Προκρίθηκε…στο δεύτερο ημίχρονο

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Δωδεκανήσου, όπου θα αντιμετωπίσει στο «Οικονομίδειο» τον ΓΑΣ Ιάλυσο, προκρίθηκε η ομάδα της ΑΕΡΑ, μετά από την επικράτηση της με σκορ 4-0 απέναντι στην Κύπρο στο γήπεδο των Αγίων Αποστόλων.
Η ομάδα του Βαγγέλη Χοσάδα επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που της είχε αποδοθεί πριν την αναμέτρηση, αντιμετωπίζοντας ένα σύλλογος μικρότερης κατηγορίας, ωστόσο, χρειάστηκε το δεύτερο ημίχρονο για να κάμψη την αντίσταση της μαχητικής Κύπρου για να πάρει την νίκη- πρόκριση.
Οι Αφαντενοί ξεκίνησαν καλά στην αναμέτρηση, καθώς είχαν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Πεστλίκη.
Σε αρκετές περιπτώσεις κατάφεραν να απειλήσουν τους γηπεδούχους, ωστόσο ο έμπειρος γκολκίπερ κράτησε ανέπαφη την εστία με τις επεμβάσεις του και έτσι οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο ισόπαλο 0-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» του Βαγγέλη Χοσάδα μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι, γι’ αυτό και ανέβασαν και άλλο την απόδοσή τους, αυξάνοντας την πίεση στην εστία του Πεστλίκη.
Οι Αφαντενοί ευτύχησαν στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία τους στο δεύτερο ημίχρονο να ανοίξουν το σκορ με δράστη τον Ανδρέα Κατσαρή στο 48ο λεπτό και από εκεί και πέρα, όλα πήραν τον δρόμο τους.
Στο 65ο λεπτό ο Μπάμπη Επιφάνης έκανε το 2-0, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την νίκη- πρόκριση. Στο 87ο λεπτό ο Στέφανος Ευαγγελίδης πέτυχε το 3-0 και στο 90ο λεπτό ο Μπάμπης Επιφάνης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την ΑΕΡΑ.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Δημήτρη Ατσικνούδα και των βοηθών του Σπάρταλη και Λάζου.
Κύπρος: Πεστλίκης, Βασιλείου, Τσακμακίδης, Παναγιώτου, Τσίρκος, Αγγελάκης, Γκλάβας, Κιάρι, Νίκας ( 84ο Καρτάλης), Χατζηκωνσταντής ( 70ο Τόσκα), Καραμπάτζος ( 52ο Μάχλης).
ΑΕΡΑ: Τσεβτκοφσκι, Μαλλιάκας, Επιφάνης, Πάλλας, Πλύγκος ( 75ο Ροκάι), Κατσαρής, Ευαγγελίδης, Καντιμοίρης, Τομάζος (85ο Κανελλόπουλος), Μασάδο, Λαουδίκος (87ο Μίγκλης).