Ξανά τρίτος ο Α.Ο. Δικαίου

Δύσκολη νίκη με σκορ 1-0 πέτυχε ο ΑΟ Δικαίου στο γήπεδο της Κρεμαστής κόντρα στον Ποσειδώνα Καρπάθου για την 9η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries και ανέβηκε και πάλι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, διατηρώντας παράλληλα τις ελπίδες του για να μπει «σφήνα» στις δύο πρώτες και προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.

Οι Κώοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς πάντως να δημιουργούν σημαντικές φάσεις μπροστά στην εστία των Καρπάθιων. Μάλιστα, ο Ποσειδώνας ήταν αυτός που έχασε τις δύο μεγάλες ευκαιρίες στο διάστημα 25’-27’ με τον Ε. Σπανό να αστοχεί δις από πλεονεκτική θέση, ενώ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους το παιχνίδια απέκτησε μια «άγρια» ομορφιά, με τον ΑΟ Δικαίου να πιέζει ασφυκτικά την άμυνα των φιλοξενούμενων και να φτάνει κοντά στο γκολ με τους Πανόπουλο (36’, 38’) και Γ. Σπανό (40’) αλλά να μην καταφέρνει να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, όμως ο ΑΟ Δικαίου συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο στο παιχνίδι και να προσπαθεί να επιτεθεί με καλές προϋποθέσεις, με τον Ποσειδώνα να κρατάει σχετικά εύκολα το μηδέν στην άμυνα. Η ομάδα της Κω ανέβασε «στροφές» μετά το 65ο λεπτό και «εγκαταστάθηκε» μπροστά στα καρέ του Μαργαρίτη, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργηθούν οι καταστάσεις για να σκοράρει, με τον Πανόπουλο να είναι αυτός που τελικά έδωσε τη λύση στο 71’, όταν μετά την κάθετη πάσα του Μαριά, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 1-0.

Ο Ποσειδώνας διαμαρτύρεται για μια φάση στο 93′ όταν ο Νασόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο η διαιτητής Φιλιππάκου είχε σφυρίξει για επιθετικό φάουλ πριν ο ποδοσφαιριστής της Καρπάθου σουτάρει.

*Διαιτησία: Φιλιππάκου, Βασιλείου, Πιτσάρη.

ΑΟ Δικαίου: Γιακούμαρος, Σωτίρι, Μαριάς, Χατζηφούντας, Θεοδώρου, Χατζησουλειμάν, Βλαντιμίροφ (73′ Κουρζής ), Οικονόμου (53′ Βακουφτσής), Πανόπουλος, Τριμμάτης (68′ Γ. Κεφαλιανός), Δρόσος

Ποσειδών Καρπάθου: Μαργαρίτης, Παύλου, Μπαρχαμάι, Γ. Σπανός, Κούτολο, Μαντινάος (90′ Καουκάκης), Τσιαβέλης, Νασόπουλος, Μπάρλος (70′ Βασιλειώτης), Ε. Σπανός, Σώζος (80′ Μαντικός)