Α.Σ. Ρόδος -Νίκη Βόλου: 1-1 Ισοπαλία που δεν άρεσε σε κανέναν

Μακριά από τη νίκη για δεύτερο παιχνίδι στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του Νοτίου ομίλου του πρωταθλήματος της Football League, έμειναν Α.Σ. Ρόδος και Νίκη Βόλου, καθώς η μεταξύ τους αναμέτρηση έληξε ισόπαλη με σκορ 1-1.
Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν άρεσε ούτε στα «ελάφια» ούτε και στους «κυανόλευκους» της Μαγνησίας, αφού οι «πράσινοι» της πόλης μας προέρχονταν από την εντός έδρας… λευκή ισοπαλία με την Επισκοπή, ενώ η Νίκη από την εντός έδρας ήττα από το Αιγάλεω.
Το παιχνίδι ξεκίνησε στα πρώτα 25 λεπτά με καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, χωρίς όμως καμία να καταφέρει να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τον Α.Σ. Ρόδος να έχει δύο υποψίες φάσεων, όμως τα σουτ των Γιόνδη και Σερέντιουκ δεν ανησύχησαν τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων Περιστερίδη.
Από το 30ο λεπτό και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Νίκη Βόλου ανέβασε την απόδοσή της και πήρε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, απειλώντας με τα σουτ του Λούκας Γκαρσία που έδιωξε σε κόρνερ ο Πίτκας και του Μέτσε που πέρασε άουτ, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου 45λέπτου.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο στα πρώτα του λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Σε διάστημα δύο λεπτών και συγκεκριμένα από το 63ο έως και το 65ο σημειώθηκαν τα γκολ που καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα.
Στο 63ο λεπτό, ο Α.Σ. Ρόδος έκανε το 1-0 με τον Γιώργο Δελαπόρτα να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, ωστόσο τα «ελάφια» δεν πρόλαβαν καλά- καλά να… πανηγυρίσουν και ισοφαρίστηκαν.
Στο 65ο λεπτό ο Μέτσε με πλασέ, έπειτα από γύρισμα του Κρούθ έκανε το 1-1 που διατηρήθηκε έως το τέλος της αναμέτρησης, καθώς οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν δύο ευκαιρίες με τους Γκονζάλεζ στο 82ο λεπτό και Ροχάνο στο 83ο λεπτό.
Τα «ελάφια» από την πλευρά τους έχασαν μία ευκαιρία στο 81ο λεπτό με τον Σουλάι.
Τα γκολ
63ο λεπτό. Λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Γιώργο Δελαπόρτα που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τον Α.Σ. Ρόδος.
65ο λεπτό. Ο Κρούθ έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή των «ελαφιών» και ο Μέτσε με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 για την Νίκη Βόλου.
ΠΑΕ Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Νικολόπουλος (85ο Πεχλιβανόπουλος), Καψάλης, Χύσι, Καραγιώργης, Μπαξεβάνος, Σερέντιουκ (46ο Αρναρέλλης), Μαρτσάκης (77ο Σουλάι), Δελαπόρτας, Τσίπρας (74ο Λίχτι), Γιόνδης (46ο Μακρής).
ΠΑΕ Νίκη Βόλου (Στάικος Βεργέτης): Περιστερίδης, Πολίμος (16ο λ.τρ. Θεοδωρόπουλος), Μπαλάφας, Αλιατίδης, Τσιμπούκας (46ο Σαλαμούρας), Αργύρης, Μέτσε, Ντομίνγκεθ (69ο Γκονζάλεζ), Κρούθ, Γκαρσία, Ροχάνο.