Ξέμεινε από “άσο” και έχασε στο τέλος ο Κολοσσός!

Για 28 λεπτά έλεγχε απολύτως το ρυθμό του αγώνα, ωστόσο χωρίς πλέι-μέικερ (τραυματίστηκαν από νωρίς Περάντες και Κολοβέρος),ο Κολοσσός ηττήθηκε από τον Π.Α.Ο.Κ. με 93-81, στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 9ης αγωνιστικής στη Basket League. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα προηγήθηκε ακόμη και με +14, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Γκάουντλοκ και Ουτόμι, ωστόσο ο «δικέφαλος» έκανε επιμέρους σερί 42-17(!) και πήρε τη νίκη και με διψήφια διαφορά.
Καλύτερος ήταν ο Κολοσσός σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου. Με όπλο την ευστοχία του στα τρίποντα, πήρε από την αρχή το προβάδισμα και μάλιστα προηγήθηκε ακόμη και με +11, στην μεγαλύτερη τιμή του. Οι Ροδίτες μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 2-5 και 5-8 (2’), με τους Θεσσαλονικείς να μειώνουν σε 9-11 με τον Άλστον στο 3’. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα με συνεχόμενους πόντους του Μπραΐκοβιτς ξέφυγε με 11-18 (5’) απέναντι στον Π.Α.Ο.Κ. που έπαιζε άμυνα με τα μάτια. Όταν μάλιστα ο Ουτόμι πήρε το όπλο του, το σκορ έγινε 15-26 (7’), με τον Κολοσσό να κυριαρχεί πλήρως στο παρκέ. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού κατάφερε να μειώσει πάντως σε 23-28 στο α’ δεκάλεπτο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κολοσσός είχε 5/9 τρίποντα, αλλά και με δύο φάουλ τον Μπραϊκοβιτς, ενώ για τον Π.Α.Ο.Κ. τραυματίστηκε νωρίς ο Χάρισον.
Στο β’ δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και μείωσαν με τους Σμιθ και Γκίλμορ σε 27-28, αλλά ο Κολοσσός βρήκε λύσεις και απάντησε με σερί 0-7, κάνοντας το σκορ 27-35 (15’). Με τον Άλστον ο Π.Α.Ο.Κ. ροκάνισε τη διαφορά (34-37 στο 17.30), αλλά και πάλι ο Κολοσσός είχε λύσεις (36-42), ενώ με τους Ουτόμι και Τζόργκενσεν έκλεισε το α’ ημίχρονο με 38-47. Αξίζει να σημειωθεί ότι τραυματίστηκαν και οι δύο πόιντ-γκαρντ του Κολοσσού (Περάντες και Κολοβέρος), ενώ ο Χάρισον επέστρεψε στο παρκέ, εμφανώς αρχικά όμως επηρεασμένος. Στο διάστημα αυτό ο Κολοσσός είχε 50% στα τρίποντα (8/16), ενώ ο Π.Α.Ο.Κ. μόλις 2/7, με τον Ουτόμι να είναι ο πρωταγωνιστής για τους Ροδίτες.
Στο γ’ δεκάλεπτο οι «θαλασσί» κατάφεραν να πάρουν τη μεγαλύτερη διαφορά του με τρίποντο του Γκάουντλοκ όταν και ξέφυγαν με +14 (40-54 στο 22’), αφού λειτουργούσαν καλύτερα σε όλα τα επίπεδα. Ο ίδιος έκανε το 46-60 (24’), με τον Π.Α.Ο.Κ. να αντιδράει και να μειώνει σε 51-60 (25’). Ο Κολοσσός εκ νέου βρέθηκε στο +12 (52-64), όμως ένα «νεκρό» διάστημα ενάμισι λεπτού, έδωσε το δικαίωμα στον «δικέφαλο» να μπει για τα καλά στο παιχνίδι. Με μίνι σερί 6-0, ο Π.Α.Ο.Κ. μείωσε από 55-66 σε 61-66 με τον Σμιθ και αυτό ήταν το αποτέλεσμα του γ’ δεκάλεπτου. Ο Κολοσσός παίζοντας χωρίς «καθαρό» άσο βρέθηκε στο +14, αλλά οι γηπεδούχοι το μάζεψαν στο φινάλε.
Όπως τελείωσε το ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο… Οι Θεσσαλονικείς με συνεχόμενα τρίποντα και με σερί 9-0 πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά 72-69 με τρίποντο του Φρίντρικσον. Ο Κολοσσός έπαθε μπλακ-άουτ, ο Γκάουντλοκ κουράστηκε και η ροδίτικη ομάδα δεν άντεξε χωρίς «άσο» στο παιχνίδι της. Ο Π.Α.Ο.Κ. «έτρεξε» σερί 15-3 και ξέφυγε μάλιστα με 76-69 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (34’), με τους Θεσσαλονικείς να ελέγχουν το ρυθμό. Ο «δικέφαλος» με τρίποντες «βόμβες» τιμώρησε τον Κολοσσό με τον ίδιο τρόπο (79-72 και 84-76 στο 36’). Ο Π.Α.Ο.Κ. με φοβερό momentum και ρεσιτάλ ευστοχίας έξω από τα 6.75, ξέφυγε ακόμη και με +11 (87-76 στο 37’), οι Ροδίτες δεν μπορούσαν να αλλάξουν τα δεδομένα και μοιραία γνώρισαν την ήττα. Ο Κολοσσός ήταν εξαιρετικός για 28 λεπτά στην Πυλαία, αλλά δικαιολογημένα χωρίς οργανωτή (ο Περάντες έπαιξε 14 λεπτά και ο Κολοβέρος μόλις για 4), δεν μπορούσαν να αντέξουν μέχρι το τέλος.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-28, 38-47(ημ.), 61-66, 93-81
Διαιτητές: Τσολάκος- Μαγκλογιάννης- Χριστινάκης
Π.Α.Ο.Κ. (Τακιανός): Σμιθ 16(3), Γκίλμορ 10(1), Χάρισον 15(1), Τσιακμάς 2, Σχίζας 7(1), Τσαΐρέλης 10, Φρίντρικσον 14(3), Μαργαρίτης, Άλστον 12, Μπελιάουσκας 7(1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 20(3), Τζόργκενσεν 12(2), Ουτόμι 11(3), Κολοβέρος 2, Μπραϊκοβιτς 12, Πετρόπουλος 5(1), Μπιλλής 4, Καμαριανός, Γόντικας 2, Πόλεϊ 10(2), Περάντες 3(1)