Τρίτη η Παπουρδάνου στη Βουλγαρία

Μεγάλη πρωταγωνίστρια αναδείχθηκε η Ελλάδα και στο διεθνή αγώνα CSI2*-W υπερπήδησης εμποδίων στο Bojourishte της Βουλγαρίας το περασμένο τριήμερο. Οι Έλληνες αθλητές κατάφεραν κατακτήσουν έξι μετάλλια, ένα χρυσό, δύο ασημένια και τρία χάλκινα και να πραγματοποιήσουν πολύ καλές εμφανίσεις.

Στο σημαντικότερο αγώνισμα Grand Prix ύψους 1.40 – 1.60μ. την δεύτερη θέση, πίσω από τον Ρουμάνο Andrea Herk με τον Idarquithago, κατέλαβε ο 3οςφετινός Πρωταθλητής Ενηλίκων, Αλέξανδρος Φουρλής με τον Grandeur με διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 34,17.

Σε αγώνισμα ύψους 1.45μ. την 3η θέση κατέκτησε η Ροδίτισσα Μαρία Παπουρδάνου με τον Unique des Rhodes, ενώ νικήτρια σε αγώνισμα ύψους 1.30-1.35μ. αναδείχθηκε η Κατερίνα Doubodel με την Fleur. Μία ακόμη 2η θέση πήρε σε αγώνισμα ύψους 1.25μ. η Νικολίνα Μακαρώνα με την Arc de Triomphe, ενώ δύο χάλκινα μετάλλια σε αγωνίσματα ύψους 1.25-1.30μ. και 1.30-1.35μ. κέρδισε η φετινή 2η Πρωταθλήτρια Εφήβων, Σελήνη Ποππ με την Arabella.

Θέσεις μέσα στις εξάδες των κατηγοριών του διεθνή αγώνα κέρδισαν ακόμη με πολύ καλές επιδόσεις ο Αντώνης Αντωνίου και η Αγγέλικα Καρακασίλη. Στους αντίστοιχους εθνικούς αγώνες εμποδίων του Bojourishte πολύ καλή παρουσία είχαν τέσσερις αμαζόνες, η Χριστίνα Ορφανού, η Χριστίνα Κωνσταντίνου, η Σεμέλη Ποππ και η Εβελίνα Βόγλη.

Εξάλλου, το διοικητικό συμβούλιο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ιππασίας, λαμβάνοντας υπόψη τις εισηγήσεις της Τεχνικής Επιτροπής Υπερπήδησης Εμποδίων, κατάρτισε την τελική σύνθεση των Προ-Εθνικών Ομάδων Παίδων, Εφήβων, Νέων Ιππέων, Αμαζόνων και Ενηλίκων, για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Υπερπήδησης Εμποδίων, 31 Αυγούστου-3 Σεπτεμβρίου 2017 στη Zhitnitsa της Βουλγαρίας, στην οποία βρίσκεται και η Μαρία Παπουρδάνου, στην κατηγορία ενηλίκων.

Για το Βαλκανικό Πρωτάθλημα ΥΕ 2017, η ΕΟΙ θα επιχορηγήσει κάθε αθλητή των Εθνικών Ομάδων (Ομαδικό) με το ποσό των 400 ευρώ έναντι της μεταφοράς των αλόγων τους, με πίστωση στον τραπεζικό λογαριασμό του δικαιούχου και θα καλύψει τα δικαιώματα συμμετοχής των αθλητών των Εθνικών Ομάδων (Ομαδικό).