Εμφανώς βελτιωμένος ο Κολοσσός!

Μπορεί να ηττήθηκε με 87-82 από τον Π.Α.Ο.Κ. στη Θεσσαλονίκη, ωστόσο ο Κολοσσός παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένος στο παιχνίδι με τον ”δικέφαλο’ του βορρά. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να κερδίζει τις εντυπώσεις ειδικά στο επιθετικό κομμάτι. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του και μάλιστα το σκορ ήταν ισόπαλο 82-82 λίγο πριν το τέλος με τον Ντι Λεο του Π.Α.Ο.Κ. να πετυχαίνει καθοριστικό τρίποντο και να κάνει το σκορ 85-82. Από τον Κολοσσό δεν έπαιξε ο Τάι Λόσον, που θα αποτελέσει παρελθόν από την ομάδα, με τους «θαλασσί» αυτή τη φορά να δείχνουν ένα πολύ καλό πρόσωπο και να βγάζουν καλές συνεργασίες στο παρκέ…
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (8-11 στο 4΄, 15-15 στο 8΄), στη λήξη του οποίου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 16-17. Ο Κολοσσός H Hotels είχε τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και δημιούργησε συνθήκες για να ξεφύγει στο σκορ (31-37 στο 16’30’’), ωστόσο ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (40-42) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με τρίποντο του Griffin ο ΠΑΟΚ μείωσε 43-45 και λίγο αργότερα με νέο καλάθι, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα (46-45 στο 22΄), ωστόσο οι Ροδίτες βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το προβάδισμα και πάλι (51-54 στο 25’). Με καλάθι του Γιώργου Καμπερίδη ο ΠΑΟΚ mateco ισοφάρισε (65-65) στη λήξη της τρίτης περιόδου. Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε με πανομοιότυπο τρόπο, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τον David DiLeo να είναι αυτός που με ένα τρίποντο και 2/2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα. Για τον Κολοσσό εξαιρετική παρουσία είχε ο Ουίλιαμς, που εξελίσσεται σε ηγέτη της ομάδας, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Μομίροφ και Μαργαρίτης. Από τον ”δικέφαλο” κορυφαίος ήταν ο ΝτιΛεο και καλή παρουσία είχαν οι Λοβ και Καμπερίδης Γ.
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.- Κοϊμτζόγλου- Αγραφιώτης Γ.
Δεκάλεπτα: 16-17, 40-42(ημ.), 65-65, 87-82
Π.Α.Ο.Κ. (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 4, Love 13, Griffin 5(1), Καμπερίδης Μ., DiLeo 22(4), Ρούμογλου 3(1), Καμπερίδης Γ. 11(3), Carter 7(2), Jones 1, Τολιόπουλος 8(1), Γιάνκοβιτς 8(2), Ogbeide 5.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 2, Mesicek 2, Πράπας, Momirov 12(2), Williams 23(5), Μαργαρίτης 10, Μπιλλής 4, Miller 9, Tllie 8(2), Χατζηδάκης 6, Σλαφτσάκης 6(2).