Super League 2 : Οι αριθμοί του Διαγόρα στον πρώτο γύρο

Ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος της Super League 2 ολοκληρώθηκε με τη διεξαγωγή των αναμετρήσεων της 11ης αγωνιστικής μέσα στο σαββατοκύριακο, με την «δσπορ» να κάνει τον απολογισμό και να παρουσιάζει τους αριθμούς του Διαγόρα.
Ο Σάκης Θεοδοσιάδης χρησιμοποίησε συνολικά 22 ποδοσφαιριστές, εκ των οποίων ο τερματοφύλακας της ομάδας Θεμιστοκλής Τσέλιος, ήταν ο μοναδικός που δεν έχασε ούτε λεπτό συμμετοχής, παίζοντας και στα 11 ματς για 90 λεπτά. Ακολούθησε ο Σανδραβέλης, ο οποίος έπαιξε 13 λεπτά λιγότερα, βγαίνοντας αλλαγή σε ένα παιχνίδι.
Οκτώ ποδοσφαιριστές έπαιξαν και στα 11 παιχνίδια
Συνολικά οκτώ ποδοσφαιριστές έπαιξαν και στα 11 ματς (είτε ως βασικοί είτε ως αλλαγή). Πρόκειται για τους Τσέλιο, Σανδραβέλη, Κοντοχρήστο, Ρουγκάλα, Ντοριβάλ, Λινάρδο, Αλάεθ και Αυγενικού. Αναλυτικά η παρουσία των παικτών του Διαγόρα, στα 11 ματς του πρώτου. Μπορείτε να δείτε τις συμμετοχές και τα λεπτά που έχει παίξει ο κάθε παίκτης του «γηραιού».
Οι σκόρερ:
Μπαστακός: 3 γκολ, Κοντοχρήστος, Κονέ, Σμυρλής, Αλάεθ, Λινάρδος, Γεωργίου και Ντοριβάλ: 1 γκολ.
Θεοδωράκης 1 (1 λεπτό)
Από εκεί και πέρα, ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε με απολογισμό πέντε νίκες, πέντε ισοπαλίες και μόλις μία ήττα για τον Διαγόρας.
Οι «κυανέρυθροι» πραγματοποίησαν, ομολογουμένως, εξαιρετική πορεία, με αποκορύφωμα τις τρεις συνεχόμενες νίκες στις τελευταίες αγωνιστικές που τον διατήρησαν στην 3η θέση του πίνακα (ισόβαθμο με τον Λεβαδειακό).
Από τις πέντε νίκες του «γηραιού», οι τέσσερις σημειώθηκαν με σκορ 1-0 (μοναδική εξαίρεση το 2-0 επί της Δόξας Δράμας), ενώ η μοναδική ήττα σημειώθηκε στην Κρήτη από τον Εργοτέλη. Εξάλλου οι τέσσερις από τις πέντε ισοπαλίες των «κυανέρυθρων» είναι με σκορ 1-1 (εξαίρεση ο αγώνας στη Λιβαδειά).
Αναλυτικά, ο απολογισμός του Διαγόρα στον πρώτο γύρο της Super League 2.