Διαγόρας –Καλλιθέα: 0-0: Πήρε τον βαθμό και παίζει τα… ρέστα του στο φινάλε

Ισόπαλο χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Διαγόρα με την Καλλιθέα στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας, για την 33η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 2ο όμιλο (Νότιο).
Ο αγώνας ήταν μοιρασμένος σε όλη την διάρκειά του, με το ισόπαλο 0-0 να κρίνεται δίκαιο.
Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα μπορεί ο «γηραιός» να βρέθηκε μέσα στην ζώνη του υποβιβασμού, ωστόσο, εξακολουθεί να κρατά την τύχη στα χέρια του, παίζοντας τα… ρέστα του στην εκτός έδρας αναμέτρηση της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής με αντίπαλο το Αιγάλεω.
Εφόσον οι «κυανέρυθροι» επικρατήσουν στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» την Κυριακή 1η Μαΐου, εξασφαλίζουν και μαθηματικά την παραμονή τους στην κατηγορία, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των άλλων αναμετρήσεων των ομάδων που παλεύουν για την σωτηρία τους.
Στον «γηραιό» κάνει και η ισοπαλία απέναντι στο Αιγάλεω, εφόσον ο Ηρόδοτος ηττηθεί από τον Αστέρα Βλαχιώτη στο δημοτικό στάδιο Νέας Αλικαρνασσού.
Οι φάσεις
20ο λεπτό: Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι είναι για την Καλλιθέα, με τον Κυνηγόπουλο να μπαίνει στην περιοχή από πλάγια θέση, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στον Μπίντση.
24ο λεπτό: Ωραία ατομική ενέργεια από τον Μπαστιάνο, ο οποίος απέφυγε τρεις αντιπάλους, όμως δεν πρόλαβε να γυρίσει προς την περιοχή της Καλλιθέας.
34ο λεπτό: Φωνές του Διαγόρα για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Στρέζου στον Ζούνη. Ο νεαρός επιθετικός του «γηραιού» έκλεψε την μπάλα από τον Κύργια, μπήκε στην περιοχή και στην προσπάθειά του να αποφύγει τον Στρέζο έπεσε στον αγωνιστικό χώρο.
36ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Τσιντώνη, μπλόκαρε ο Μπίντσης.
40ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα. Σέντρα του Σίνγκ, ο Ζούνης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα του Στρέζου.
49ο λεπτό: Φάουλ- σέντρα του Τσιαντούλα, ο Γιώργου πήρε την κεφαλιά με τον Στρέζο να διώχνει σε κόρνερ την μπάλα.
67ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Μπουλούλη, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπίντση.
80ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον Διαγόρα. Διαγώνιο σουτ του Ζούνη, η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Στρέζου.
87ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα, μετά από λάθος της άμυνας ο Ζούνης μπήκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του κόντραρε στον Ρέντζα.
Οι συνθέσεις
Διαγόρας (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Γιώργου, Μουμίν (45ο λ.τρ. Τοπάλ), Λαμπίρης, Τσιαντούλας (78ο λ.τρ. Παραστατίδης), Σίνγκ, Μπαστιάνος, Ζούνης (90ο Μπούμπας).
Καλλιθέα (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Ρώσση, Κύργιας, Τσιντώνης, Μπουλούλης, Χατζηδίμπας, Βασιλούδης (57ο λ.τρ. Βογιατζής), Ντιμίτριους (46ο Μουνιέ), Κυνηγόπουλος (75ο Ρέντζας), Μανθάτης (85ο Νάτσης), Μάλτσι (85ο Ιωάννου).