Λύγισε στο 74′ ο Διαγόρας!

Φιλότιμα προσπάθησε ο Γ.Σ. Διαγόρας κόντρα στη Ξάνθη, αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 1-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τα πλέι-οφ της Super League 2. Οι «κυανέρυθροι» στο α’ ημίχρονο ήταν καλύτεροι, κοίταξαν στα μάτια τους Θράκες που «καίγονταν» για τη νίκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το πολύτιμο «τρίποντο» με το γκολ του Καπνίδη στο 74ο λεπτό. Ο ‘γηραιός” ήταν καλύτερος στο α’ ημίχρονο, έκλεισε σωστά τους διαδρόμους του και είχε μάλιστα και οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Μανωλάκη. Στο β’ ημίχρονο, οι Θράκες ανέβασαν την απόδοση τους και στο 74′ λυτρώθηκαν με τον Καπνίδη, παίρνοντας το ”πολύτιμο τρίποντο” στη Ρόδο, με το οποίο προσπέρασαν τον Λεβαδειακό.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
15’: Σουτ του Μπριλάντε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπίτση
18’: Τεράστια ευκαιρία για τον Διαγόρα… Μακρινό σουτ του Δημήτρουλα, η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Ίτσο
46’: Τεράστια ευκαιρία για τη Ξάνθη… Ο Μικελτάτζε έκανε το πλασέ και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ
69’: Δυνατό σουτ του Τάτου, μπλόκαρε ο Μπίντσης
74’: Ο Τάτος εκτέλεσε φάουλ, ο Καπνίδης πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τη Ξάνθη (0-1)
79’: Σουτ του Τάτου, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπίντση
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Δημήτρουλας (86’ Τσιαντούλας), Κωστούλας (77’ Αλάεθ), Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Αθανασίου (68’ Λινάρδος), Σμυρλής (68’ Νάτσης), Γεωργίου (77’ Κονέ), Μπαστακός.
ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Παπάζογλου Τ., Πέτροβιτς (67’ Σιατραβάνης), Τζούρμαν (67’ Ντίνας), Τσαμούρης (46’ Παντελιάδης), Μπριλάντε, Δημούτσος (46’ Καπνίδης), Τάτος, Βέρκερ, Παπάζογλου Θ., Μικελτάτζε (78’ Έμπερτ)