Νικήτρια η Σπανουδάκη, δεύτερη η Μαγκούλια στην Πάτρα!

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα διεξήχθη το σαββατοκύριακο στην Πάτρα με την Κατερίνα Στεφανίδη να ξεχωρίζει αγωνιστικά, μεταξύ αρκετών καλών επιδόσεων. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια μας ήταν όπως και την πρώτη φορά πριν δύο χρόνια, αυτή που πήρε το βραβείο “Ι.Σταματόπουλος” για την κορυφαία επίδοση στη διοργάνωση.

Η Στεφανίδη βελτίωσε τη φετινή της επίδοση me 4.83μ. και είναι από τις καλύτερες στον κόσμο (μετά τις Suhr, Sidorova, McCartney και Morris).

Στους αγώνες έδωσε το παρών ο νέος Υφυπουργός Αθλητισμού και Πολιτισμού κος Λευτέρης Αυγενάκης και βέβαια ο Δήμαρχος Πατρέων κος Κωνσταντίνος Πελετίδης.

Η Ροδίτισσα Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) δεν είχε κανένα πρόβλημα να περάσει πρώτη τη γραμμή τερματισμού στα 100 μέτρα με 11.47 (0,2) επίδοση αρκετά κοντά στο φετινό της 11.42, αλλά όχι κοντά στο όριο του 11.24 που θα τη στείλει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα. Η αθλήτρια μας είχε μια μικρή σύσπαση στο πόδι το προηγούμενο διάστημα που την κράτησε πίσω και μάλιστα δεν της επέτρεψε να αγωνισθεί στα 200 μέτρα τη δεύτερη ημέρα των αγώνων κι ενώ το προηγούμενο βράδυ είχε πάρει το χρυσό μετάλλιο και στη σκυταλοδρομία 4Χ100 με τον ΓΣ Ηλιούπολης.

Η Σπανουδάκη στρέφει πλέον την προσοχή της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων του Μπίντγκοζ, που θα πραγματοποιηθεί την επόμενη εβδομάδα. Η ίδια δήλωσε μετά την κούρσα των 100 μέτρων: «Δεν ήταν κούρσα για τις δυνατότητες μου. Ένιωσα μια μικρή ενόχληση στο ζέσταμα και για αυτό δεν «πίεσα» την κούρσα περισσότερο. Στο Ευρωπαϊκό Ομάδων θα δώσω ότι μπορώ καλύτερο για την εθνική μας ομάδα. Στην προπόνηση «βγαίνει» το όριο για την Ντόχα και πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να το πετύχω».

Εξαιρετική εμφάνιση με την οποία «ρέφαρε» την ατυχία της προηγούμενης εβδομάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, όπου έμεινε εκτός τελικού στην… ισοπαλία, πραγματοποίησε η Μαρία Μαγκούλια της Ένωσης Καζώνης-Κάλυμνος 2000, που κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στη σφαιροβολία! Η Μαρία είχε καλύτερη βολή στα 14 μέτρα και 88 εκατοστά και έμεινε πίσω μόνο από τη νικήτρια Ευαγγελία Σοφάνη του Πανελληνίου που έριξε 15.08μ.

Στα 400 μέτρα νικητής ήταν ο Μιχάλης Παππάς (ΟΚΑ Δωδώνης) με 46.44, ακολούθησε ο Πέτρος Κυριακίδης (ΟΣΦΠ), ο Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ) ήταν τρίτος με 47.56 και ο έφηβος Γιάννης Ντέτσικας του ΑΟ Σταματίου ήταν τέταρτος με 47.63, σε μια ακόμη σταθερή εμφάνιση στη σεζόν, που ίσως του δώσει και τη θέση στην εθνική ομάδα των 4Χ400 μέτρων.

Την τέταρτη θέση στα 100 μέτρα πήρε και η Μαρία Γάτου του ΑΓΕΣ Κάμειρος, δείχνοντας ότι πολύ σύντομα θα επανέλθει σε υψηλά στάνταρ, ενώ η Κλέλια Θεοδώρου του ΑΟ Σταματίου ήταν 5η στο επί κοντώ με καλύτερο άλμα στα 3.85μ.

Οι θέσεις των αθλητών των Δωδεκανησιακών συλλόγων στους τελικούς των αγωνισμάτων τους: