Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου: Μπορούσε και καλύτερα ο Νίκος Δράκος

Διεξήχθη μέσα στο σαββατοκύριακο στη Δράμα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου, που διοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας.
Στη διοργάνωση συμμετείχε ο Νίκος Δράκος του Διαγόρα, ο οποίος είχε μια ικανοποιητική παρουσία, ωστόσο θα μπορούσε να πραγματοποιήσει ακόμα καλύτερη εμφάνιση.
Ο ταλαντούχος ποδηλάτης του «γηραιού» κατετάγη 15ος στον αγώνα αντοχής και 11ος στον αγώνα της ατομικής χρονομέτρηση.
Να σημειώσουμε ότι στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αγωνίστηκε και ο Κώος ποδηλάτης Γιώργος Μπαραχάνος του Σπάρτακου, που κατέκτησε την 17η θέση στην ατομική χρονομέτρηση, ενώ δεν τερμάτισε στον αγώνα αντοχής.
Από εκεί και πέρα, για την ιστορία στην κατηγορία των γυναικών, η Αργυρώ Μηλάκη σε μία δυνατή μάχη με την Βαρβάρα Φασόη αναδείχθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της πρωταθλήτρια στην ατομική χρονομέτρηση. Η ποδηλάτισσα του Άτλα Ρεθύμνου κάλυψε την απόσταση των 21,2 χιλιομέτρων σε 31 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα, αφήνοντας πίσω της μόλις για 7 δευτερόλεπτα την αθλήτρια του Πόρτο Λεόνε. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Ελευθερία Γιάχου (Άλφα Καλλιθέας). Ο Περικλής Ηλίας του Κρόνου Νίκαιας ήταν ο μεγάλος νικητής στην κατηγορία των ανδρών. Ο 35χρονος ποδηλάτης ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην διαδρομή 40 χιλιομέτρων με επίδοση 54 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα, κατακτώντας για πρώτη φορά στην καριέρα του τη φανέλα του πρωταθλητή Ελλάδας στο χρονόμετρο. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μίλτος Γιαννούτσος του Αίολου Αθηνών 19 δευτερόλεπτα πίσω, ενώ στην τρίτη ο Γιώργος Μπούγλας επίσης του Κρόνου Νίκαιας.
Η Βαρβάρα Φασόη ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια στον αγώνα αντοχής των γυναικών. Η 31χρονη ποδηλάτισσα του Πόρτο Λεόνε βρέθηκε από νωρίς στην πρωτοπορία του αγώνα, αρχικά μαζί με την Νάντια Συντζανάκη (ΠΟΧ Τάλως) και στην συνέχεια μόνη της. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Κατερίνα Ελευθεριάδου του ΠΓΣ Λάρισας με διαφορά σχεδόν 6 λεπτών, που επιτέθηκε λίγα χιλιόμετρα πριν από το φινάλε από το γκρουπ καταδίωξης. Στο σπριντ που έγινε για την τρίτη θέση ανάμεσα σε Αργυρώ Μηλάκη, Αθηνά Χατζηστύλη και Νάντια Συντζανάκη, νικήτρια αναδείχτηκε η πρώτη.
Σε έναν εντυπωσιακό και πολύ δυνατό αγώνα ο Γιώργος Μπούγλας του Κρόνου Νίκαιας πήρε τη φανέλα του πρωταθλητή Ελλάδας στην αντοχή. Στην δεύτερη θέση ήταν ο Παναγιώτης Χριστόπουλος Χέλλερ (Magstad) και στην τρίτη ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (ΠΟΧ Τάλως).

• ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΣΕΣΜΕΖΗ    28.06.2022 08:58

ακόμα στον αγώνα αντοχής έτρεξε από την Κω και ο Θεολόγος Τσιφστιδης και τερμάτισε 21 ος