Ξανά τρίτος ο Α.Ο. Δικαίου

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries, πέρασε και πάλι ο ΑΟ Δικαίου, ο οποίος επικράτησε με 4-1 των Ιπποτών στο Πυλί για την 12η αγωνιστική και προσπέρασε τον Κλεάνθη στην κατάταξη. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Ιππότες παραμένουν σε δεινή θέση, αφού βρίσκονται έξι βαθμούς κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού και χρειάζεται να υπερβάλλουν εαυτόν για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Δρόσος έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μποιλής με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σκυλλά για το 1-0. Μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο, οι Κώοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλώντας κυρίως με μακρινά σουτ, από Δρόσο και Πανόπουλο, που όμως δεν βρήκαν στόχο.

Η ομάδα της Παλιάς Πόλης ισορρόπησε στη συνέχεια και κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία του, τους επιθετικούς του ΑΟ Δικαίου, δημιουργώντας μάλιστα και μια σημαντική φάση στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Α. Ντούσκου να μην μπορεί να νικήσει τον Ντιμιτρίεβιτς στο σουτ που επιχείρησε.

Με τον ίδιο τρόπο που ξεκίνησε το πρώτο μέρος, άρχισε και η επανάληψη, αφού ο ΑΟ Δικαίου βρήκε και πάλι νωρίς το δρόμο προς τα δίχτυα, αυτή τη φορά στο 48’ με τον Πανόπουλο να σεντράρει και τον Δρόσο να «γράφει» με κεφαλιά το 2-0 για την ομάδα του, δίνοντας της σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ανώτεροι και εκμεταλλευόμενοι το προβάδισμα τους, έφτασαν κοντά στο τρίτο γκολ σε ορισμένες περιπτώσεις. Στο 70’ πάντως οι Ιππότες μείωσαν σε 3-1 με την απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριπολίτη, όμως η «απάντηση» των γηπεδούχων ήταν άμεση, αφού ένα λεπτό αργότερα ο Ε. Ντούσκου ανέτρεψε τον Πανόπουλο με τον Δημαράκη να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πανόπουλος, ο οποίος ευστόχησε για το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Κεφαλιανός στο 85’ με κοντινό πλασέ.

*Διαιτησία: Δημαράκης, Ατσαλάκης, Στάμος.

ΑΟ Δικαίου: Ντιμιτρίεβιτς, Θεοδώρου, Χατζηφούντας, Βακουφτσής, Σωτίρι, Φυτάς (75’ Κουρζής), Οικονόμου, Χατζησουλειμάν, Πανόπουλος, Δρόσος (87’ Πασενίδης), Μποιλής (66’ Κεφαλιανός)

Ιππότες: Σκυλλάς, Σώτας, Ζωάννου (54’ Καρπαθάκης), Κωνσταντίνου, Έλληνας, Ε. Ντούσκου, Αγγελάκης, Νικηταράς, Α. Ντούσκου, Τριπολίτης, Ταφάνι (82’ Καπουράνι)