Δύο μετάλλια η Κρητικού στη Βεγορίτιδα

Με πρωταθλητή τον Ολυμπιακό στη γενική βαθμολογία, αλλά και στις επιμέρους κατηγορίες των ανδρών και των γυναικών, ολοκληρώθηκε το Εθνικό Πρωτάθλημα OPEN WATER που διεξήχθη στη Λίμνη Βεγορίτιδα από τις 2 έως τις 4 Ιουνίου.

Στην τελευταία ημέρα των αγώνων ξεχώρισε ο υψηλός συναγωνισμός στην κούρσα των 5.000 μέτρων των ανδρών, όπου οι τρεις πρώτοι αθλητές βρέθηκαν σε απόσταση 57 εκατοστών του δευτερολέπτου. Πρώτος τερμάτισε ο Νοτιοαφρικανός Ντέιβιντ – Ντάνιελ Μάρις σε 57:25.59, ενώ τον ακολούθησαν οι Γιώργος Αρνιακός (Πανσερραϊκός) με 57:26.15 και Αντώνης Φωκαΐδης (Ολυμπιακός) με 57:26.16.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Κέλλυ Αραούζου τερμάτισε σε 58:58.80 εξασφαλίζοντας διαφορά δυόμιση περίπου λεπτών από την συναθλήτριά της στον Ολυμπιακό Στυλιανή – Ελευθερία Απλαντή. Τρίτη τερμάτισε η Ευδοκία Κρητικού του Υγρού Στίβου Ρόδου, η οποία μία ημέρα νωρίτερα είχε πάρει τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο και στα 10.000 μέτρα. Στο αγώνισμα 10.000 μέτρων των γυναικών η Κέλλυ Αραούζου του Ολυμπιακού αναδείχθηκε και πάλι νικήτρια, όπως αναμενόταν, με 2:00:56, ενώ την ακολούθησαν η Ευδοκία Κρητικού και η Αναστασία Κυρίλη με 2:07.42 και 2:14.09, αντίστοιχα.

Στους παίδες και στα 5.000 μέτρα νικητής ήταν ο Κωνσταντίνος – Μάριος Δουκόπουλος της ΑΕ Χαϊδαρίου, ενώ στις κορασίδες η Μαρίνα Τριανταφυλλίδη του ΝΟΒΑ. Στο συγκεκριμένο αγώνισμα συμμετείχε και ο Κυριάκος Μαυράκης του Υγρού Στίβου Ρόδου, που κατέλαβε την 8η θέση με επίδοση 1.05.04.17.

Η ανακοίνωση του Υγρού Στίβου Ρόδου:

«Με δύο μετάλλια και μια όγδοη θέση που συνοδεύτηκε με βελτίωση 12 λεπτών στην προηγούμενη επίδοση, ο ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ ΡΟΔΟΥ γιόρτασε και αφιέρωσε στους Ευεργέτες του της Νέας Πισίνας τη συμμετοχή του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μεγάλων Αποστάσεων το τριήμερο που μας πέρασε και απέδειξε το υψηλότατο επίπεδο που έχει φθάσει.

Ο  ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ ΡΟΔΟΥ κατάφερε να βρεθεί στην 3η θέση στη βαθμολογία Γυναικών και στη 10η συνολικά στη Γενική Βαθμολογία ανάμεσα σε 25 Συλλόγους από όλη την Ελλάδα με μόλις δύο αθλητές, συμμετέχοντας μόλις σε τρία αγωνίσματα, μια και  η τοποθέτηση του Πρωταθλήματος εν μέσω εξετάσεων Πανεπιστημίων Λυκείων και Γυμνασίων, στέρησε το δικαίωμα στη ροδίτικη ομάδα να κατεβάσει περισσότερους αθλητές και με συμμετοχή στα Ομαδικά να διεκδικήσει ακόμα καλύτερη θέση.

Έτσι στη λίμνη Βεγορίτιδα όπου σημειώθηκε και πάλι ρεκόρ συμμετοχών (112) και ο ανταγωνισμός ήταν εντονότατος και βοηθήθηκε από τη συμμετοχή αθλητών από Ν. Αφρική και Βουλγαρία και κυριολεκτικά  έσπασαν καρδιές όταν στα Ανδρικά κυρίως αγωνίσματα τα Μετάλλια κρίθηκαν στο εκατοστό του δευτερολέπτου και στο Foto Finish.

Στα 10.000 μ. η Ευδοκία Κρητικού με μια σφιγμένη κούρσα αφού η ομάδα έφθασε στην τοποθεσία των αγώνων μόλις 12 ώρες πρίν  την εκκίνηση, λόγω εξεταστικής στο Πανεπιστήμιο και στα Γυμνάσια, αρκετά καταβεβλημένη από αεροπορικό ταξίδι και τρίωρη οδική μετακίνηση, δεν απέφυγε κάποια τεχνικά λάθη και τερμάτισε Δεύτερη, πίσω από την Κέλυ Αραούζου (11η στο Ρίο), με αρκετά καλή επίδοση, κάτω από αυτές τις συνθήκες.

Την επόμενη μέρα στα 5.000 μ. ο Κυριάκος Μαυράκης τα έδωσε όλα σε μια πολύ απαιτητική κούρσα και βελτιώνοντας κατά 12 ολόκληρα λεπτά την περυσινή του επίδοση στον ίδιο αγώνα κατετάγη Όγδοος στην πιο ανταγωνιστική ίσως κατηγορία των αγώνων όπου οι τρις πρώτοι πέτυχαν χρόνους διεθνούς επιπέδου και ο 15χρονος Μαυράκης δεν είναι ακόμα έτοιμος να επιτύχει. Πάντως δέχθηκε τα συγχαρητήρια όλων μια και του αναγνωρίσθηκε η φανταστική του βελτίωση κατά 16% σε ένα μόλις χρόνο και αποδεικνύει ότι σύντομα θα βρίσκεται στα μετάλλια.

Στη δική της κούρσα των 5.000μ. η Ευδοκία Κρητικού κουβαλώντας την κούραση της προηγούμενης μέρας και ένα σφίξιμο στο δεξί πόδι, αποτέλεσμα της υπερπροσπάθειας που κατέβαλε, έκανε τον τέλειο τεχνικά  αγώνα και πλησιάζοντας τις επιδόσεις της τερμάτισε Τρίτη , πίσω από Αραούζου και Απλάντη που δεν είχε όμως αγωνισθεί στα 10.000 μ. και έτσι ήταν σαφώς πιο ξεκούραστη από τη ροδίτισσα πρωταθλήτρια που αισθάνεται απόλυτα ικανοποιημένη από το come back μετά από τρία χρόνια απουσίας και έτοιμη να διεκδικήσει διεθνείς διακρίσεις».

Γενική Βαθμολογία (Ανδρών + Γυναικών + Σκυτάλη)