Το ‘χάσε μέσα από τα χέρια του…

Μέσα από τα χέρια του έχασε το παιχνίδι στη Λάρισα ο Κολοσσός… Οι «θαλασσί» αν και προηγήθηκαν με 62-71 στο 34’ και με 71-77 (1.25’ πριν το τέλος), εντούτοις ηττήθηκαν από τον Γ.Σ.Λ./Φάρο με 79-77, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής για τη Basket League. Αυτή ήταν και η πέμπτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, της οποίας πλέον η συμμετοχή στα πλέι-οφ κρίνεται αμφίβολη και θα πρέπει να επιστρέψει άμεσα στις νίκες. Αν και ο Κολοσσός πήρε 11 ριμπάουντ περισσότερα στη Νεάπολη της Λάρισας και προηγήθηκε ακόμη και με +14 στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, δεν κατάφερε να φύγει νικητής. Ο παίκτης της τελευταίας στιγμής για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπαρτ, ο οποίος με τρίποντο μόλις 4.7’’ πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, αφού το τρίποντο του Μπρέι στην εκπνοή ήταν άστοχο.
Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το α’ ημίχρονο στη Λάρισα… Ο Κολοσσός πάντως ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και με δύο τρίποντα του Μπρέι, προηγήθηκε 2-7 και 4-10 (4’). Με αιχμή του δόρατος τον πρώην «θαλασσί» Νώντα Παπαντωνίου, ο Γ.Σ.Λ./ Φάρος, ισορρόπησε το παιχνίδι, μείωσε αρχικά σε 8-10 και προσπέρασε για πρώτη φορά (13-12) με προσπάθεια του Κέλι στο 6’. Ο Παπαντωνίου ήταν αυτός που κράτησε όρθιους τους γηπεδούχους στο διάστημα αυτό (16-14 στο 8’), ενώ το α’ δεκάλεπτο έληξε 19-18 με 2/3 βολές του Χάρις στην εκπνοή, μετά από φάουλ που κέρδισε σε προσπάθεια του για τρίποντο.
Στο β’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ξέφυγε 19-22 με Τζόουνς και Ούεαρ, όμως ο Μπάντερ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και το σκορ από 26-26 (14’) έγινε… 33-26, με σερί 7-0 για το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου. Αμέσως ο Άρης Λυκογιάννης πήρε τάιμ-άουτ και ο Κολοσσός «μάζεψε» τη διαφορά (35-34 στο 19’), ενώ το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 38-38. Πρωταγωνιστές των ομάδων τους στο α’ ημίχρονο ήταν ο Παπαντωνίου και Μπρέι, που ηγήθηκαν στο σκοράρισμα.
Το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ήταν ονειρεμένο για τον Κολοσσό… Ένα εκπληκτικό τετράλεπτο για τους «θαλασσί» μεταφράστηκε σε σερί 0-14 (!) για να γίνει το σκορ 38-52. Οι Λαρισαίοι απάντησαν με 12-0 και πλησίασαν με τρίποντο του Μουράτου σερ 50-52 για να μπορέσει και πάλι η ροδίτικη ομάδα να βρει λύσεις κυρίως με τον Ούεαρ και να κάνει το 50-59 (28). Με Μαραγκό, Παπαντωνίου και Μπάντερ, ο Γ.Σ.Λ./ Φάρος κατάφερε ξανά να ροκανίσει τη διαφορά (57-62 στο 30’), ενώ με τρίποντο του Παπαμακάριου το σκορ έγινε 62-64 στο 31’. Σ’ ένα κομβικό σημείο ο Ράιτ, που ήταν πολύ καλός και ο Μπρέι έστειλαν τον Κολοσσό στο +9 (62-71 στο 34’), αλλά η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Οι Ροδίτες έπαθαν αφλογιστία και το σκορ έγινε 68-71 (37’), αφού νωρίτερα ο Σχοινάς δεν είδε μπροστά του τη μπάλα να χτυπάει στο πόδι του Σάφτενααρ και ο Γ.Σ.Λ. να κλέβει τη μπάλα. Ο Χάρις με τρίποντο έκανε το 68-74 (στο 2.42’’) για να απαντήσει ο Παπαμακάριος στο 2.18’’ (71-74). Ο Ούεαρ αστόχησε σε τρίποντο και ο Σάφτενααρ μόνος του σε δίποντο στο 1.45’’ πριν το τέλος. Με μεγάλο τρίποντο του Μπρέι, το σκορ έγινε 71-77 (1.25’ πριν τη λήξη) για να κάνει το 73-77 με δύο βολές ο Μπαρτ. Ο Μπρέι έκανε λάθος και ο Μπαρτ με γκολ-φάουλ στο 1.10’’ διαμόρφωσε το 76-77. Στα 47’’ ο Γιανγκ αστόχησε σε τρίποντο και στα 36’’ ο Μπαρτ σε δίποντο για τον Γ.Σ.Λ./ Φάρο. Στα 14’’ ο Γιανγκ ήταν και πάλι άστοχος και στα 4.7’’ ο Μπαρτ με τρίποντο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, αφού το τρίποντο του Μπρέι μπήκε και… βγήκε από το καλάθι
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-18, 38-38(ημ.), 57-62, 79-77
Διαιτητές: Καρακατσούνης- Ψαριανός- Πουρσανίδης Κ.
Γ.Σ.Λ./ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπαλόγκουν, Μπάντερ 7(1), Μαραγκός 7, Μουράτος 5(1), Σάφτενααρ 11(1), Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 18(2), Παπαντωνίου 15(2), Κίλι 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ούεαρ 9(1), Χάρις 11(1), Τζόουνς 4, Σχίζας 8(2), Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Μπρέι 22(4), Γιανγκ 10, Παπαδάκης, Ράιτ 13(1).
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Γ.Σ. Κύμης- Τρίκαλα 72-63 και Π.Α.Ο.Κ.- Κόροιβος Αμαλιάδας 92-63. Σήμερα θα διεξαχθούν τα παιχνίδια Προμηθέας Πάτρας- Ρέθυμνο (17:00) και Ολυμπιακός- Α.Ε.Κ. (19:30)