Ιδανικό ξεκίνημα στη S.L. 2 για τη Ρόδο!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις φετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις της η Ρόδος, η οποία κέρδισε με 1-0 τον Εργοτέλη! Παίζοντας εξαιρετικά στο α’ ημίχρονο, η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου πήρε αυτό που ήθελε και κρατώντας στο τελευταίο 20λεπτό το… μηδέν παθητικό, άρχισε με το δεξί, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» ήταν απόλυτα κυρίαρχοι, με εξαίρεση το τελευταίο 20λεπτό, όπου ο Εργοτέλης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και προσπάθησε χωρίς αποτέλεσμα να φτάσει στην ισοφάριση.
Απόλυτη κυρίαρχος ήταν η Ρόδος στο α’ ημίχρονο… Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου ήταν απλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ σε όλα τα επίπεδα. Επέβαλε πλήρως το ρυθμό της, ήταν αυτή που έχασε κι άλλες ευκαιρίες από το γκολ και σε καμία περίπτωση δεν άφησε τον Εργοτέλη, να κάνει το παιχνίδι του. Οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ, σε αντίθεση με τους Κρητικούς, που δεν είχαν ούτε μία ευκαιρία. Τα «ελάφια» από την αρχή του αγώνα μπήκαν αποφασισμένα στον αγωνιστικό χώρο και κυριάρχησαν πλήρως, παρουσιάζοντας ένα εξαιρετικό πρόσωπο. Η Ρόδος ήταν απόλυτα διαβασμένη στο δημοτικό στάδιο, έκλεισε έξυπνα τους διαδρόμους προς την εστία και πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα με το γκολ του Μακρυδημήτρη.
Στο β’ ημίχρονο ο Εργοτέλης ισορρόπησε αισθητά το παιχνίδι, ωστόσο ήταν αρκετά ανούσιος και δυσκολευόταν αρχικά να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά στην εστία της Ρόδου, με εξαίρεση την ευκαιρία στο 56ο λεπτό. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Κρητικοί ανέβαζαν την απόδοση τους, προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση, με τους γηπεδούχους όμως να κρατούν καλά στα μετώπισθεν. Ο Εργοτέλης έχασε σπουδαίες ευκαιρίες στο τελευταίο 15λεπτό για να ισοφαρίσει, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Οι «πράσινοι» στάθηκαν και τυχεροί στο τέλος, στην πίεση των Κρητικών και παίζοντας φουλ αμυντικά προσπάθησαν και κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν… παθητικό, παίρνοντας το πολύτιμο «τρίποντο». Το 1-0 πανηγύρισε έντονα από τη Ρόδο, η οποία κέρδισε έναν πολύ δύσκολο αντίπαλο και έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στη Super League 2.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
4’: Δυνατό διαγώνιο σουτ του Αδαμάκη, εντυπωσιακή απόκρουση του Τσέλιου σε κόρνερ
5’: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΔΟ… Στη συνέχεια της φάσης και συγκεκριμένα μετά την εκτέλεση κόρνερ ο Μακρυδημήτρης, εκμεταλλεύθηκε τη σύγχυση στην άμυνα του Εργοτέλη και με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».
7’: Δυνατό ευθύβολο σουτ για τη Ρόδο απέκρουσε δύσκολα ο Τσέλιος
15’: Φάουλ του Μπουρσέλη από τα πλάγια, πολύ ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η κεφαλιά του Μπουτσάκη
22’: Εξαιρετική σέντρα του Νικολόπουλου, επίσης πολύ καλή κεφαλιά του Αδαμάκη, σωτήρια επέμβαση και πάλι του Τσέλιου
25’: Αδύναμο σουτ του Μπουτσάκη, δεν ανησύχησε ο Ηλιάδης
28’: Μακρινό, έξυπνο σουτ του Νικολόπουλου, η μπάλα έφυγε άουτ
56’: Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μπουτσάκη, έδωσε στην Μπουρσέλη, το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι κόντρα στους αμυντικούς της Ρόδου
72’: Επικίνδυνη σέντρα του Κβάτενγκ, μπλόκαρε με δυσκολία ο Ηλιάδης
79’: Σουτ του Κβάντενγκ έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Ηλιάδης
80’: Μεγάλη ευκαιρία με τον Κόνραντ για τον Εργοτέλη, αλλά ο παίκτης της κρητικής ομάδας έχασε το κοντρόλ και μπλόκαρε ο Ηλιάδης
81’: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους… Το σουτ του Κόνραντ έδιωξε σε κόρνερ ο Ηλιάδης
82’: Κόρνερ του Κβάτενγκ, γυριστή κεφαλιά του Ποζατζίδη, ο Ηλιάδης ήταν και πάλι εκεί
86’: Νέα ευκαιρία με τον Εργοτέλη, αλλά το σουτ του Χοσάμ ήταν αδύναμο και η μπάλα κατέληξε άουτ
94’: Μεγάλη ευκαιρία στην κόντρα για τη Ρόδο, αλλά ο Σταματελόπουλος σούταρε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τσέλιου
ΡΟΔΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Ηλιάδης, Καραγεώργης, Νικολόπουλος, Μακρυδημήτρης, Μπακαρί, Μίγγος, Μαρτσάκης (87’ Σουλάι), Καψάλης, Παπάζογλου (68’ λ.τ. Μαρκόφσκι), Βουργουντζής (60’ Σταματελόπουλος), Αδαμάκης (87’ Φούφλια).
Γ.Σ. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Κατσούρι (63’ Κοκκίνης), Ποζατζίδης, Σαρρής, Κόλα, Πέιος, Βουτσάς (82’ Χοχάμ), Μπουτσάκης (82’ Μπαχρ), Μπουρσέλης, Κωστανάσιος (70’ Κόνραντ), Κβάτενγκ.