Δόξα Δράμας- Διαγόρας: Επίδειξη ανωτερότητας από τον «γηραιό»

Ο Διαγόρας κυριαρχώντας σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Δόξας στο γήπεδο της Δράμας με σκορ 2-0 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.
Ο «γηραιός» του Σάκη Θεοδοσιάδη ήταν ανώτερος σε όλα τα επίπεδα από τους «μαυραετούς» και με τέρματα των Μπαστακού και Κοντοχρήστου, πρόσθεσε ακόμα ένα «τρίποντο» στην συλλογή του, που τον διατηρεί στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.
Η εικόνα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Διαγόρα να έχει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, με τον «γηραιό» να καταφέρει στην πρώτη του ουσιαστικά ευκαιρία να ανοίξει τον σκορ.
Ήταν το 14ο λεπτό όταν ο Μιχάλης Μπαστακός πλάσαρε εύστοχα τον Στεφανάκο, κάνοντας το 1-0.
Οι «κυανέρυθροι» του Σάκη Θεοδοσιάδη και μετά το γκολ, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης.
Ο Διαγόρας έχασε σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ του, όμως το πλασέ του Μπαστακού στο 28ο λεπτό μπλόκαρε ο Στεφανάκος, ενώ στο 31ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με την κεφαλιά του Σαμπανίδη να… σταματά στο Τσέλιο.
Ο «γηραιός» είχε τον έλεγχο μέχρι και το τέλος του πρώτου 45λεπτου, όπου τον βρήκε προηγούμενο με σκορ 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα ανέβασε την απόδοσή της, ωστόσο και πάλι ο Διαγόρας είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης.
Οι «κυανέρυθροι» απείλησαν στο 50ο και 54ο λεπτό με τους Λινάρδο και Μπαστακό αντίστοιχα, όμως δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.
Ότι δεν κατάφεραν στις συγκεκριμένες ευκαιρίες, το πέτυχαν στο 68ο λεπτό, με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοντοχρήστου (2-0).
Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ο «γηραιός» δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το υπέρ του σκορ, προσθέτοντας ακόμα μία νίκη στην συλλογή του.
Φάσεις και γκολ
14ο λεπτό, γκολ. Μετά από προσπάθεια του Λινάρδου, ο Αλάεθ έκανε το σουτ το οποίο κόντραρε, η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στον αφύλαχτο Μιχάλη Μπατσακό που δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα των γηπεδούχων, κάνοντας το 1-0 για τον Διαγόρα.
28ο λεπτό. Αντεπίθεση για τον Διαγόρας, η μπάλα έφτασε στον Μπαστακό που έκανε το πλασέ από ευνοϊκή θέση, όμως ο Στεφανάκος απέκρουσε την μπάλα.
31ο λεπτό. Σέντρα του Μενσά, κεφαλιά του Σαμπανίδη, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Τσέλιος.
50ο λεπτό. Ο Κοντοχρήστος έκανε τον γύρισμα μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Λινάρδο που βρισκόταν στο σημείο του πέναλτι, όμως το σουτ του κοντραρίστηκε και η μπάλα απομακρύνθηκε.
54ο λεπτό. Αντεπίθεση για τον Διαγόρα, ο Κοντοχρήστος έκανε την σέντρα, η μπάλα πέρασε από τον Στεφανάκο και κατέληξε στον Μπαστακό, ο οποίος δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα.
68ο λεπτό, γκολ. Εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοντοχρήστου, η μπάλα στο «παραθυράκι» του Στεφανάκου για το 2-0.
83ο λεπτό. Ξαφνικό σουτ του Μαυρία έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Τσέλιου.
Οι συνθέσεις
Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Σπυρόπουλος (Βουγιακλίγια), Παπαργυρίου, Μπολάκης, Κουκόλης, Χάμοντ (78ο Μαρινάκης), Μενσά (85ο Παρασκευάς), Φυτόπουλος (58ο Αγγελόπουλος), Κοντός (58ο Μπελεβώνης), Μαυρίας, Σαμπανίδης.
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος (85ο Τσιαντούλας), Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Ντοριβάλ, Μασούρας, Αλάεθ (78ο Δημήτρουλας), Μπαστακός (72ο Σμυρλής), Λινάρδος (72ο Αυγενικού), Γεωργίου (78ο Μανωλάκης).