Αιγάλεω -ΓΑΣ Ιάλυσος: 0-2 «Τοξοβόλος» να… γουστάρεις άλωσε το «Σίτι»

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΓΑΣ Ιάλυσος επικρατώντας στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» της ομάδας του Αιγάλεω με σκορ 2-0 για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League στο Νότιο όμιλο.
Οι «τοξοβόλοι» του Βαγγέλη Χαντέ με μία… ώριμη και πειθαρχημένη εμφάνιση κατέκτησαν το «τρίποντο» που τους ανέβασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Να σημειώσουμε ότι ο ΓΑΣ Ιάλυσος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς στο 79ο λεπτό ο Μπουσάι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Αιγάλεω να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλώντας την εστία των «τοξοβόλων» σε τρεις περιπτώσεις.
Συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό το σουτ του Τσιλιγκίρη πέρασε άουτ, στο 7ο λεπτό η κεφαλιά του Μπαρμπαρούση μετά από σέντρα του Τσιλιγκίρη είχε την ίδια κατάληξη, ενώ στο 11ο λεπτό το σουτ του Αναστασίου από πλεονεκτική θέση, αποκρούστηκε από τον Ανδρούτσο.
Στη συνέχεια οι «τοξοβόλοι» ισορρόπησαν την κατάσταση δημιουργώντας τις δικές τους ευκαιρίες, με το σουτ του Ρούσσου στο 14ο λεπτό το οποίο μπλόκαρε ο Σικαλιάς, το σουτ του Μπουσάι που πέρασε άουτ και το σουτ του Σκεντεράι στο 21ο λεπτό που είχε την ίδια κατάληξη.
Στο 26ο λεπτό, ο ΓΑΣ Ιάλυσος ανησύχησε τους γηπεδούχους, όμως το γύρισμα του Χατζησάββα πέρασε ανεκμετάλλευτο, ενώ στο 34ο λεπτό το Αιγάλεω έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Μαχαίρας αντί να σουτάρει από πλεονεκτική θέση, προτίμησε να πασάρει στον Μπαρμπαρούση τον οποίον πρόλαβαν οι αμυντικοί του «τοξοβόλου», με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους «τοξοβόλους» καθώς στο 50ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με ωραίο σουτ του Βασίλη Παπαδόπουλου και με ανεβασμένη ψυχολογία έλεγξαν το χώρο της μεσαίας γραμμής.
Στο 74ο λεπτό ο ΓΑΣ Ιάλυσος διπλασίασε τα τέρματά του με σκόρερ και πάλι τον Βασίλη Παπαδόπουλο, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης.
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς στο 79ο λεπτό οι «τοξοβόλοι» έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές έπειτα από την αποβολή του Μπουσάι με δεύτερη κίτρινη κάρτα, πίεσαν την εστία του Ανδρούτσου, χωρίς όμως να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση, με το 2-0 να παραμένει έως και το τέλος της αναμέτρησης και με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να προσθέτει το πολύτιμο «τρίποντο» στη συλλογή του.
Τα γκολ
50ο λεπτό. Ο Παπαδόπουλος με ωραίο σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ των γηπεδούχων Σικαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
74ο λεπτό. Υποδειγματική αντεπίθεση για τον ΓΑΣ Ιάλυσος, με τον Παπουτσογιαννόπουλο να πασάρει στον Γιώργου, ο τελευταίος έστρωσε στον Παπαδόπουλο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0.
ΠΑΕ Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Μαγκάκης, Αναστασίου, Οικονομόπουλος, Παπανικόλας, Μαχαίρας (77ο Χαντί), Λάσκαρης (77ο Πινιώτης), Τσιλιγκίρης, Γουερέ (46ο Μπουρλάκης), Σταματάκης (54ο Σουλεϊμάν), Μπαρμπαρούσης.
ΠΑΕ Ιάλυσος (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος (78ο Γκέζος), Μπουσάι, Καρπαθάκης, Τερζίου, Σκεντεράι, Παπουτσογιαννόπουλος, Ρούσσος, Χατζησάββας (87ο Σταθόπουλος), Παπαδόπουλος (87ο Καντούτσης), Μαστραντωνάκης (70ο Γιώργου).