Έξι στα έξι η Τελχινίδα!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην α’ φάση του τοπικού γυναικείου πρωταθλήματος βόλεϊ η ομάδα της Τελχινίδας! Παίζοντας στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου κέρδισε με 3 – 0 σετ τον Διαγόρα και έτσι έκανε την έκτη συνεχόμενη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Όσοι έδωσαν το παρών στο γήπεδο, παρακολούθησαν ένα αρκετά καλό παιχνίδι που είχε δύναμη και πάθος. Στο μεγαλύτερο μάλιστα διάστημα, οι δυο ομάδες πήγαν χέρι χέρι στο σκορ.
Τα σετ του αγώνα: 25-21 (25′), 25-20 (24′), 25-21 (30′)
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι Λ. Λαζαράκης, Θ. Κυπριώτης και Μ. Μάντζιου
Ρ.Σ.Φ.. Τελχινίς: Κώτη Αγ., Βλαμάκη Μ., Μαθιουδάκη Χ., Σκορδά Α., Λαγάκη Γ., Αμορανίτη Ε., Τζανακάκη Α., Γιαννέλη Σ., Βρατσάλη Μ., Μητροπούλου Ε., Μαθιουδάκη Μ., Αμορανίτη Ν.
Γ.Σ. Διαγόρας: Τζωρζή Δ., Ανθούλη Χ., Καζακίδου Μ., Αλαφάκη Δ., Δικαστοπούλου Ν., Παναγίδου Χ., Μιτσκίδου Ε., Καντζίδου Ε., Ζωάννου Ε., Χανιωτάκη Α., Χριστοδούλου Χ.
Νίκη για τον Κλεάνθη
Άλλη μια νίκη «έγραψε» στο ενεργητικό της η γυναικεία ομάδα του Κλεάνθη που επικράτησε με 3 – 1 σετ του Ροδίων Άθλησις σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής. Οι παίκτριες του Νίκου Μακρή μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικές μόνο στο τρίτο σετ το οποίο τα πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και το κέρδισαν αλλά στο τέλος υπέκυψαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.
Τα σετ του αγώνα:
25 – 11 (22’), 25 – 11 (17’), 23 – 25 (25’), 25 – 11 (17’)
Διαιτήτευσαν οι κ. Σ. Σταματίου, Σ. Πάττας (Στ. Γκέκας)
Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΚΛΕΑΝΘΗΣ (Ν. Πότσου): Κ. ΤΖανουδάκη, Κ. Φουντουρδάκη, Φ. Ζακίλα, Γκ. Ακάϊ, Μ. Τζανουδάκη, Κ. Αρβανίτη, Στ. Γαβαλά, Β. Τσιράκου, Α. Γιωργάκη
ΡΟΔΙΩΝ (Ν. Μακρής): Π. Καραμαρίτη, Β. Σφήκα, Κ. Χατζηγεωργίου, Ε. Γιακουμή, Ε. Αμπελιώτη, Σ. Οικονόμου, Π. Τριπολίτη, Ε. Κατταβενού Χ. Φραντζή
Ανδρικό
Δυο στα δύο για την Τελχινίδα

Συνέχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της και την 2η αγωνιστική της β’ φάσης του ανδρικού πρωταθλήματος η Τελχινίδα η οποία κέρδισε τον Κλεάνθη στην Κρεμαστή 3 – 1 σετ. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα των Νίκου Τσιντομηνά και Μιχάλη Τσιμισίρη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και «καθάρισαν» το 1ο σετ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους στα επόμενα σετ τα οποία και κατάφεραν να πάρουν.
Τα σετ του αγώνα: 25-23 (25′), 18-25 (22′), 21-25 (19′), 17-25 (20′)
Οι διαιτητές: Σ. Σταματίου, Σ. Πάττας, Στ. Γκέκας
Α.Ε.Σ. Κλεάνθης: Παπακωνσταντίνου, Τρίχας, Τζανουδάκης, Καραγιάννης, Γιακουμάρος, Βολοτσάκας, Σαρικάς, Λολάκης, Πότσου, Σταυριανός, Μάνης
Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς: Τσιμισίρης, Χειμωνέττος Κ., Ορμενάι, Χατζηγεωργίου, Σίμου, Γιώτης, Σταυλάς, Δροσάκης, Σαρικάς, Χαρισίδης, Παπά, Χειμωνέττος Ο.
«Βλέπει τίτλο» ο Διαγόρας!
Την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας της Ζ’ Περιφέρειας εξακολουθεί να έχει η ομάδα νεανίδων του Διαγόρα η οποία επικράτησε με 3 – 2 σετ του Φοίνικα Σύρου στην «τέντα». Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με τις παίκτριες και των δυο ομάδων να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό για να πάρουν τη νίκη. Οι γηπεδούχες εμφανίστηκαν λίγο αγχωμένες όμως βρήκαν τις απαιτούμενες λύσεις στην επίθεση και έτσι πήραν τον αγώνα στο ταϊ μπρέικ. Πλέον οι «κυανέρυθρες» θα αντιμετωπίσουν την προσεχή Πέμπτη στην πρωτεύουσα τη Χίο (κέρδισε τη Σάμο) και αν επικρατήσουν και σε αυτό το παιχνίδι θα αναδειχθούν πρωταθλήτριες. Από εκεί και πέρα θα μπουν στον όμιλο με την Άθληση Ηρακλείου, την Ηλιούπολη και το Μαρκόπουλο και θα συνεχίσουν τις υποχρεώσεις τους στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Τα σετ του αγώνα: 25 – 22 (30’), 16 – 25 (21’), 23 – 25 (29’), 25 – 15 (27’), 15 – 10 (20’)
Διαιτήτευσαν Οι κ. Λ. Λαζαράκης, Σ. Κυπριώτης (Μ. Παπαδούλη)
Οι συνθέσεις:
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Αλβανάκη, Φρατζέσκου, Τσιτσιπά, Χανιωτάκη, Χατζηδιάκου, Τσακίρη, Καραγιάννη, Δικαστοπούλου, Γιαλλουράκη, Καρυδάκη, Μαλλιάκα, Τοτόνι
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Βασιλίκου, Φίλιππα, Δελασούδα, Τσαπαλά, Πρίντεζη, Κωσιάντου, Σαμπαζιώτη, Σταθοπούλου, Ρούσσου
Πρωταθλητής Αιγαίου ο Όμιλος Αθλοπαιδιών!
Παίζοντας καλύτερα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Όμιλος Αθλοπαιδιών Κω κέρδισε στο νησί του Ιπποκράτη με 3 – 0 σετ τον ΑΣΕ Νεωρίου Σύρου και κατέκτησε τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας Αιγαίου. Η ομάδα της Κω θα δώσει τώρα το παρών στο β΄ φάση (ημιτελική) του πανελληνίου πρωταθλήματος των Εφήβων.
Τα σετ του αγώνα: 25-14, 25-21, 23-25, 25-18 (σύνολο 98 λεπτά)