Παναχαϊκή- Διαγόρας: «Γηραιός» για Super League 1

Το… τρένο του Διαγόρα δεν σταμάτησε ούτε στην Πάτρα. Οι «κυανέρυθροι» το Σάκη Θεοδοσιάδη επικράτησαν στο γήπεδο Αγυιάς της Παναχαϊκή με σκορ 1-0, με τέρμα που πέτυχε ο Παναγιώτης Λινάρδος στο 30ο λεπτό.
Ο «γηραιός» σημείωσε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του και βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με μόλις δύο βαθμούς λιγότερους από τον πρωτοπόρο Εργοτέλη, με την εικόνα που παρουσιάζει στο τελευταίο διάστημα, να δείχνει ότι είναι ο μοναδικός που μπορεί να απειλήσει τους Κρητικούς.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Παναχαϊκή να έχει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας μέχρι και το 10ο λεπτό, καθώς στην συνέχεια οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορροπώντας την κατάσταση.
Η αναμέτρηση δεν είχε σημαντικές φάσεις έως το 30ο λεπτό όταν και άλλαξαν τα δεδομένα, με τον Διαγόρα να παίρνει το προβάδισμα έπειτα από ωραία αντεπίθεση και πλασέ στην κίνηση του Λινάρδου για το 1-0.
Οι Αχαιοί αντέδρασα και σε διάστημα τριών λεπτών έχασαν δύο ευκαιρίες. Αρχικά στο 33ο λεπτό ο Κωστούλας κόντραρε την μπάλα σε σουτ του Μπρους μέσα στην περιοχή και στην συνέχεια στο 36ο λεπτό το πλασέ του Ανάκογλου από ευνοϊκή θέση κατέληξε άουτ.
Μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν άλλες φάσεις, με τον Διαγόρα να πηγαίνει στην ανάπαυλα προηγούμενος με 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να κυριαρχήσει στην μεγαλύτερη διάρκειά του.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Στο 51ο λεπτό το δυνατό σουτ του Μπάτροβιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου. Στο 65ο λεπτό νέο δυνατό σουτ, αυτή την φορά από τον Μπρους, έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μπάτροβιτς στο 67ο λεπτό από καλή θέση.
Στο 71ο λεπτό ο Μαυροβούνιος επιθετικός έκανε το σουτ με τον Τσέλιο με εντυπωσιακή επέμβαση να διώξει σε κόρνερ την μπάλα.
Στην συνέχεια ο Διαγόρας… βγήκε στην επίθεση και σπατάλησε δύο σημαντικές ευκαιρία σε διάστημα δυο λεπτών. Στο 80ο η κεφαλιά του Αθανασίου μετά από σέντρα του Ντοριβάλ, κατέληξε στην αγκαλιά του Κολοβούρη, ενώ στο 81ο λεπτό ο Λινάρδος έκανε την ατομική προσπάθεια και τον σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.
Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (95ο ) η Παναχαϊκή έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Μπάτροβιτς, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου και στην επαναφορά ο Παπαδόπουλο με νέα κεφαλιά, από ευνοϊκή θέση, έστειλε την μπάλα άουτ, με τον Διαγόρα να κατακτά τους τρεις βαθμούς της νίκης, με σκορ 1-0.
Το γκολ
30ο λεπτό. Αντεπίθεση για τον Διαγόρα, με τον Ντοριβάλ να κάνει την σέντρα από τα δεξιά, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Λινάρδος που με πλασέ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα του Κολοβούρη, κάνοντας το 1-0 για τον «γηραιό».
Παναχαϊκή (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος (85ο Παπαδόπουλος), Πλιάτσικας, Πατάπης, Σταμόπουλος, Μπρους, Ανάκογλου, Μουστακόπουλος (70ο Κουσκουνας), Μασούρας (59ο Τσερούτι), Γιούσης (85ο Λαρέα), Μπάτροβιτς.
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κωστούλας, Σελινιωτάκης (63ο Αθανασίου), Κοντοχρήστος, Μασούρας, Ντοριβάλ (84ο Σμυρλής), Λινάρδος, Αλάεθ (84ο Κάκκο), Γεωργίου (76ο Αυγενικού), Μπαστακός (76ο Κονέ).