Όλη η δράση στο τοπικό βόλεϊ

Με έξι παιχνίδια συνεχίστηκε η δράση στα τοπικά πρωταθλήματος βόλεϊ, με τον Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου να κάνει το 3 στα 3, στην Κω. Αναλυτικά, όλα τα αποτελέσματα των αγώνων της Τ.Ε. Ε.Ο.ΠΕ.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ- Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ 3-1
Στις νίκες επέστρεψε η Τελχινίδα, η οποία κέρδισε με 3-1 σετ τον Διαγόρα, τον οποίο υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα στο γυναικείο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά ήταν καλύτερη στο 1ο σετ και παρά την προσπάθεια του «γηραιού», το κέρδισε με 25-18. Στο 2ο σετ ο Διαγόρας είχε πιο καθαρό μυαλό, είχε καλύτερη υποδοχή και σερβίς και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, κερδίζοντας το σετ με 19-25. Από κει και πέρα η Τελχινίδα ήταν καλύτερη και σαφέστατα πιο έμπειρη, κερδίζοντας εύκολα το 3ο και το 4ο σετ με 25-13 και 25-14 και παίρνοντας τη νίκη στο «Βενετόκλειο», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για το γυναικείο πρωτάθλημα της Δωδεκανήσου.
Τα σετ: 25-18 (25’), 19-25 (27’), 25-13 (23’), 25-14 (23’)
Διαιτητές: Παπαδούλη- Ινγγλέση/ Μπαλής
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Ντουλμπέρη, Προύφα, Ραπάτσικου, Σκαρτσίλη, Σουσάρι, Τερζίου, Χρυσοβέργη, Γκιζέτη, Γκίκα, Ζντράβα, Θαρρενάκη, Μαθιουδάκη, Μπεκίρογλου.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου): Αθανασάκη, Διακάκη, Κάππα, Μαυρίδου, Μοσχίδου, Μοσχοβάκη, Μπαούρδα Μπάρκα, Ντερβίσι, Παλέτα, Πετροπούλου, Χαμίτ, Χατζηβασίλη, Χρυσοχοϊδη.
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ- Π.Α.Ο.Κ. ΡΟΔΟΥ 0-3
Πολύ εύκολα ο Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου κέρδισε με 3-0 σετ τον Ανταγόρα στην Κω και έκανε το 2 στα 2, στο γυναικείο πρωτάθλημα της Δωδεκανήσου. Η ομάδα του Μηνά Βρεττού και δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα στον Ανταγόρα να διεκδικήσει το παιχνίδι. Η ροδίτικη ομάδα ζορίστηκε κάπως στο 2ο σετ, αλλά στα άλλα δυο τα κέρδισε σε ελάχιστο χρόνο και χωρίς ζόρι. Ο Ανταγόρας πήρε μόλις τέσσερις πόντους στο 1ο σετ και… 1(!!!) στο 3ο σετ. Ο Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου διατηρεί το αήττητο του και μετά τη νίκη επί του Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας, επικράτησε και του Ανταγόρα και φέτος θέλει να διεκδικήσει τον τίτλο στα Δωδεκάνησα.
Τα σετ: 4-25 (15’), 18-25 (22’), 1-25 (17’)
Διαιτητές: Δημόπουλος- Καλημεράκης/ Μάζαρης
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ (Στράτος Μπίλλης): Αθανασάκη, Βαληνάκη, Βλάχου, Θαλασσινού, Μήλα, Παστρικού, Ανδριοπούλου, Βασιλακάκη, Γιαννάκου, Μελιδήμου, Μισαηλίδου, Τουλαντά, Χατζηστέργου.
Π.Α.Ο.Κ. ΡΟΔΟΥ (Μηνάς Βρεττός): Αμερικάνου, Βενετοκλή, Γεράκη, Δέμελου, Κυπριώτη, Μαυρίδου, Βρατσάλη, Γιαννέλη, Ζωάννου, Κλαδίτη, Λορένζου, Σκορδά, Φραντζέσκου, Χουσεϊν.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ- ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ 0-3
Αήττητο και ωραίο το Ροδίων Άθλησις προελαύνει στο γυναικείο πρωτάθλημα, κάνοντας το 3 στα 3 στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής. Η ομάδα του Νίκου Μακρή κέρδισε με 3-0 σετ το νεανικό Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας και έκανε τα 3 στα 3, στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Φοίνικας έβαλε δύσκολα στο Ροδίων Άθλησις κυρίως στο πρώτο σετ 22-15), το οποίο πήρε αρκετά δύσκολα (22-25). Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τις φιλοξενούμενες που πήραν άνετα τα δύο επόμενα σετ και μαζί τη νίκη στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής. Η εμπειρία έπαιξε καθοριστικό ρόλο για το Ροδίων Άθλησις, το οποίο συνεχίζει αήττητο την πορεία του.
Τα σετ: 22-25 (30’), 12-25 (19’), 18-25 (25’)
Διαιτητές: Χατζησταυρίδης- Πάττας/ Παπαβασιλείου
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Γιώργος Σταυρόπουλος): Γιαννακουδάκη, Γιάννη, Καραγιάννη, Κόρμπα, Κουκιά, Μάλτσικ, Νόβα, Παπαοικονόμου, Τριανταφύλλου, Τοντόροβα, Τύπου.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής): Αμορανίτη, Αντωνίου, Γενημανώλη, Ευθυμίου, Κιόρρι, Κρόκου, Μαύρου, Νουρεδίν, Παπαδοπούλου, Πάχη, Τζανουδάκη, Φραντζή.
ΑΝΔΡΕΣ
Μία ακόμη νίκη στην Κω πέτυχαν οι άνδρες του Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου, οι οποίοι κέρδισαν με 3-0 σετ τον Ανταγόρα και συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους. Η ροδίτικη ομάδα δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη και έκανε το 3 στα 3, στο ανδρικό πρωτάθλημα.
Τα σετ: 12-25 (22’), 9-25 (17’), 10-25 (25’)
Διαιτητές: Καλημεράκης- Δημόπουλος/ Μάζαρης
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ: Κακάνης, Κατσανάκης, Κουτσουράκης, Μπίλλης, Πετρίδης, Φουντωτός, Κουλιέρης, Μελιανός, Μποτονάκης, Πρεζάι, Χατζηζαχαρίας.
Π.Α.Ο.Κ. ΡΟΔΟΥ (Μηνάς Βρεττός): Αρβανίτης, Γκιζέττης, Δεληγιώργης, Καζαντζάκης, Μακρής, Γκάρας, Παππάς, Φλεβάρης.
Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ- Π.Α.Ο.Κ ΡΟΔΟΥ 0-3
Ιδανικό ξεκίνημα έκανε το ανδρικό τμήμα του Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου στην Κω κερδίζοντας τον Α.Ο. Αθλοπαιδιών με 3-0 σετ. Η ροδίτικη ομάδα ζορίστηκε πολύ στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε στις λεπτομέρειες (23-25), αλλά στη συνέχεια επικράτησε καθολικά της κωακής ομάδας. Με πολλά νέα πρόσωπα και έμπειρους παίκτες στο ρόστερ του, ο Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου στοχεύει στην κατάκτηση του τίτλου και έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα, κερδίζοντας σχετικά εύκολα στο κλειστό γυμναστήριο της Κω, τον νεανικό Α.Ο. Αθλοπαιδιών.
Τα σετ: 23-25 (27’), 11-25 (22’), 19-25 (30’)
Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Γεροβασίλης, Καρδούλιας, Κώστογλου, Γιαννόπουλος, Δαρίδης, Ιντρισλάρι, Μαντούκος, Παπαϊωάννου, Χατζηάμαλλος, Ξενίκας, Παπαϊωάννου Δ.,
Π.Α.Ο.Κ ΡΟΔΟΥ (Μηνάς Βρεττός): Αρβανίτης, Γκιζέττης, Δελγιώργης, Καζαντζάκης, Μακρής, Γκλάρας, Παππάς, Βαρβαρής.
ΝΕΑΝΙΔΕΣ
ΗΛΙΟΣ ΙΑΛΥΣΟΥ- Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ 0-3
Με το δεξί ξεκίνησε ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας στο πρωτάθλημα των νεανίδων κερδίζοντας εύκολα στην Ιαλυσό τον τοπικό Ήλιο με 3-0 σετ. Η ομάδα του Γιώργου Σταυρόπουλου δεν συνάντησε δυσκολίες μέχρι να πάρει τη νίκη, στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς για το πρωτάθλημα των νεανίδων. Και στα τρία σετ τα κορίτσια του Φοίνικα ήταν καλύτερα και έφυγαν με την «καθαρή» νίκη από το κλειστό γυμναστήριο της Ιαλυσού, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα για τη νέα αγωνιστική περίοδο.
Τα σετ: 8-25 (17’), 12-25 (17’), 3-25 (15’)
Διαιτητές: Πάττας- Παπαβασιλείου
ΗΛΙΟΣ ΙΑΛΥΣΟΥ: Ατσικνούδα, Δοξάκη, Καστανάκη Μ., Αλέσι, Ζουραράκη, Καστανάκη Ε., Κλλάδου, Ορδουλίδου, Σκυλουράκη.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Γιώργος Σταυρόπουλος): Γιαννακουδάκη, Καραγιάννη, Κόρμπα, Κουκιά, Μάλτσικ, Νόβα, Τριανταφύλλου, Τοντόροβα, Τύπου.