Όλη η δράση στα τοπικά πρωταθλήματα βόλεϊ!

Φουλ δράση στα τοπικά πρωταθλήματα βόλεϊ και η «δσπορ» σας παρουσιάζει όλη την αγωνιστική κίνηση με τα πολλά παιχνίδια που όρισε η Τ.Ε. Ε.Ο.ΠΕ. σε Ρόδο και Κω.
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Α.Σ.ΠΕ.Δ.- Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ 0-3
Με συνοπτικές διαδικασίες ο Γ.Σ. Διαγόρας κέρδισε με 3-0 σετ τον Α.Σ.ΠΕ.Δ. και πέτυχε την τέταρτη νίκη του στο γυναικείο πρωτάθλημα. Τα κορίτσια του Λοΐζου Παπακωνσταντίνου δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα και πήραν τη νίκη στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής. Ο Α.Σ.ΠΕ.Δ. δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο «γηραιός» πήρε τη νίκη, ενώ θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του στο γυναικείο πρωτάθλημα, στο εκτός έδρας παιχνίδι της Πέμπτης κόντρα στον Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας.
Τα σετ: 5-25 (25’), 8-25 (20’), 7-25 (15’)
Διαιτητές: Παπαδούλη- Γκίκα/ Καστανιώτη
Α.Σ.ΠΕ.Δ. (Ανδρέας Μοσκιού): Σπανουδάκη Ε., Δημητράκη, Γεωργιάδη, Καρέντζου Ε., Καρέντζου Σ., Θεοδωρογλάκη, Γιακουμάκη, Σπανουδάκη Α., Πανταζίδη.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Λοϊζος Παπακωνσταντίνου): Δανελλάκη, Χατζηαναστασιάδη, Εγιούποβα, Χατζηβάσιλα, Ηλιοπούλου, Μαυρίδου, Κάππα, Δοξάκη, Άντερσεν, Κούλα, Χρυσοχοΐδη, Μπαούρδα.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ- Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ 3-0
Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες το Ροδίων Άθλησις κέρδισε με 3-0 σετ τον Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας, στο… προτελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου στο γυναικείο πρωτάθλημα. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Νίκου Μακρή έκανε το… 2-0 απέναντι στον Φοίνικα και θα χρειαστεί μία ακόμη νίκη στην α’ φάση των πλέι-οφ για να προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος. Το Ροδίων Άθλησις πήρε εύκολα και τα τρία σετ και πλέον για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδο απομένει μόνο το παιχνίδι της Πέμπτης Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας- Γ.Σ. Διαγόρας. Αξίζει να σημειωθεί ότι ντεμπούτο με τη γυναικεία ομάδα του Φοίνικα έκανε η 12χρονη Χαριτωμένη Τριανταφύλλου.
Τα σετ: 25-14 (22’), 25-16 (22’), 25-15 (20’)
Διαιτητές: Παπαδούλη- Παπαβασιλείου- Μαργαρίτη
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής): Γενημανώλη, Σουλτάνη, Αμορανίτη Ν., Πορτοκαλίδου, Καστανιώτη, Μαυρίδου, Λορέντζου, Μαύρου, Αμορανίτη Ε., Κιόρρι, Βρατσάλη, Ευθυμίου, Μαλλέ.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Γιώργος Σταυρόπουλος): Καραγιάννη, Καλημέρη, Γιάννη, Σκούμβρου, Τριανταφύλλου Γ., Κατσαρού, Νάξη, Μπότσαρη, Νόβα, Ευαγγέλου, Σταυριανάκη, Γιαννακουδάκη, Τριανταφύλλου Χ.
ΠΑΙΔΕΣ
Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ- Α.Π.Σ. ΦΛΟΓΑ 0-3
Την πρώτη του νίκη του στο παιδικό πρωτάθλημα πέτυχε ο Α.ΠΠ.Σ. Φλόγα, ο οποίος κέρδισε με 3-0 σετ στην Κω τον Α.Ο. Αθλοπαιδιών, σε παιχνίδι για την 6η αγωνιστική. Το παιχνίδι χθες το βράδυ στο κλειστό γυμναστήριο της Κω ήταν πολύ καλό, με την ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά να παίρνει τη νίκη και να «σπάει το ρόδι» στο παιδικό πρωτάθλημα.
Τα σετ: 18-25 (30’), 23-25 (27’), 23-25 (32’)
Διαιτητές: Χατζησταυρίδης- Πέτρου
Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Αγρέλλης, Γουγαλάκης, Νικολαΐδης, Παληοθόδωρος, Πλατανίστας, Χατζηστέργος, Αθανασιάδης, Μανούσογλου, Νικολής, Παπαϊωάννου, Σαρικίζης.
Α.Π.Σ. ΦΛΟΓΑ (Νίκος Τσιντομηνάς): Γράψας, Ελευθερίου, Καλιοζής, Βασιλείου, Ασημίνας, Σωτηρίου, Μοσχίδης, Κουντούρης, Πιέτρι, Κουλοχέρας, Μιχαηλίδης.
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ- Α.Σ.ΠΕ.Δ. 3-0
Εύκολη νίκη με 3-0 σετ πέτυχαν οι κορασίδες του Ροδίων Άθλησις κόντρα στον Α.Σ.ΠΕ.Δ. και συνεχίζουν την πολύ καλή πορεία τους στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Νίκου Μακρή κέρδισε στο ρελαντί τον αδύναμο Α.Σ.ΠΕ.Δ. και θα ετοιμαστεί για το φάιναλ-φορ του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν περισσότερο στο 3ο σετ, αλλά το Ροδίων Άθλησις ήταν καλύτερο και πήρε την εύκολη νίκη στην έδρα του.
Τα σετ: 25-8 (17’), 25-11 (17’), 25-15 (17’)
Διαιτητές: Καστανιώτη- Καλημεράκης
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής): Ζουραράκη, Καλημεράκη, Κικιδοπούλου Μ., Κικιδοπούλου Ε., Νομικάριου, Κρόκου Ι., Ρουσσάκη Α., Καραταΐδου, Μαύρου, Ρουσσάκη Μ., Καπόγλου, Τζατζάκη, Ευθυμίου, Μετσάι.
Α.Σ.ΠΕΔ. (Ανδρέας Μοσκιού): Γεωργιάδη, Καρέντζου Ε., Καρέντζου Σ., Θεοδωρογλάκη, Πηρουνάκη, Σπανουδάκη Α., Σπανουδάκη Ε.
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ- Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ 3-1
Σπουδαία νίκη με 3-1 σετ πέτυχε το Ροδίων Άθλησις στο ντέρμπι των κορασίδων κόντρα στον Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας. Η ομάδα του Νίκου Μακρή ήταν καλύτερη και πανηγύρισε τη νίκη στην έδρα της, κάνοντας σημαντικό βήμα για μία θέση στην πρώτη δυάδα της κανονικής περιόδου. Το Ροδίων Άθλησις πήρε εύκολα το 1ο σετ (25-12), με τον Φοίνικα να ισοφαρίζει (20-25 το 2ο σετ) στο «Ροδίων Παιδεία), αλλά τις γηπεδούχες να κερδίζουν εύκολα τα άλλα δύο σετ και να παίρνουν την πολύτιμη νίκη.
Τα σετ: 25-12 (27’), 20-25 (27’), 25-14 (23’), 25-18 (20’)
Διαιτητές: Μαργαρίτη- Γκίκα
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής): Γενημανώλη, Τζατζάκη, Θεοδωρίδου, Κρόκου Ι., Καλημεράκη, Ευθυμίου, Κικιδοπούλου Ε., Μαύρου Μ., Μετσάι, Μαύρου Δ. Κρόκου Κ., Λυκοπάντη, Κικιδοπούλου Α., Μαλλέ.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Γιώργος Σταυρόπουλος): Καραγιάννη, Καλημέρη, Γιάννη, Σκούμβρου, Τριανταφύλλου Γ., Κατσαβού, Νάξη, Μπότσαρη, Νόβα, Ευαγγέλου, Ζερβού, Σταυριανάκη, Γιαννακουδάκη, Τριανταφύλλου Χ.
Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα των κορασίδων πέτυχε ο Γ.Σ. Διαγόρας, ο οποίος κέρδισε εύκολα (3-0) στην Κρεμαστή) τον αδύναμο Α.Σ.ΠΕ.Δ. Για τις «κυανέρυθρες» το παιχνίδι εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, φτάνοντας άνετα στην επικράτηση απέναντι στον Α.Σ.ΠΕ.Δ. Και τα τρία σετ εξελίχθηκαν εύκολα για τον Διαγόρα που πήρε την «καθαρή» νίκη σε λιγότερο από μία ώρα.
Τα σετ: 6-25 (15’), 11-25 (20’), 4-25 (15’)
Διαιτητές: Παπαδούλη- Καστανιώτη
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Λοϊζος Παπακωνσταντίνου): Δανελλάκη, Χατζηβάσιλα, Μαυρίδου, Δοξάκη, Άντονι, Κούλα, Χρυσοχοΐδη, Ζωγράφη.
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ
Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ- Α.Π.Σ. ΦΛΟΓΑ 0-3
Το 2 στα 2 έκανε στο πρωτάθλημα παμπαίδων ο Α.Π.Σ. Φλόγα, ο οποίος κέρδισε με 3-0 σετ τον Α.Ο. Αθλοπαιδιω στην Κω, μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο κλειστό γυμναστήριο «Δ. Παππούλης»… «έσπασαν καρδιές», με την ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά να παίρνει την πολύτιμη νίκη και να παραμένει στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.
Τα σετ: 24-26 (37’), 20-25 (27’), 23-25 (27’)
Διαιτητές: Τσιρπανλής- Σταματίου/ Πέτρου
Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Μανούσογλου, Πλατανίστας, Παπαϊωάννου, Νικολής, Σαρικίζης, Χρηστοφής, Παληοθόδωρος, Χατζηστέργος Μ., Χατζηστέργος Θ., Αγρέλλης.
Α.Π.Σ. ΦΛΟΓΑ (Νίκος Τσιντομηνάς): Βασιλείου, Καλιοζής, Γράψας, Ελευθερίου, Σωτηρίου, Μοσχίδης, Πιέττρι, Κουλοχέρας, Μιχαηλίδης.
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ- Α.Π.Σ. ΦΛΟΓΑ 0-3
Μία ακόμη νίκη πέτυχαν στην Κω οι παμπαίδες της Φλόγας, οι οποίοι κέρδισαν με 3-0 σετ τον Ανταγόρα και οδηγούν την κούρσα, έχοντας το απόλυτο 3 στα 3. Οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιξαν με τη… τσίμπλα στο μάτι, αφού το παιχνίδι ξεκίνησε στις 08:00. Η ροδίτικη ομάδα κέρδισε πολύ εύκολα και στα τρία σετ και συνεχίζει την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα των παμπαίδων.
Τα σετ: 7-25 (27’), 8-25 (17’), 11-25 (17’)
Διαιτητές: Χατζησταυρίδης- Σταματίου
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ (Στράτος Μπίλλης): Διαμαντόπουλος, Γιαννούσας, Ασλάνης, Κοντολέων, Κακάνης, Κατσαντώνης, Πρέζας, Μποτονάκης.
Α.Π.Σ. ΦΛΟΓΑ (Νίκος Τσιντομηνάς): Πιέτρι, Καλιόζης, Γράψας, Ελευθερίου, Βασιλείου, Σωτηρίου, Μοσχίδης, Κουλοχέρας, Μιχαηλίδης.
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ- Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ 0-3
Χωρίς να δυσκολευτεί η Τελχινίδα κέρδισε με 3-0 στην Κω τον Ανταγόρα, έκανε το 5 στα 5 και συνεχίζει την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα των παγκορασίδων. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά πέρασε εύκολο μεσημέρι στην Κω, πήρε εύκολα τη νίκη και παραμένει στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Ο Ανταγόρας παρουσιάστηκε στο παιχνίδι με έξι μόλις κορίτσια και δεν μπόρεσε να προβάλλει σθεναρή αντίσταση στην καλύτερη Τελχινίδα.
Τα σετ: 14-25 (22’), 14-25 (17’), 5-25 (27’)
Διαιτητές: Τσιρπανλής- Πέτρου/ Χατζησταυρίδης
ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ (Στράτος Μπίλλης): Χατζηστέργου, Αθανασάκη, Καϊμάκη, Θαλασσινού, Λίλα, Ανδριοπούλου.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Μαθιουδάκη, Σκαλτσά, Χαλκιάδη, Σκαρτσίλη, Χατζηγιάννη, Ροδίτη, Βήτου, Κουροπούλου, Μαρτατζίου, Σαλαμαστράκη.
Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ- Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ 0-3
Το 2 στα 2 έκαναν στην Κω οι παγκορασίδες της Τελχινίδας, οι οποίες μετά τη νίκη επί του Ανταγόρα κέρδισαν και τον Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω με 3-0 σετ. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά συνεχίζει την αήττητη πορεία της προς τον τίτλο (6 στα 6), κερδίζοντας εύκολα τις Κώες στο κλειστό γυμναστήριο του νησιού.
Τα σετ: 17-25 (25’), 16-25 (22’), 15-25 (22’)
Α.Ο. ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΚΩ (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Γρηγηοριάδη, Λάμπρου, Σεγραίδου, Καματερού, Κυπραίου, Μαρίνου, Μπηλιώτη, Σαρικίζη.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Μαθιουδάκη, Σκαλτσά, Σκαρτσίλη, Σάρρου, Χατζηγιάννη, Βήτου, Κουφοπούλου, Μαρτατζίου.