Τεράστιος Κολοσσός στην Πάτρα!

Τεράστια εμφάνιση και επιβλητική νίκη του Κολοσσού στην Πάτρα… Οι “θαλασσί” κέρδισαν εύκολα στο β’ ημίχρονο τον Απόλλωνα με 87-69 και πέτυχαν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους στη Basket League. Με «μαγικούς» ξανά τους Περάντες και Μπραϊκοβιτς και εξαιρετικούς τους Γιόργκενσεν και Κολοβέρο, οι «θαλασσί» πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στη Basket League, εκμεταλλευόμενοι και τον τραυματισμό του Σταρκς στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός όσο απίστευτο κι αν ακούγεται πήρε 28(!) ριμπάουντ περισσότερα (28-51) και κυριάρχησε σ όλα τα επίπεδα…
Εξαιρετική παρουσία είχε ο Κολοσσός στο α’ δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να περιορίσει αισθητά τον Τι Τζέι Σταρκς… Οι «θαλασσί» μετά το αρχικό 4-1, ανέβασαν την απόδοση τους και με τους Περάντες και Γιόργκενσεν να δίνουν λύσεις έκαναν το σκορ 7-8 και 11-14. Μάλιστα, η ομάδα του Κούρο Σεγούρα πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ και με γκολ-φάουλ του Κολοβέρου, ξέφυγε με +9 (13-22), ενώ με τον βραχύσωμο Έλληνα «άσο», έκλεισε την α’ περιόδο με τη μεγαλύτερη τιμή (16-27).
Στο β’ δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλα άρδην… Ο Σταρκς ανέβασε την απόδοση του, Σαλούστρος και Μπράουν βοήθησαν και η μηχανή του Απόλλωνα Πάτρας πήρε μπροστά. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα και ροκάνισαν γρήγορα τη διαφορά. Το 19-29, έγινε 27-29 (14’), ενώ με τρίποντο του Σταρκς, ο Απόλλων πέρασε μπροστά με 32-31 (15’). Από κει και πέρα το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο (39-38 στο 18’), για να λήξει το ημίχρονο με 42-39.
Στο β’ ημίχρονο ο Κολοσσός μπήκε μεταμορφωμένος και αποφασισμένος να αλλάξει τα δεδομένα. Σ’ αυτό βοήθησε σημαντικά ο σοβαρός τραυματισμός του Σταρκς (είχε 13 πόντους μέχρι τώρα), ο οποίος «έκοψε» στα δύο τους γηπεδούχους, που δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα στη συνέχεια. Οι εκπληκτικοί Περάντες, Γιόργκενσεν, Κολοβέρος και Μπραϊκοβιτς και η άμυνα του Κολοσσού άλλαξε τα δεδομένα. Το σκορ έγινε 44-52, ενώ το επιμέρους σερί έφτασε το 2-20(!) για τον Κολοσσό, που ξέφυγε με 44-59 (27’). Από κει και πέρα όλα ήταν εύκολα για τους Ροδίτες, που έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο με +16 (50-66).
Στην τελευταία περίοδο οι Αχαιοί προσπάθησαν, αλλά ήταν αδύνατο να κάνουν την ανατροπή, αφού ο Κολοσσός ήταν πολύ καλύτερος (53-67 στο 32’). Τα τρίποντα των Κολοβέρου (59-73) και Γιόργκενσεν (61-75 στο 36’), έκοψαν τα «φτερά» των Πατρινών και ο Κολοσσός πανηγύρισε την τεράστια νίκη με +18 (69-87).
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-27, 42-39(ημ.), 50-66, 69-87
Διαιτητές: Τηγάνης- Λόρτος- Χριστινάκης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ουάσινγκτον 10(2), Σταρκς 13(1), Μπλέιλοκ 6(2), Βησσαρίου, Όσμπορν 3, Καφέζας, Γκιουζέλης 3(1), Φιλιππάκος 10, Σαλούστρος 6(2), Μπράουν 8, Μουράτος 10(2)
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγούρα): Γιόργκενσεν 16(4), Ουτόμι 7, Κολοβέρος 10(2), Μπραϊκοβιτς 17, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας, Μπιλλής, Γόντικας 3, Σίμονς 5(1), Πόλεϊ 10, Περάντες 19(1).