Φουλ για πλέι-οφ ο Κολοσσός!

Άνετα, ωραία και απλά… Την πιο εύκολη νίκη του (την τρίτη συνεχόμενη) τη φετινή χρονιά πέτυχε ο Κολοσσός, ο οποίος κέρδισε άνετα τον Πανιώνιο με 70-56 και στέλνει πλέον ξεκάθαρο μήνυμα ότι δεν είναι για τα… χαμηλά στρώματα αλλά μπορεί να χτυπήσει ακόμη και μία θέση στα πλέι-οφ. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ανέβασαν στροφές στο β’ ημίχρονο και πήραν εύκολα τη νίκη απέναντι στη χειρότερη ομάδα που επισκέφτηκε μέχρι στιγμής τη Ρόδο.
Μετά τα μέσα του α’ δεκαλέπτου πήρε μπροστά μηχανή του Κολοσσού, χάρη κυρίως στους Ουότερς και Στεφανιδη, οι όποιοι μαζί με τον Λίντεν, ήταν οι παίκτες που σκόραραν μέχρι το 7’. Με τον Χάγκινς να είναι εκνευριστικά άστοχος σε εύκολες προσπάθειες (ξεκίνησε με 0/6 και αστόχησε και σε κάρφωμα), το σκορ ήταν ισόπαλο 6-6, ενώ με πρωτοβουλίες του Στεφανίδη, οι «θαλασσί» κατάφεραν να ξεφύγουν με 11-6. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να τρέξουν και εκμεταλλευόμενοι τις αργές επιστροφές του Πανιωνίου έκαναν σερί 6-0 και μετέτρεψαν το 11-10 (6’) σε 17-10 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ουότερς.
Στη συνέχεια, η πολύ καλή παρουσία των νεαρών Λαρεντζάκη και Τολιόπουλου, βοήθησε τους «θαλασσί» να έχουν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ (23-17 στο 11’). Ο Στρναντ πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Ταπούτο και κράτησε ζωντανούς τους Νεοσμυρνιώτες (25-22 στο 14’), ενώ η μέγιστη τιμή στο α’ ημίχρονο ήταν το +7 (29-22 στο 15’ και 31-24 στο 17’). Ο Στρναντ με τρίποντο και φάουλ έκανε το 31-28, αλλά ο Ουότερς απάντησε αμέσως (34-28) και οι Ροδίτες πήγαν στα αποδυτήρια τελικά με +5 (35-30), δείχνοντας καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.
Στο γ’ δεκάλεπτο αρχικά δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα, με τον Κολοσσό να διατηρεί συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει. Ο Χάγκινς έκανε το 37-30 και ο Στεφανίδης με τρίποντο το 42-34 (24’)… Τα καλά νέα για τους «θαλασσί» ήταν το 4ο φάουλ του Κόλεμαν στο 25’, ενώ ο Χάγκινς με εντυπωσιακό κάρφωμα έκανε το 44-37 (25’)… Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό με τρίποντο του Σκοτ (47-37 στο 26’), με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της στο παρκέ του «Βενετοκλείου». Ο Στεφανίδης έκανε το 51-39 και ο Λίντεν το 54-41 (28’), με τους «θαλασσί» να είναι πιο ομαδικοί και να έχουν σαφέστατα καλύτερη χημεία στο παρκέ. Η απουσία του Κόλεμαν αποσυντόνισε την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, αφού στο γ’ δεκάλεπτο ο Κολοσσός «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα και κατάφερε να πάρει τη διαφορά των 11 πόντων.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «θαλασσί» ξεκίνησαν με τρίποντο του Μανωλόπουλου (57-43) και ήταν το απόλυτο «αφεντικό» του αγώνα και παίζοντας καλή άμυνα ανάγκασαν τον Πανιώνιο να έχει ρόλο κομπάρσου. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το ένα λάθος πίσω απ’ το άλλο και έμοιαζαν με πλοίο που μπάζει νερά, με συνέπεια ο Κολοσσός να κάνει το γνώριμο του παιχνίδι και να ξεφύγει ακόμη και με +16 (59-43 στο 33’). Μέχρι το τέλος, οι Ροδίτες δεν κινδύνευσαν από τον Πανιώνιο και έτσι πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, με την οποία ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Νεοσμυρνιώτες ήταν μακράν η χειρότερη ομάδα που έχει περάσει από τη Ρόδο και ο Κολοσσός παίζοντας χωρίς υψηλά στάνταρ απόδοσης και δίχως τον πρώτο του σκόρερ, τον Άγγελο Τσάμη, πήρε εύκολα τη σπουδαία νίκη και έβαλε ακόμη πιο δύσκολα στον Πανιώνιο, ο οποίος πλέον πρέπει να κάνει την υπέρβαση για να εξασφαλίσει την παραμονή του στη Basket League.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-12, 35-30(ημ.), 54-43, 70-56
Διαιτητές: Αναστόπουλος- Παπαπέτρου- Μαγκλογιάννης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 2, Λαρεντζάκης 8, Σιόλογκας 2, Ουότερς 13(2), Μανωλόπουλος 6(2), Σμιθ 4, Στεφανίδης 13(1), Λίντεν 8(2), Σκοτ 3(1), Χάγκινς 7.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος, Βεργίνης, Ταπούτος 9, Στρναντ 15(2), Μοτσενίγος 1, Σταμάτης 7(1), Γουντς 4, Κόλεμαν 15, Κορόλεφ 5, Ταμπς.