Α’ Κατηγορία: Το έκρινε ο Μαριάς

Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Κλεάνθης, καθώς επικράτησε στο γήπεδο Πηγαδίων του Ποσειδώνα Καρπάθου με σκορ 1-0 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Το τέρμα που έκανε την διαφορά και έδωσε το «τρίποντο» στους «ροσονέρι σημείωσε ο Κυριάκος Μαριάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα στο 75ο λεπτό.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Κλεάνθη να έχει τον πλήρη έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, χωρίς όμως να τα καταφέρει.
Στο ίδιο διάστημα ο γηπεδούχος Ποσειδώνας ήταν ακίνδυνος επιθετικά, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους προς την εστία τους και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Ποσειδώνα ανέβασαν την απόδοσή τους , ισορροπώντας την κατάσταση.
Το παιχνίδι… άνοιξε με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται μία στημένη φάση, ανοίγοντας το σκορ. Ήταν το 75ο λεπτό όταν ο Κυριάκος Μαριάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γαλάνη, κάνοντας το 1-0 για τους «ροσονέρι» που διατηρήθηκε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Δημήτρη Ατσικνούδα.
Ποσειδώνας Καρπάθου: Γαλάνης, Νασόπουλος, Καζηλιέρης, Σπανός Ι., Κούτολος, Παραγιός ( 54ο Μαντινάος), Καραλής ( 88ο Βασιλειώτης), Καουκάκης ( 75ο Τσαβέλης), Φράγκος, Σπανός Εμμ., Τσιμπιζίδης.
Κλεάνθης: Τσουρούτης, Μαριάς, Γιαννίκος, Πλύγκος ( 84ο Καψαλάκης), Πελέκης, Καρίκης, Κρομμύδας, Γκινής, Μπαούρης, Λερογιάννης (78ο Θάνος), Ποζατζίδης (89ο Καλημέρης).