Πρόκριση με νέα πρόσωπα

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, ο ΓΑΣ Ιάλυσος προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, όπου θα υποδεχθεί την ΑΕΡΑ, μετά από την επικράτηση του με σκορ 5-0 επί του Ηρακλή Λάρδου στο «Οικονομίδειο».
Οι «τοξοβόλοι» του Μίλτου Γκόφα δεν χαρίστηκαν τους Λαρδιακούς, καθώς από το πρώτο ημίχρονο είχαν καθαρίσει την υπόθεση νίκη, προηγούμενοι με σκορ 4-0.
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, ήταν η πρώτη επίσημη εμφάνιση του Σαράντου Καμβύση που αποκτήθηκε από τον ΓΑΣ στην μετεγγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, αλλά και του Ραφαήλ Φλεβάρη που βρίσκεται στο ρόστερ των πρωταθλητών Δωδεκανήσου από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου.
Από εκεί και πέρα, οι ποδοσφαιριστές του ΓΑΣ Ιάλυσου, ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Κατέ Φονσέκα (1-0), ενώ στο 24ο λεπτό ο Δημήτρης Κοιλιάρας «έγραψε» το 2-0.
Το 3-0 έγινε στο 31ο λεπτό, όταν ο Βολονάκης μπήκε στην περιοχή του Ηρακλή Λάρδου και ανατράπηκε από τον Νικολί, με τον διαιτητή Τάσο Γιαννουκά να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αντώνης Λιόσης ο οποίος ήταν εύστοχος.
Στο 37ο λεπτό ο Κατέ Φονσέκα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανεβάζοντας τον δίκτυ του σκορ στο 4-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΓΑΣ Ιάλυσο έριξε τον ρυθμό του, ωστόσο πέτυχε ακόμα ένα τέρμα με τον Στέργο Χατζηκοσμά στο 87ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Τάσου Γιαννουκά και των βοηθών του Ράδου και Τάση.
Οι συνθέσεις:
ΓΑΣ Ιάλυσος: Χειμωνέττος Α., Λιόσης, Χειμωνέττος Κ., Παπαδημήτρης ( 62ο Φλεβάρης), Φυλακούρης, Καμβύσης, Καρπαθάκης, Χατζηκοσμάς, Φονσέκα (46ο Πλύγκος), Βολονάκης, Κοιλιάρας ( 67ο Σαββούλης)
Ηρακλής Λάρδου: Μήλιος, Καμμάς, Νικολί, Πομπού, Παπαδόπουλος, Καλοπήτας, Καφάλας ( 50ο Ταγκάεφ), Χρυσαφίνης, Χαρίτος Μ. (71ο Καστανίδης), Φάκας (78ο Μπενούρ), Ευαγγελίδης Ι.