Ποσειδώνας Καρπάθου -Αστέρας Παστίδας: 1-2: Με ανατροπή στο «ρετιρέ»

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (ισοβαθμεί με τον Α.Ο. Πυλίου) του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, ανέβηκε ο Αστέρας Παστίδας μετά από την εκτός έδρας νίκη του με σκορ 2-1 επί του Ποσειδώνα Καρπάθου στο γήπεδο Πηγαδίων, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ.
Οι Παστιδενοί του Χρυσόστομου Χάσταλη επιβεβαίωσαν σε ακόμα μία αναμέτρηση ότι δίκαια θεωρούνται η ευχάριστη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος και ήδη έχουν φτάσει τους 16 βαθμούς στην συλλογή τους μετά από έξι αγωνιστικές.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ποσειδώνα Καρπάθου να είναι καλύτερος και να ανοίγει το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Νίκο Τσιαβέλη (1-0).
Στην συνέχεια οι Παστιδενοί ανέβασαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν σε 1-1 στο 39ο λεπτό με δράστη τον Φώτη Χατζηβαλσάμη, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ωστόσο, ο Αστέρας Παστίδας κατάφερε να εκμεταλλευτεί μία από τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και με τον Φώτη Χατζηβαλσάμη στο 71ο λεπτό έκανε το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Να σημειώσουμε ότι ο Αστέρας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς στο 79ο λεπτό αποβλήθηκε από τον διαιτητή Δημήτρη Ατσικνούδα ο Σταύρος Γιαννακόπουλος.