Κύπελλο Δωδεκανήσου: Τροπαιούχος ο ΔΙ.ΑΣ.

Ο ΔΙ.ΑΣ στέφθηκε πανηγυρικά κυπελλούχος Δωδεκανήσου για το 2018 παρουσία 2500 φιλάθλων του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν την Τετάρτη στο νέο στάδιο «Ανταγορας». Η ομάδα του Γιάννη Μανούσογλου επικράτησε με σκορ 4-0 της Δόξας Καρδάμαινας χάρη σε τέρματα των Θωνιάτη, Δροσου, Χατζησουλεϊμάν και Μαργαρίτη.
Με το «καλημέρα» στο ματς ο ΔΙ.ΑΣ επέβαλε τον ρυθμό του, σφυροκοπώντας την εστία του Γιακούμαρου και δημιουργώντας αρκετές κλασσικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Από την άλλη, η Δόξα δεν είχε την εμπειρία να διαχειριστεί τις απαιτήσεις μιας τέτοιας αναμέτρησης και πέραν λιγοστών ποδοσφαιριστών, οι υπόλοιποι ήταν κυριευμένοι από άγχος. Η ομάδα του Γιαννη Μανούσογλου έψαξε το γκολ στο 7ο λεπτό με το σουτ του Μαργαρίτη που έδιωξε ο Γιακούμαρος σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πανόπουλος με σέντρα σουτ, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Η υπεροχή του ΔΙ.ΑΣ. σφραγίστηκε στο 9ο λεπτό με τον Πανόπουλο να εκτελεί φάουλ και τον ξεχασμένο Θωνιάτη στην πλάτη της άμυνας με προβολή να πετυχαίνει το 1-0. Η ομάδα του Γιαννη Μανούσογλου δεν αρκέστηκε στο γκολ και συνέχισε να πιέζει για να ισχυροποιήσει το προβάδισμα της. Στο 11ο λεπτό ο Δρόσος από θέση βολής έστειλε την μπάλα άουτ και δύο λεπτά αργότερα σε μια από τις συχνές προωθήσεις του, ο Γκεστένια με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.
O Δημήτρης Χρυσοπουλος προσπάθησε να αντιστρέψει την κατάσταση, αλλάζοντας σχηματισμούς και αναζητώντας λύσεις μεσοεπιθετικά. Για αρκετή ώρα η Δόξα είχε ισορροπήσει το παιχνίδι, ωστόσο ο μοναδικός δραστήριος μεσοεπιθετικός της ήταν ο Ζερβός, που ήταν απελπιστικά μόνος του. Ο ΔΙ.ΑΣ. ανέλαβε τα ηνία και πάλι στο φινάλε του πρώτου μέρους και είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηφούντα στο 32ο λεπτό για να πετύχει το 2-0. Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΔΙ.ΑΣ. να έχει ένα ελαφρύ προβάδισα, αλλά να δικαιούται σίγουρα ένα δεύτερο γκολ.
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΔΙ.ΑΣ. καθάρισε την υπόθεση κούπα σε διάστημα δύο λεπτών. Στο 52ο λεπτό ο Γκεστένια έκανε σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα στρώθηκε στον Χατζησουλεϊμάν κι αυτός με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Γιακούμαρο για το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Μανώλης Χατζηφούντας με εξαιρετική κάθετη μπαλιά βρήκε τον Δρόσο και ο τελευταίος με πλασέ πέτυχε το 3-0 σε αποθέωση.
Στο τελευταίο μισάωρο ο ΔΙ.ΑΣ. μετέτρεψε τον τελικό σε θρίαμβο πετυχαίνοντας ένα ακόμα γκολ και κλειδώνοντας τον τίτλο. Στο 59ο λεπτό ο Γιακούμαρος έκανε τρομερή επέμβαση, σε κοντινό σουτ του Πανόπουλου έπειτα από εκπληκτική κομπίνα σε φάουλ. Στο 70ο λεπτό ο Μαργαρίτης με άπιαστο σουτ από τα όρια της περιοχής, πέτυχε το τελικό 4-0 και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το τελευταίο 20λεπτο. Το φινάλε βρήκε τον Γιάννη Μανούσογλου και τους ποδοσφαιριστές του να πανηγυρίζουν έξαλλα για την επιστροφή του τροπαίου στην Κω.
Δόξα Καρδάμαινας: Γιακούμαρος, Πης, Μουνούχος, Χατζηπαναγιώτης, Μποϊλής Ζ. (55ο Χατζηανδρέου), Κουρζής, Τάλλαρος (55ο Κόκκαλης), Μέμα, Αρκούδας, Λαμάι (72ο Κάτση), Ζερβός (75ο Παντελής).
ΔΙ.ΑΣ.: Τσαραπατσάνης, Γκεστένια, Μαριάς, Βλαντιμίροφ, Μποϊλής Γ., Μαργαρίτης (74ο Δημόπουλος), Θωνιάτης, Χατζησουλεϊμάν, Πανόπουλος (78ο Συνεσίου), Χατζηφούντας (76ο Πης Δ.), Δρόσος (63ο Μπεκιρλάρι).
Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:
ΔΙ.ΑΣ.:
«Ο υγιής αθλητισμός κέρδισε χθες (σ.σ. Τετάρτη) στο κατάμεστο νέο στάδιο ΄΄Ανταγόρας΄΄ σε ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου.
Ο κόσμος γύρισε στο γήπεδο μετά από χρόνια και αυτή είναι η πραγματική και κοινή νίκη των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων και των διοικήσεων τους. Αυτές τις εικόνες θέλουμε να βλέπουμε αυτή είναι η ουσία του αθλητισμού αυτή είναι η ομορφιά του ποδοσφαίρου».
Γιάννης Μανούσογλου:
«Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου και στον κόσμο που ήρθε και χάρηκε μια γιορτή του ποδοσφαίρου. Δείξαμε ότι ο 71ος τελικός ήταν ο τελικός του νησιού μας και άξιζε να έρθει στο νησί μας. Είμαι χαρούμενος που μετά από δέκα χρόνια από εκείνη την ομάδα του Ανταγόρα το 2008, κατακτήσαμε και πάλι το κύπελλο με τη νέα ομάδα νησιού μας τον ΔΙ.ΑΣ. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο για την παρουσία του και θα κάνουμε τα πάντα για να φέρουμε και το πρωτάθλημα στην Κω».
Δόξα Καρδάμαινας:
«Ο Α.Σ. Δόξα Καρδάμαινας συγχαίρει την ομάδα του ΔΙ.ΑΣ. για την πανάξια κατάκτηση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου. Ευχαριστεί από καρδιάς τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του νέου σταδίου και παρά το αποτέλεσμα, νιώθει περηφάνια για τους ποδοσφαιριστές που έφεραν την ομάδα μας στον τελικό του Κυπέλλου Δωδεκανήσου.
Τέλος, συγχαίρουμε την Ε.Π.Σ.Δ, τον Δ.Ο.Π.Α.Β.Σ Κω και όλους όσους σχεδίασαν και ολοκλήρωσαν με επιτυχία αυτή την όμορφη γιορτή του ποδοσφαίρου και του νησιού μας».
ΕΠΣΔ:
«Ο πρόεδρος και τα μέλη της Ε.Ε. της ΕΠΣ Δωδεκανήσου, συγχαίρουν τους δύο φιναλίστ του 71ου Τελικού Κυπέλλου Δωδεκανήσου Δόξα Καρδάμαινας και Αντίμαχος/Δίκαιος (ΔΙ.ΑΣ.), που για πρώτη φορά στην ιστορία της Ένωσης ο τελικός εκπροσωπήθηκε από ομάδες του βορείου συγκροτήματος και τον Κυπελλούχο Δωδεκανήσου ΔΙ.ΑΣ. για την κατάκτηση του τίτλου.
Η αθρόα προσέλευση του κόσμου έδωσε στον τελικό Κυπέλλου, το κύρος που του ανήκει, δίνοντας παλμό στον αγώνα και στηρίζοντας τις δύο ομάδες στην μεγάλη τους προσπάθεια.
Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για το επίπεδο των δύο ομάδων, τη συνεργασία τους και το ήθος τους σε όλη τη διάρκεια προετοιμασίας του τελικού αλλά και κατά τη διάρκεια απονομής του Κυπέλλου, οι οποίες τίμησαν ουσιαστικά το ΄΄Ευ αγωνίζεσθαι΄΄».