Το Ροδίων το ντέρμπι, στην κορυφή ο Διαγόρας

Με θρίαμβο του Ροδίων Άθλησις ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής για το γυναικείο πρωτάθλημα βόλεϊ. Η ομάδα του Νίκου Μακρή κέρδισε με 3-1 σετ την Τελχινίδα, την οποία υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ πλέον ακόμη και σε περίπτωση ισοβαθμίας έχει το «πάνω- χέρι», αφού είχε χάσει με 3-2 σετ στην αναμέτρηση του α’ γύρου. Το Ροδίων Άθλησις δεν πτοήθηκε όταν έχασε εύκολα το 2ο σετ (1-1), πάτησε γκάζι και πανηγύρισε μία τεράστια νίκη στο «Ροδίων Παιδεία». Η μεγάλη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου συνεχίζεται, αφού τρεις ομάδες διεκδικούν φέτος το τρόπαιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το τέλος της κανονικής περιόδου ακολουθούν τα πλέι-οφ, όπου οι ομάδες μεταφέρουν τις νίκες της regular season.
Τα σετ: 25-20 (25’), 14-25 (20’), 25-22 (30’), 25-17 (21’)
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Μακρής): Μαστοράκη, Ντέμο, Μαστρογιάννη, Γιακουμάκη, Νουρεδίν, Τζανουδάκη, Αμορανίτη Ε., Τουλουμτζίδου, Μαχραμά, Φραντζή, Ευθυμίου, Μαλούκου, Αμορανίτη Ν.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Βρατσάλη, Γεωργά, Γκιζέττη, Δαουτοπούλου, Ζωγράφη, Κακλαμάνου, Καλιόζη, Κουφομανώλη, Μαστόρου, Σουρδή, Σουσάρι, Στρατάκη, Τερζίου.

Στην κορυφή του γυναικείου πρωταθλήματος ανέβηκε ο Γ.Σ. Διαγόρας μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί του Φοίνικα και την ήττα της Τελχινίδας από το Ροδίων Άθλησις. Η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα δυσκολεύτηκε μόνο στο 1ο σετ στην «τέντα» και επικράτησε άνετα του Φοίνικα. Το 2ο και το 3ο σετ «κύλησαν» εύκολα για τον «γηραιό» που ανέβηκε στο ρετιρέ και πλέον θα παίξει τα ντέρμπι με την Τελχινίδα (εκτός έδρας) και το Ροδίων (εντός).
Τα σετ: 25-23 (25’), 25-14 (22’), 25-6 (17’)
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μαμαλίγκα, Καβουνίδη, Φιλίππου, Προβατοπούλου, Μολοπόδη, Κυπριώτη, Αγγελοκωνσταντή, Γιακουμάκη, Τάκο, Μπουραμά, Ευσταθίου, Βαρβεράκη.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Συμιακού, Μπαλάκη, Αρχαγγελίτη, Κουκιά Δ., Κουκιά Καθ., Κόρμπα, Γεράκη, Αθανασάκη, Μαμαλίγκα, Κουτσούκου, Βελικτσή, Κουκιά Ρ., Κουκιά Καλ.

Τη δεύτερη του νίκη στο γυναικείο πρωτάθλημα επί της Ρόδου σημείωσε και μάλιστα εύκολα ο Π.Α.Ο.Κ. Ρόδου (3-0 σετ). Η ομάδα του Παναγιώτη Δικαστόπουλο πήρε την «καθαρή» νίκη γοήτρου στο «Βενετόκλειο», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Οι τυπικά φιλοξενούμενες δυσκολεύτηκαν μόνο στο 2ο σετ, κέρδισαν εύκολα τα άλλα δύο και πήραν τη νίκη, ενώ η Ρόδος μετά από επτά παιχνίδια δεν έχει καταφέρει να πάρει έστω ένα σετ.
Τα σετ: 10-25 (25’), 20-25 (24’), 14-25 (25’)
ΡΟΔΟΣ: Καντή, Κακούλη, Κώτη, Κότσιου, Παπάζογλου, Ντουσάκη, Κώστα, Κωστοπούλου, Κρόκου, Αργύρη, Βενετοκλή, Καρβουνιάρη, Μυρωνίδου, Αναστασιάδη.
Π.Α.Ο.Κ. ΡΟΔΟΥ (Παναγιώτης Δικαστόπουλος): Μοστράτου, Σωτηρίου, Φραντζέσκου, Αμερικάνου, Δέμελου, Μαργαρίτη, Παπαμελετίου, Κλαδίτη, Ζωάννου, Πολυτάνου, Γακοπούλου, Μηλοπούλου, Γιαννέλη

ΑΝΔΡΕΣ

Σ’ ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον για το ανδρικό πρωτάθλημα, ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας κέρδισε στο κλειστό γυμναστήριο της Ιαλυσού τον τοπικό Ήλιο με 3-0 σετ. Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη ήταν εμφανώς ανώτερη και πέτυχε την τέταρτη νίκη της σε έξι παιχνίδι, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα.
Τα σετ: 17-25 (20’), 20-25 (22’), 15-25 (22’)
ΗΛΙΟΣ ΙΑΛΥΣΟΥ: Βαβλάς, Ζανίδης, Λαζαρίδης, Μεϊμάρης, Μηλάς Γ., Μηλάς Ε., Σαλήμογλου, Σταμούλης, Στεργενάκης, Τζαβάρας.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Ανθής, Γιακουμάρος, Γρηγοριάδης, Θυμιός, Κώτης, Λουκαΐδης, Μαμαλίγκας, Ματβέεβ, Πιτροπάκης, Ρουσέττος, Σαμπάνης Δ., Σαμπάνης Ρ.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Την τέταρτη τους νίκη σε πέντε παιχνίδια πέτυχαν οι κορασίδες του Διαγόρα, οι οποίες επικράτησαν σε ρυθμούς ρελαντί του Ήλιο (3-0 σετ) στο κλειστό γυμναστήριο της Ιαλυσού. Οι «κυανέρυθρες» του Νίκου Τρατσέλα πήραν τη νίκη σε 49(!!!) αγωνιστικά λεπτά και έκαναν το 3 στα 3 μακριά από την έδρα τους.
Τα σετ: 11-25 (17’), 7-25 (15’), 12-25 (17’)
ΗΛΙΟΣ ΙΑΛΥΣΟΥ: Βολιτάκη, Παναγιώτη, Πολιτίδου, Σιμελίδου, Τζόγια, Ντούρα, Παπαδοπούλου, Πόντο.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Νίκος Τρατσέλας): Γιακουμάκη, Δεμερτζή, Κυπριώτη, Ντερβίσι, Γιατσίδη, Μπάρκα, Ουζούνη, Χαμίτ.

Το 3 στα 3 έκαναν οι κορασίδες της Τελχινίδας, οι οποίες νίκησαν με 3-0 σετ το Φοίνικα 2, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για τον α’ όμιλο του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά δεν συνάντησε δυσκολίες στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής και συνέχισε την αήττητη πορεία της προς το φάιναλ-φορ, παίρνοντας άνετα και τα τρία σετ.
Τα σετ: 6-25 (15’), 13-25 (19’), 12-25 (18’)
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ 2 (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου): Κωνσαντινίδου, Νόβα, Δούλου, Κηπουρού, Μενούχου, Μωραΐτη, Τοντόροβα, Τύπου.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Γκιζέττη, Δογιάμα, Κακλαμανου, Μαστόρου Δ., Τερζίου, Γενναιοπούλου, Δημητριάδη, Ζωγράφη, Λαζαρίδου, Μαστόρου Ε., Σουσάρι.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Με το δεξί ξεκίνησαν στο πρωτάθλημα των παγκορασίδων ο Α.Ε.Σ.Π. Φοίνικας και η Τελχινίδα. Η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη κέρδισε με 3-0 σετ τον Διαγόρα, ενώ με το ίδιο σκορ η Τελχινίδα επικράτησε της Ρόδου, στα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής, που διεξήχθησαν σήμερα σε Κρεμαστή και «Βενετόκλειο», αντίστοιχα.
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ- ΡΟΔΟΣ 3-0
Τα σετ: 26-24 (30’), 25-16 (24’), 25-14 (25’)
Ρ.Σ.Φ.Π. ΤΕΛΧΙΝΙΣ (Νίκος Τσιντομηνάς): Μπεκίρογλου, Τσιμίγκα, Γκιάτα, Θαρρενάκη, Μεταξά, Γκιζέττη, Τσερκές, Μπαλλιού, Τιόλη, Ζντράβα, Ξένου, Μαστόρου, Σακκομήτρου.
ΡΟΔΟΣ: Κρόκου Ι., Κακούλη, Κρόκου Κ., Βενετοκλή, Αργύρη, Καντή.
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ- Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ 3-0
Τα σετ: 25-18 (22’), 25-10 (22’), 25-16 (25’)
Α.Ε.Σ.Π. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκος Αντωνιάδης): Κηπουρού, Μενούχου, Γιάννη, Κουκιά Καλ., Κόρμπα, Τοντόροβα, Κουτσούκου, Τριανταφύλλου, Συμιακού, Δούλου, Νόβα, Κουκιά Ρ.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Χαρούλα Ελευθεριάδου): Ουζούνη, Χαμίτ, Χατζησταυρίδη, Δεμερτζή, Κυπριώτη, Παγκά, Ντερβίση, Αναγνώστη, Χρυσοχοϊδη, Μπάρκα.