Ήττα για Ιπποκράτη στου Ζωγράφου

Μία ακόμη ήττα μακριά από την Κω γνώρισε ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος ηττήθηκε με σκορ 68-63 από τον Ε.Φ.Α.Ο. Ζωγράφου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για τον όμιλο νότου της Β’ Εθνικής. Η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη προηγήθηκε με +9 στο ημίχρονο (26-35) και 62-63 στο 37′, αλλά έμεινε άποντη για τρία λεπτά και οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 παίρνοντας την πολύτιμη νίκη. Οι Κώοι έχασαν «χρυσή» ευκαιρία να πετύχουν το δεύτερο τους «διπλό», αλλά τώρα έχασαν κι άλλο πολύτιμο έδαφος στην κούρσα του πρωταθλήματος. Το 34-41 (23’) έγινε 47-47 (28’), με τη ψυχολογία να αλλάζει στρατόπεδο και τον Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. να προηγείται με 52-50 στο 30’. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 57-59 στο 33’ και 62-63 στο 37’. Ο Ιπποκράτης όμως έμεινε άποντος για τρία λεπτά, ενώ ο Σαμοθράκης με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα στον Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. (64-63). Με δίποντο ο Γκαβασιάδης και δύο βολές ο Εμμανουηλίδης έδωσαν τη χαριστική βολή στον Ιπποκράτη, που δεν μπόρεσε να σκοράρει σε καμία από τις επιθέσεις του.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-15, 26-35(ημ.), 52-50, 68-63
Διαιτητές: Κοτσιμπός- Κυριακόπουλος
Ε.Φ.Α.Ο.Ζ. (Ζήβας): Παπαφλωράτος, Εμμανουηλίδης 7(1), Γκαβασιάδης 7, Κοψιάς, Γρατσιάτος 11(3), Αλεξανδρόπουλος 2, Σαμοθράκης 9, Σαρλής 4, Στάθης 2, Τσιτσιγιάννης 7, Υφαντής 11(3), Παπαρέγγας 8(1).
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 13, Τρύπας 4(1), Ονάσογλου 12(2), Σκούφης 9(1), Παπαδημητρίου, Ασημακόπουλος 8(2), Λεκάκης 8, Χαρίσης 5, Τσακαλέρης 4.