ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΚΟΛΟΣΣΟΣ, κέρδισε την Α.Ε.Κ.!

Ένας απίστευτος ΚΟΛΟΣΣΟΣ κέρδισε την Α.Ε.Κ. στην Αθήνα (στα Άνω Λιόσια) με 85-82 και έδειξε ότι φέτος μπορεί να πετύχει πολλά πράγματα στη Basket League. Με 15/29(!) τρίποντα, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, είχε καθαρό μυαλό και σωστές λύσεις στην τελευταία περίοδο, πετυχαίνοντας μία τεράστια νίκη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Με τους Μομίροφ, Ποτ, Ουίλιαμς και Μαργαρίτη να ”πυροβολούν” έξω από τα 6.75, οι ”θαλασσί” ήταν εξαιρετικοί και πέτυχαν μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη!
Εξαιρετική εικόνα παρουσίασε στο α’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός στα Άνω Λιόσια και μάλιστα προηγήθηκε ακόμη και με διψήφια διαφορά (16-26). Οι «θαλασσί» βρήκαν λύσεις μέσα στο ζωγραφιστό με τον Χατζηδάκη (σε 5 λεπτά πέτυχε 8 πόντους) και αιφνιδίασαν την Α.Ε.Κ., ειδικά μετά τα μέσα της περιόδου. Το παιχνίδι αρχικά ήταν ισορροπημένο (4-3 και 6-8), με τον Τιλί να πετυχαίνει τους 5 πρώτους από τους 8 πόντους της ομάδας. Οι «θαλασσί» ανέβασαν στροφές και ξέφυγαν 6-15 (7’), για να μειώσει η Α.Ε.Κ. σε 10-15 με τον Ανγκόλα. Αρχικά ο Μομίροφ και στη συνέχεια ο Χατζηδάκης έδωσαν πολλές λύσεις στους Ροδίτες που κατάφεραν να κάνουν το 14-22 (9’) και να κλείσουν το α’ δεκάλεπτο με 16-26.
Στο β’ δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με σερί 7-0 πλησίασαν σε 23-26 (12’), με τον Ξανθόπουλο να διαμορφώνει το 23-29. Η Α.Ε.Κ. βελτίωσε αισθητά την άμυνα της και με αιχμή του δόρατος τον Ανγκόλα, έκανε το σκορ 28-29, παίζοντας καλύτερο στο διάστημα αυτό από τους «θαλασσί». Με τον Ποτ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του, ο Κολοσσός συνήλθε και ξέφυγε με 28-34 και 31-36, με την Α.Ε.Κ. να απαντάει και να ισοφαρίζει 36-36 (19’) με τον Μαυροειδή. Το 38-39 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε με μία βολή του Ξανθόπουλου, κι ενώ η Α.Ε.Κ. έκανε επιμέρους σκορ 22-13 στο β’ δεκάλεπτο.
Στην γ’ περίοδο το παιχνίδι απέκτησε τεράστιο ενδιαφέρον… Οι «κιτρινόμαυροι» με τον εξαιρετικό Ανγκόλα ξεκίνησαν καλύτερα και με σερί 8-1, προηγήθηκαν 46-40 (22’), αλλά οι Ροδίτες αντέδρασαν αμέσως και με τους Ποτ, Τιλί και Μομίροφ, πέρασαν μπροστά 48-49 (24’)… Ο Ποτ συνέχισε να κάνει τα δικά του (48-53 στο 25’), ενώ με τους Μομίροφ και Σλαφτσάκη ο Κολοσσός ξέφυγε με +7 (51-58 στο 26’). Η Α.Ε.Κ. αντέδρασε και με έξι συνεχόμενους πόντους του Φιλιππάκου πλησίασε σε 57-58 (27’) και ισοφάρισε με τρίποντο του Παππά (60-60 στο 29’). Ο Ανγκόλα έμοιαζε ασταμάτητος για τους γηπεδούχους (63-60) για να μειώσει με μία βολή ο Μαργαρίτης (63-61 στο 30’).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός ξεκίνησε ιδανικά και με 2/2 τρίποντα του Ουίλιαμς έκανε το σκορ 63-67 (31’), όμως η Α.Ε.Κ. σε μία φάση κατάφερε να ισοφαρίσει 67-67. Ο Μαργαρίτης με δύο «κολλητά» τρίποντα έκανε το 67-73, με τους «θαλασσί» να αρχίζουν ζεστοί το τελευταίο δεκάλεπτο έξω από τα 6.75. Ο Χάμερ με 2/2 τρίποντα κατάφερε να ισοφαρίσει (73-73) σε παιχνίδι που θύμισε… διαγωνισμό τριπόντων. Ο Κολοσσός προηγήθηκε 73-75 με τον Τιλί, αλλά η Α.Ε.Κ. έκανε το 78-75 (36’) με πέντε πόντους του Παππά. Ο Μομίροφ «πλήρωσε» με το ίδιο… νόμισμα τον Παππά κάνοντας το 78-80 (36’), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 80-80. Στα πιο κρίσιμα σημεία ο Ποτ με τρίποντο έκανε το 80-83 και ο Ουίλιαμς στα 56’’ πριν το τέλος, έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στον Κολοσσό (80-85). Ο Παππάς στα 13’ μείωσε σε 82-85, ενώ στα 9’’ ο Μομίροφ πάτησε την γραμμή. Μόλις 0.7 πριν το τέλος ο Φιλιππάκος αστόχησε σε τρίποντο και ο Κολοσσός πανηγύρισε την σπουδαία νίκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-26, 38-39(ημ.), 63-61, 82-85
Διαιτητές: Φούφης- Συμεωνίδης- Κωνσταντινόπουλος
Α.Ε.Κ. (Δέδας): Κολόμ 11(2), Φλιώνης, Πετρόπουλος, Ανγκόλα 28(4), Φιλιππάκος 8(1), Παππάς 13(3), Γκρίφιν, Μαυροειδής 2, Βάουλετ 4, Χάμερ 16(2).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 4(1), Μομίροφ 14(4), Ουίλιαμς 14(4), Μαργαρίτης 9(2), Μπιλλής, Τιλί 12(2), Φλόιντ 5, Χατζηδάκης 8, Σλαφτσάκης 3, Ποτ 16(2).