Ραντεβού με την ιστορία έκλεισαν Ιάλυσος και Ηρακλής

Αντλώντας δύναμη από το ισχυρό κίνητρό τους, όπως προφανώς και από την ποιότητά τους, οι Ιάλυσος και Ηρακλής Μαριτσών ξεπέρασαν χωρίς λαχτάρες τα εμπόδια των ΑΕΡΑ και Διαγόρα Βατίου αντίστοιχα και από το απόγευμα της Τετάρτης σκέφτονται πλέον τον μεταξύ τους απόλυτο «τελικό», το Σάββατο στο γήπεδο των Μαριτσών, όπου θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής Δωδεκανήσου.
Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο Κοσκινού, όπως και στο ενωσιακό στο Κορακόνερο, παρακολούθησαν δύο ενδιαφέροντα παιχνίδια, καθώς η ΑΕΡΑ και ο Διαγόρας Βατίου δεν παραδόθηκαν αμαχητί, αλλά προέβαλαν αντιστάσεις, παίζοντας για την αξιοπρέπειά τους.
Σημειώνεται, πως τα χθεσινά αποτελέσματα «έκαψαν» οριστικά τα όποια σενάρια για την ανάγκη διεξαγωγής ενός μπαράζ ανάμεσα στον Ιάλυσο και τον Ηρακλή, που θα λύσουν οριστικά και αμετάκλητα τις διαφορές τους μεθαύριο.
Ο Ιάλυσος θα παίξει για δύο αποτελέσματα, καθώς πρωταθλητής θα στεφθεί ακόμα κι αν κατακτήσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Όσο για τον Ηρακλή, θα πανηγυρίσει μόνο με νίκη, ωστόσο ο καλύτερος συντελεστής τερμάτων έναντι του Ιάλυσου τον απαλλάσσει από το επιπρόσθετο βάρος κάποιου συγκεκριμένου σκορ.
ΑΕΡΑ-Ιάλυσος 1-2
Όσο σοβαρός και αποτελεσματικός απαιτούσαν οι περιστάσεις εμφανίστηκε ο Ιάλυσος στο ουδέτερο γήπεδο Κοσκινού, επικρατώντας της ΑΕΡΑ με 2-1. Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν το ματς ως αγγαρεία, αλλά πάλεψαν για τις εντυπώσεις, όπως και για μία «ένεση» ηθικού ενόψει του νέου μεταξύ των δύο ομάδων ραντεβού, την προσεχή Τρίτη για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου.
Οι «τοξοβόλοι» αναζήτησαν με υπομονή τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία και στο 27’ έφτασαν στο γκολ, όταν μετά από σέντρα του Πατσίλη από τα αριστερά, ο Χατζησάββας άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ στην κίνηση.
Το συγκρότημα του Πέτρου Ρουτζιέρη ουσιαστικά «κλείδωσε» το «τρίποντο» στο 57’, μ’ ένα θαυμάσιο σουτ του Γκέζου.
Οι «ερυθρόλευκοι» δεν απογοητεύτηκαν από την εις βάρος τους εξέλιξη του παιχνιδιού, συνέχισαν να μάχονται και στο 74’ μείωσαν σε 1-2, όταν ο Τζουανάκης μετουσίωσε την έξοχη κάθετη μπαλιά του Φιλιππάκου.
Ο Ιάλυσος διαχειρίστηκε τον υπόλοιπο χρόνο με σύνεση και οδήγησε το ματς στην ολοκλήρωσή του αποφεύγοντας τις κακοτοπιές.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Λάζαρος Δουλγέρης, με βοηθούς τους Βασίλη Βλάχο και Κώστα Καραγιάννη.
Οι συνθέσεις:
ΑΕΡΑ (Ανδρέας Σταύρου)
Θανόπουλος, Κορλός, Πομπού (84’ Ζέκιος), Φυλακούρης (54’ Αποστολάκης), Παπασταματίου (66’ Φρονιμόπουλος), Κασιώτης, Σίντιεν, Αρφαράς (84’ Σόουζα), Τζουανάκης, Κομσιού (66’ Κοντός), Φιλιππάκος
Ιάλυσος (Πέτρος Ρουτζιέρης)
Ανδρούτσος, Τερζίου, Θεοδοσίου, Μπάρδος, Πατσίλης, Γκέζος (71’ Θεοχαρόπουλος), Ρεκλείτης, Ρούσσος (86’ Λερογιάννης), Ιντρίζι (90’ Σουλτς), Σπαχιού, Χατζησάββας (71’ Λαμπίδης)
Διαγόρας Βατίου-Ηρακλής Μαριτσών 1-3
Για ένα ημίχρονο έβαλε δύσκολα ο Διαγόρας Βατίου στον Ηρακλή Μαριτσών, που στην επανάληψη ανέβασε στροφές και «καθάρισε» το παιχνίδι του ενωσιακού γηπέδου στο Κορακόνερο με 3-1.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν φουριόζοι, προηγήθηκαν μόλις στο 6’ με τον Γεωργαλλή, που τελείωσε με εύκολο πλασέ την ατομική προσπάθεια του Ευγενικού, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα οι «κυανέρυθροι» της νότιας Ρόδου απάντησαν, ισοφαρίζοντας από κοντά με τον Πρέτσι, μετά από ενέργεια του Τζελάι.
Οι «ροπαλοφόροι» έδειξαν να αγχώνονται, ωστόσο στην ανάπαυλα του ημιχρόνου καθάρισαν το μυαλό τους και από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά, δρέποντας τους πρώτους καρπούς στο 61’. Μετά το δοκάρι που κατέγραψε τρία λεπτά νωρίτερα, ο Ευγενικός έγινε ξανά πρωταγωνιστής, όταν μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στην ανατροπή του από τον Τσαφή.
Στο 65’, ο Γεωργαλλής σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με ωραίο σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και ουσιαστικά «σφράγισε» το σπουδαίο «διπλό», καθώς ο Διαγόρας Βατίου έδειξε να μη διαθέτει τα αποθέματα δυνάμεων που θα του επέτρεπαν να επανέλθει στη διεκδίκηση του πρώτου του βαθμού στα πλέι οφ.