Χανιά- Διαγόρας: 1-0 Μία από τα ίδια

Ο Διαγόρας δεν μπόρεσε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, γνωρίζοντας την πέμπτη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα της Super League 2, αυτή τη φορά από την ομάδα των Χανιών με σκορ 1-0 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Διαγόρα να είναι καλύτερος, έχοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας.
Ο «γηραιός» κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, δημιουργώντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες, ωστόσο, δεν κατάφερε να σκοράρει.
Συγκεκριμένα, στο 7ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κοντοχρήστου, ο Σμυρλής όντας ανενόχλητος στη μικρή περιοχή, άργησε να αντιληφθεί ότι η μπάλα θα κατέληγε σε αυτόν, με αποτέλεσμα να μην πλασάρει σωστά, στο 9ο λεπτό ο Κονέ βρισκόμενος στην μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από σέντρα του Λινάρδου και στο 15ο λεπτό ο Σμυρλής μετά από πάσα στου Κονέ δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, όμως το σουτ του Νίκολιτς στο 25ο λεπτό κατέληξε την αγκαλιά του Τσέλιου, με τον Διαγόρα να απειλεί ξανά στο 26ο λεπτό με την σέντρα-σουτ του Λινάρδου να αιφνιδιάζει τον Κουτζαβασίλη ο οποίος έδιωξε δύσκολα, με τον Νίκολιτς να παραχωρεί το κόρνερ.
Στο 29ο λεπτό τα Χανιά σπατάλησαν την σημαντικότερη ευκαιρία τους, με την κεφαλιά του Κάρλος μετά από σέντρα του Καμαρά, να καταλήγει ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του «γηραιού».
Ο Διαγόρας ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.
Το δεύτερο 45λεπτό ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι, πιέζοντας την εστία του «γηραιού».
Οι Κρητικοί απείλησαν στο 53ο λεπτό με το μακρινό δυνατό διαγώνιο σουτ του Κάρλος να καταλήγει σε κόρνερ έπειτα από επέμβαση του Τσέλιου και μετά την εκτέλεση του κόρνερ, η κεφαλιά του Κάσσου πέρασε λίγο άουτ.
Στο 54ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν σπάνια ευκαιρία, όταν ο Διαμαντόπουλος κέρδισε την κόντρα από τον γκολκίπερ Τσέλιο, ο επιθετικός των Χανιών πέρασε και τον Σελινιωτάκη, όμως προ κενής εστίας πλάσαρε άουτ. Στο 56ο λεπτό ο Καμαρά έκανε την σέντρα, όμως ο Δημητριάδης σε πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά.
Ότι δεν κατάφεραν οι επιθετικοί των γηπεδούχων, το κατάφερε ένας αμυντικός, καθώς στο 61ο λεπτό ο Καμαρά με μία φανταστική έμπνευση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του «γηραιού» κάνοντας το 1-0.
Οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, ωστόσο, στο 78ο λεπτό σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, καθώς έπειτα από αντεπίθεση ο Κάκκο πάσαρε στον Αλάεθ, με τον τελευταίο βρισκόμενο απέναντι στον Κουτζαβασίλη να πλασάρει άουτ.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, η ομάδα των Χανίων κράτησε εύκολα το υπέρ της 1-0, κατακτώντας τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Γκολ
61ο λεπτό. Φανταστική έμπνευση από τον Φοντέ Καμαρά που από αριστερά, στο ύψος της μεγάλος περιοχή, έκανε την φαλτσαριστή σέντρα- σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Τσέλιο κάνοντας το 1-0 για τα Χανιά.
Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Πλέγας (46ο Παναγιωτούδης), Κάρλος, Δημητριάδης (81ο Τριανταφυλλάκος), Κάσσος( 77ο Βρεττός), Βασιλόγιαννης (90ο Σωτηράκος), Διαμαντόπουλος (81ο Μασένα).
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Μανωλάκης (70ο Κακκο), Ρουγκάλας ( 44ο λ.τρ. Σελινιωτάκης), Κωστούλας (80ο λ.τρ. Καρατάσιος), Κοντοχρήστος, Λινάρδος, Σμυρλής (70ο Αλάεθ), Κονέ (80ο Μπαστακός), Μασούρας, Αθανασίου.
-Να σημειώσουμε ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης η ΠΑΕ Χανιά τίμησε τον Αλέξη Σελινιωτάκη για την 6ετη προσφορά του στον σύλλογο της Κρήτης.