Τεράστια νίκη παραμονής του Διαγόρα!

Τεράστια νίκη παραμονής πέτυχε ο Διαγόρας, ο οποίος κέρδισε με 2-0 τον Αστέρα Βλαχιώτη και ανέβηκε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη της Super League 2. Οι ”κυανέρυθροι” ήταν εξαιρετικοί στο α’ ημίχρονο, όπου πέτυχαν τα δύο γκολ τους με τους Μπαστιάνο και Ζούνη και πανηγύρισαν μία πολύ σημαντική νίκη στο δημοτικό στάδιο της Ρόδου. Εξαιρετική παρουσία είχε στο α’ ημίχρονο ο Γ.Σ. Διαγόρας, ο οποίος κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και να επιβάλλει το ρυθμό του. Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια, γνωρίζοντας ότι παίζουν «τελικό» και από την αρχή του αγώνα έδειξαν ότι είναι το «αφεντικό» του αγώνα. Η ομάδα του Γιάννη Προβίδα πέτυχε τα δύο γκολ και απέβαλε το άγχος του «πρέπει». Στο β’ ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα «έπεσε» αισθητά και είναι χαρακτηριστικό ότι δεν σημειώθηκε κάποια φάση μπροστά στις δύο εστίες. Ο Διαγόρας πήρε αυτό που ήθελε, πετυχαίνοντας μία από τις πλέον σημαντικές νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
10’: Γέμισμα του Μουμίν, κεφαλιά- πάσα του Γιώργου στον Τσιαντούλα, πλασέ του τελευταίου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
14’: Εκτέλεση φάουλ του Μπαστιάνου, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και ο Ιωαννίδης απέκρουσε με δυσκολία
22’: Διαγώνιο πλασέ του Μπαστιάνου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αστέρα Βλαχιώτη
27’: 1-0 ο Διαγόρας… Εξαιρετικό σουτ του Μπαστιάνου έξω από την περιοχή, η μπάλα στο «παραθυράκι» του Ιωαννίδη!
38’: 2-0 ο Διαγόρας… Ο Μπαστιανός έκαμε συρτή σέντρα στον Ζούνη και ο τελευταίος με ωραίο σουτ στη γωνία πέτυχε το δεύτερο γκολ των «κυανέρυθρων».
*Ο προπονητής του Αστέρα Βλαχιώτη δεν ήρθε στη Ρόδο λόγω ίωσης και στον πάγκο κάθισε ο τεχνικός της U20 Βασίλης Αργυρίου
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης (63’ Σάιμπερτ), Ζούνης (63’ Παραστατίδης) Ρουγκάλας, Καρατάσιος, Μουμίν, Γιώργου, Τσιαντούλας (82’ Χότζα), Μπλάνκο (42’ λ.τ. Μπούμπας), Μπαστιάνος (82’ Μιράντα), Σινγκ.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (Βασίλης Αργυρίου): Ιωαννίδης, Ρόδης, Τουλίκας, Λάμτσε (46’ Ντελ Άμο), Χράτσοφ, Λεωνιδόπουλος (68’ Αλνταΐρ), Σιντορένκο (58’ Ντούνης), Τασιούλης (46’ Σοκολάροφ), Ουρτάδο, Παπούλης, Μπούντνικ (46’ Μπάτροβιτς).