Φανταστικός Κολοσσός και φουλ για… 6η θέση!

Ένας απολαυστικός Κολοσσός στο β’ ημίχρονο υπέταξε τον Π.Α.Ο.Κ. με 95-79, κάλυψε το -12 του α’ γύρου και παραμένει ολοζώντανος στη διεκδίκηση της 6ης θέσης, που οδηγεί στα πλέι-οφ. Με «μαγικούς» Γκάουντλοκ (24π), Πόλει (15π, 12 ριμπ), Μπραϊκοβιτς (16π), Ουτόμι (13π) και Περάντες (13π, 6 ριμπ, 4 ασίστ), η ομάδα του Κούρο Σεγούρα έκανε… φανταστικό γ’ δεκάλεπτο και «τελείωσε» τον Π.Α.Ο.Κ. στην Καλλιθέα. Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε ο Κολοσσός στην Καλλιθέα, παρά το γεγονός ότι ο Σίτου ξεκίνησε με 0/3 βολές. Οι «θαλασσί» με ζεστό τον Πόλεϊ προηγήθηκαν 8-3 (4’), αλλά ο Π.Α.Ο.Κ. απάντησε με σερί 2-10. Με τους Φρίντρικσον και Μιχάλακ, η ομάδα του Στάθη Νεραντζάκη προσπέρασε με 10-13 (7’), με τις δύο ομάδες έκτοτε να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Πόλεϊ ισοφάρισε (13-13), το σκορ ήταν ισόπαλο και στο 8’ (18-18) και οι Ροδίτες προηγήθηκαν 20-19 με δίποντο του Γκάουντλοκ στην εκπνοή.
Στο β’ δεκάλεπτο με αιχμή του δόρατος τον Μπραϊκοβιτς, ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ δυνατά ξανά και ξέφυγε με +8 (27-19 στο 12’), αλλά ο Π.Α.Ο.Κ. βρήκε λύσεις και εκμεταλλεύθηκε την κακή άμυνα του Κολοσσού μειώνοντας σε 31-28 (14’)… Μάλιστα με προσπάθεια του Φρίντρικσον, οι Θεσσαλονικείς πέρασαν μπροστά 34-38 (18’), κάνοντας νέο μεγάλο σερί. Το σκορ από 30-24 έγινε… 34-38, με τους φιλοξενούμενους να πατούν καλύτερα στο παρκέ. Η ομάδα του Κούρο Σεγούρα βρήκε λύσεις και πήρε τα ηνία (43-42), για να λήξει το ημίχρονο με 45-47.
Στο β’ ημίχρονο εμφανίστηκε ένας εντελώς διαφορετικός Κολοσσός… Οι «θαλασσί»… έπνιξαν με την άμυνα τους, τον Π.Α.Ο.Κ. και κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ. Οι Ροδίτες έκαναν αυτά που έπρεπε και μετέτρεψαν το ντέρμπι σε εύκολη επικράτηση, με τον «δικέφαλο» να… πελαγοδρομεί. Με Πόλεϊ και Γκάουντλοκ να κάνουν «μαγικά», ο Κολοσσός έκανε σερί 22-2(!) σε διάστημα έξι λεπτών και το σκορ έγινε 67-49. Αυτό ήταν, εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι. Ο Κολοσσός έμοιαζε τουλάχιστον μία ταχύτητα καλύτερος από τον Π.Α.Ο.Κ. και έβαλε τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη. Με τρίποντο του εξαιρετικού Ουτόμι και μία βολή του Γκάουντλοκ από τεχνική ποινή στον Τσαϊρέλη, η ομάδα του Κούρο Σεγούρα έκανε το σκορ 73-54, με τον Π.Α.Ο.Κ. να βγάζει μία μικρή αντίδραση (74-59), αλλά τον Κολοσσό να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και να κλείνει το γ’ δεκάλεπτο με 79-62 και με επιμέρους σκορ 34-15!
Στην τελευταία περίοδο η διαφορά άνοιξε στο +20 για τον Κολοσσό (82-62 στο 31’), με τους γηπεδούχους όμως να χαλαρώνουν και τον Π.Α.Ο.Κ. να κάνει σερί 0-9, μειώνοντας σε 82-71 (32.30’) με τον ΜακΝις και τον Φρίντρικσον. O Γκάουντλοκ πέτυχε μεγάλο τρίποντο (85-71), ενώ αμέσως μετά αποβλήθηκε με πέντε φάουλ και ο Μακ Νις. Ο Π.Α.Ο.Κ. πλησίασε σε 85-75 (34’), αλλά ο Π.Α.Ο.Κ. χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές (διαμαρτυρήθηκαν οι άνθρωποι του για βήματα του Σίτου) και ο Γκάουντλοκ με 2/2 βολές και ο Σίτου με 1/2 βολές έκαναν το σκορ 88-75 (35’). Ο Γκάουντλοκ έμοιαζε ασταμάτητος (91-75), αλλά ο «δικέφαλος» έπαιζε για το -12 και μείωσε σε 91-79 (38.30’). Ο Μπραϊκοβιτς με κάρφωμα έκανε το 93-79 και ο ίδιος παίκτης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 95-79! ΘΡΙΑΜΒΟΣ του Κολοσσού, που κάλυψε και το -12 που έχασε στην Πυλαία…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-19, 45-47(ημ.), 79-62, 95-79
Διαιτητές: Τσιμπούρης- Τηγάνης- Μαρινάκης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Σεγούρα): Γκάουντλοκ 24(3), Ουτόμι 13(2), Κολοβέρος 8, Μπραϊκοβιτς 16, Πετρόπουλος, Μπιλλής 3, Καμαριανός, Σίτου 3, Πόλεϊ 15(1), Περάντες 13(1).
Π.Α.Ο.Κ. (Νεραντζάκης): Τάουνς 8, ΜακΝις 11, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 3, Φρίντρικσον 20(2), Μαργαρίτης 11(1), Ουίλιαμς 11, Μίχαλακ 7(1), Άλστον 6.