Λύτρωση στο 90ο λεπτό

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης στις αποσκευές της έφυγε από το γήπεδο Αρχαγγέλου η ομάδα της ΑΕΡΑ, μετά από την επικράτησή της με σκορ 3-2 επί του τοπικού Άρη, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας.
Οι Αφαντενοί έκαναν τα εύκολα δύσκολα, καθώς παρότι βρέθηκαν να προηγούνται με σκορ 2-0, ισοφαρίστηκαν από τους «κιτρινόμαυρους» του Μιχάλη Μανωλά, ωστόσο ο Βάντερ Μασάδο με γκολ στο 90ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-2, λυτρώνοντας την ΑΕΡΑ.
Οι «ερυθρόλευκοι» με αυτή την νίκη, ανέβηκαν έστω και προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 28 βαθμούς.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους Αφαντενούς, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους, καθώς στο 12ο λεπτό ο Δημήτρης Τομάζος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Νικήτας Μαλλιάκας έκανε το 2-0,που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρχαγγελλίτες αντέδρασαν και μείωσαν σε 2-1 στο 50ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκου Μαρκόπουλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεσή τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 65ο λεπτό με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, ο οποίος διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα.
Ωστόσο, ο Βάντερ Μασάδο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με γκολ στο 90ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 3-2 για την ΑΕΡΑ.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Μανώλης Παπαγιαννίδης, με βοηθούς τους Γιακουμάκη και Σπάρταλη.
Άρης Αρχαγγέλου: Καραγιάννης, Τσελεπίδης, Ζαρκαδούλας, Νικηταράς (46ο λ. τρ. Γιαννιού), Κοτσίκος, Συμεωνίδης (50ο Δημητριάδης), Γκίκας, Λαμπριανός, Χατζηνικόλας (46ο Πίτσης), Χατζησάββας, Μαρκόπουλος
Α.Ε.Ρ.Α.: Αρδίζογλου, Μαλλιάκας, Γιαννακάκης, Γαργάλης, Καψαλάκης, Κατσαρής, Ευαγγελίδης, Πλύγκος, Τομάζος (65ο Τριχιάς), Μασάδο (93ο Ροκάι), Καντιμοίρης (65ο Κασιώτης).