Ο Κολοσσός εκπέμπει… S.O.S.!

Αυτή δεν ήταν εμφάνιση για… «τελικό»! Ένας κάκιστος Κολοσσός… «ναυάγησε» στο «Βενετόκλειο» χάνοντας εύκολα από τον ελλιπή και αποδεκατισμένο Π.Α.Ο.Κ. με 75-60! Ούτε το κατάμεστο «Βενετόκλειο», ούτε η ανάγκη για νίκη ήταν ικανή να σώσουν από την… ήττα, τους «θαλασσί», οι οποίοι συνεχίζουν να πληρώνουν τα «εγκλήματα» του καλοκαιριού με ένα πολύ κακό σχεδιασμό της ομάδας.
Αυτός ο Κολοσσός έμοιαζε ότι δεν έπαιζε… «τελικό»! Άχρωμος, άγευστος, άοσμος, κακός σε επίθεση και άμυνα! Ότι δηλαδή έκανε με το Ρέθυμνο δεν το έκανε με τον Π.Α.Ο.Κ.! Ο Κολοσσός στην κυριολεξία δεν… βλεπόταν, δεν έκανε τίποτα σωστά, δεν είχε καθαρό μυαλό, έπαιξε εντελώς λάθος σε όλα τα επίπεδα. Ακόμη και οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν πίστευαν ότι θα κέρδιζαν τόσο εύκολα στο «Βενετόκλειο», έναν Κολοσσό ο οποίος αγωνιστικά… εκπέμπει S.O.S. και απ’ ότι φαίνεται θα χρειαστεί κι άλλες αλλαγές για να σώσει τη χρονιά
Απόλυτος κυρίαρχος ήταν ο Π.Α.Ο.Κ. στο α’ δεκάλεπτο του αγώνα στο «Βενετόκλειο»… Με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς και έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6.75 (απόρροια της κάκιστης άμυνας των Ροδιτών), ο «δικέφαλος» του βορρά, πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και ξέφυγε ακόμη και με +12. Οι Θεσσαλονικείς μετά το αρχικό 5-5, ξέφυγαν 6-12 με τρίποντα από τους Χρυσικόπουλο και Τζόουνς, με τον Κολοσσό να βρίσκει λύσεις μόνο από τον Γκιμπς. Το χαμηλό σχήμα του Π.Α.Ο.Κ. δυσκόλεψε πολύ τους γηπεδούχους, αφού δεν έβγαιναν τα μαρκαρίσματα και η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (14-24 στο 8.30’). Τα 9 λάθη του Κολοσσού και οι κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν το δικαίωμα στον Π.Α.Ο.Κ. να κάνει το 20-32, που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή του αγώνα. Ο «δικέφαλος» του βορρά κατάφερε να πετύχει 34 πόντους σε 13 λεπτά, ωστόσο όταν αποφάσισαν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι και να παίξουν καλύτερη άμυνα, άλλαξε και η ροή του αγώνα. Με την είσοδο του Δημάκου και με πιο χαμηλό σχήμα, ο Κολοσσός άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (23-32 και 30-34). Οι «θαλασσί»… αναγκάστηκαν να παίξουν με 4άρι τον Γεωργαλλή και 5άρι τον Τσούπκοβιτς ή τον Πίνκστον, λόγω των απουσιών του Π.Α.Ο.Κ., κάτι που μάλλον βγήκε σε καλό. Το σκορ έγινε 35-38 και το ημίχρονο τελείωσε με 36-40. Οι Ροδίτες δέχθηκαν 34 πόντους σε 13 λεπτά και 6 σε 7 λεπτά, πλησιάζοντας στο σκορ και κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι. Οι Θεσσαλονικείς ήταν εμφανώς καλύτεροι στο α’ δεκάλεπτο και ο Κολοσσός στο δεύτερο. Παρά το γεγονός πάντως ότι πήραν εννέα ριμπάουντ περισσότερα, τα 9 λάθη και η κακή άμυνα έδωσαν το δικαίωμα στον Π.Α.Ο.Κ. να προηγείται στο ημίχρονο με +4.
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Π.Α.Ο.Κ. ξεκίνησε και πάλι ιδανικά, εκμεταλλευόμενες την πολύ κακή άμυνα του Κολοσσού. Το σκορ έγινε 36-44 και 38-49 με τρίποντο του Χάτσερ στο 23’. Ο Κολοσσός με τρίποντο του Γκιμπς μείωσε σε 45-51 (25’), αλλά οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να ξεφύγουν πάλι με 47-57 στο 29’. Οι Ροδίτες δεν είχαν καθαρό μυαλό σε επίθεση και άμυνα με αποτέλεσμα όποτε πλησιάζουν στο σκορ, ο Π.Α.Ο.Κ. να ξεφεύγει. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε ξανά καλύτερη παρουσία, βρήκε λύσεις με τον Μαργαρίτη και κατάφερε να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό.
Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν και πάλι καλύτεροι απέναντι στον Κολοσσό, που ήθελε αλλά δεν μπορούσε. Μ’ ένα μονοδιάστατο τρόπο παιχνιδιού, οι Ροδίτες δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί και όσες φορές προσπαθούσαν, πάντα κάτι πήγαινε στραβά. Το 49-57 έγινε 49-60 με τρίποντο του Αθηναίου στο 33’. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξέφυγε ακόμη και με +14 (50-64 στο 35’) με τον Χάτσερ, ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του αγώνα απέναντι στον κακό Κολοσσό σε επίθεση και άμυνα. Ο Κολοσσός πλησίασε σε 55-69, αλλά ο Χάτσερ έβαλε… τέλος στο παιχνίδι (55-69 στο 36’). Για τους «θαλασσί» η εμφάνιση απέναντι στον αποδεκατισμένο Π.Α.Ο.Κ. ήταν πραγματικό ναυάγιο και θα πρέπει να γίνουν άμεσες αλλαγές (στο β’ γύρο) για να μπορέσει να παραμείνει στην κατηγορία. Από το «ναυάγιο» ουσιαστικά δεν επέπλευσε κανείς, οι ξένοι δεν βοήθησαν (με εξαίρεση ίσως τον Γκιμπς) και η ήττα ήταν φυσιολογικό επακόλουθο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-26, 36-40(ημ.), 47-57, 60-75
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.- Ψαριανός- Παντελίδης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Φλεβαράκης): Γκιμπς 12(2), Μπράουνινγκ 5(1), Κάρτερ 9(2), Δημάκος 8(2), Γεωργαλλής, Ντιγκς 3, Μπιλλής, Γεωργάκης, Τσούπκοβιτς, Μαυροειδής 13, Πίνκστον 5.
Π.Α.Ο.Κ. (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 16, Χρυσικόπουλος 5(1), Σχίζας 3, Κόνιαρης 4, Τέπιτς 8, Μαργαρίτης 14, Ζάρας, Χάτσερ 16(2), Αθηναίου 5(1), Γκος 4.