Νίκη παραμονής

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πρόσθεσε στο ενεργητικό της, η ομάδα της Α.Ε. Λέρου, μετά από την σημερινή εντός έδρας επικράτηση της με σκορ 3-2, απέναντι στον Αστέρα Μασάρων.
Οι γηπεδούχοι με αυτή τους την επιτυχία, έκαναν ένα από τα αποφασιστικότερα βήματα για την παραμονή τους στην κατηγορία, καθώς στις εναπομείναντες αγωνιστικές χρειάζονται ένα βαθμό για να σωθούν και μαθηματικά.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Α.Ε. Λέρου να μπαίνει πολύ δυνατά και να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με δράστη τον Πλόχωρο.
Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τις επιτυχίες τους στο 23ο λεπτό, με τέρμα του Γιαννουκά, με τον Αστέρα να μειώνει σε 2-1 στο 39ο λεπτό με τον Πατσιαούρα και κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι διαφορά δυο γκολ στο 52ο λεπτό με τον Πλόχωρο να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, με το τελικό 3-2 να διαμορφώνει ο Μαρκόπουλο στο 65ο λεπτό.
Πολύ καλή η διαιτησία του Δημαράκη, με προβλήματα οι βοηθοί του, Βουλγαράκης και Μαυρουδής.
Α.Ε. Λέρου: Γκουτόγλου, Παπαχρήστος, Ηλίας, Πλόχωρος, Καστής ( 70ο Δράκος), Καρπάθιος, Τσάτσος, Μεραμπελιώτης, Κουρεβέλης, Γιαννουκάς, Ντελάκης.
Αστέρας Μασάρων: Δημητρίου, Σκούμπρος ( 72ο Μίρτσεβ), Μπάρτζος, Κιλασίν, Λαγοπάτης, Κυριακάκης, Κοτσίκος, Λαουδίκος, Μουσακίνιας, Μαρκόπουλος, Πατσιαούρας.