Για 2 χάλασαν το σερί οι Αγιοι Θεόδωροι

Κρίμα, κρίμα, κρίμα… Οι Άγιοι Θεόδωροι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στις λεπτομέρειες, χάνοντας από τον Κρόνο με 66-64, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Δημητρίου. Η ομάδα του Βενέτη Θωμίδη διεκδίκησε τη νίκη στα ίσα και αν ήταν λίγο πιο τυχερή στο τέλος κάλλιστα θα έπαιρνε το ροζ φύλλο αγώνα. Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου με όπλο την άμυνα τους, πήγαν το παιχνίδι στο ρυθμό που ήθελαν και σε χαμηλό σκορ, αλλά δεν μπόρεσαν να χαμογελάσουν. Βέβαια τέτοιες ήττες είναι πάντα ευπρόσδεκτες, αφού οι Αρχαγγελίτες έδειξαν ότι δεν διαφέρουν σε τίποτα από τους μεγάλους της κατηγορίας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 15-12 στο δεκάλεπτο και 22-15 στο 15’… Οι «πορτοκαλί» ισορρόπησαν και ισοφάρισαν στο ημίχρονο σε 26-26, ενώ το σκηνικό στην «επανάληψη» δεν άλλαξε. Το 39-37 (30’) έγινε 49-49 στο 36’, ενώ ο Κρόνος προηγήθηκε 58-54, αλλά ο Σκορδάλης με τρίποντο μείωσε σε 58-57. Ο Κρόνος απάντησε και ξέφυγε με +4 (61-57) και 66-62 για να μειώσουν οι Άγιοι Θεόδωροι με δύο βολές. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι πέτυχαν 40 πόντους στο β’ ημίχρονο, εκ των οποίων τους 27 στο τελευταίο δεκάλεπτο με 13 βολές.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-12, 26-26(ημ.), 39-37, 66-64
Διαιτητές: Μαντήλας- Κανελλόπουλος
Γ.Σ. ΚΡΟΝΟΣ (Σαββάτης): Νικατζάμ 5, Στραγανιώτης 18, Μάτσος 2, Ξιούρας 8(2), Μπάλας 3(1), Δορκοφίκης 2, Αντωνόπουλος, Φρουσκλιάς 12, Χαλβατζής 12, Γιαννόπουλος 4(1).
ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ (Θωμίδης): Βογιατζής 16(1), Κουιμτζίδης, Μητσού, Ντέντα 2, Ξυπολιτάς, Βλαχοδήμος, Ματσαμάς 8, Αγγελόπουλος 18(2), Σκορδάλης 4(1), Κούρος, Εκινέ 16(2).