Κύπελλο Ελλάδας: Υπέκυψε ο ΓΑΣ Ιάλυσος στην ανωτερότητα του Παναιτωλικού

• Την ήττα με σκορ 4-0 γνώρισαν οι «τοξοβόλοι» στο «Οικονομίδειο» από την ομάδα του Αγρινίου για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Εξανεμίστηκαν οι πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος για τον ΓΑΣ Ιάλυσος, καθώς γνώρισε εντός έδρας ήττα με σκορ 4-0 από τον Παναιτωλικό στο «Οικονομίδειο», στο πρώτο παιχνίδι για την 5η φάση του θεσμού.
Οι «τοξοβόλοι» άντεξαν για ένα ημίχρονο, καθώς στην συνέχεια παραδόθηκαν στην ανωτερότητα της ομάδας του Αγρινίου η οποία αγωνίζεται στην Super League 1.
Ο Παναιτωλικός ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, έχοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, ενώ ο ΓΑΣ Ιάλυσος κοίταξε πρώτα την άμυνα του και μετά αναζητούσε χώρους για να αντεπιτεθεί.
Η πρώτη καλή φάση ήταν για τους «τοξοβόλους», όμως το φαλτσαριστό σουτ του Μαρτσάκη στο 9ο λεπτό κατέληξε άουτ.
Στην αμέσως επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σιέστεντ στο 19ο λεπτό να κάνει το 1-0, ενώ απείλησαν στο 21ο και 41ο λεπτό.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός μπήκε αποφασισμένος να… καθαρίσει το παιχνίδι και το κατάφερε στο 52ο λεπτό με τον Ντάλσιο να κάνει το 2-0.
Οι «τοξοβόλοι» από το 75ο λεπτό αγωνίστηκαν με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς αποχώρησε τραυματίας ο Κώστας Χατζηδίμπας και ο Νίκος Καραμπετάκης είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές του.
Το αριθμητικό πλεονέκτημα εκμεταλλεύτηκε ο Παναιτωλικός που με δύο γκολ στο 81ο και 88ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό 4-0
Τα γκολ
19ο λεπτό. Επίθεση για τον Παναιτωλικό με τους φιλοξενούμενους να αλλάζουν ωραία την μπάλα, η οποία έφτασε στον Σιέστεντ που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγοντας το σκορ 1-0.
52ο λεπτό. Σέντρα του Πασσά από τα αριστερά, με την μπάλα να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι στο αμαρκάριστο Ντάλσιο για το 2-0. Οι «τοξοβόλοι» διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή της αναμέτρησης Τάση ότι η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή στην συγκεκριμένη φάση.
81ο λεπτό. Ο Ρομάν με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ, έγραψε το 3-0 για τον Παναιτωλικό.
88ο λεπτό. Κόρνερ με πάσα στον Ταχάρ, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα του ΓΑΣ Ιάλυσος Άγγελο Χειμωνέττο να κάνει το λάθος, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 4-0.
Οι συνθέσεις:
ΓΑΣ Ιάλυσος: Χειμωνέττος Α.,Τριποτσέρης (52ο λ.τρ. Σερτζίνιο), Τερζίου, Χατζηδίμπας, Χειμωνέττος Κ., Γιώργου, Ρεκλείτης (46ο Τζελάι), Νατσιόπουλος, Μαρτσάκης ( 65ο Μαραγκουδάκης), Κουγιός, Πεταυράκης.
Παναιτωλικός: Κνέτ, Ντάλσιο (71ο Φυτόπουλος), Παρράς, Μιμίτο ( 80ο Ρομάν), Λιάβας, Μπαΐροβιτς, Αριγίμπι, Σανιά, Σιέστεντ, Μαρσιάλ (61ο Ταχάρ), Τσιγγάρας.