Με το δεξί οι νεανίδες του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι νεανίδες του Γ.Α.Σ. Ιάλυσος κέρδισαν 47-34 τον Θησέα Παναγιούδας Λέσβου και ξεκίνησαν με τα δεξί τις υποχρεώσεις τους στο γ’ όμιλο της προκριματικής φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος. Εκτός από το δεδομένο άγχος, οι «ερυθροκίτρινες» έπαιξαν και χωρίς την Δανελλάκη, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν την πολύτιμη νίκη και πλέον την Παρασκευή θα παίξουν στο πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον πανίσχυρο Ο.Α. Χανίων για την πρόκριση στο Final-6. Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο, με τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος όμως να κάνει επιμέρους σκορ 24-9(!) στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τις Χατζηδαβιτίδη και Ρούσου, που πέτυχαν 36 από τους 47 πόντους της ομάδας τους. Ο Θησέας αιφνιδίασε τον Γ.Α.Σ. και με αιχμή του δόρατος την Ταμπάκου προηγήθηκε με +6 (14-20) στο ημίχρονο, ενώ είχε το προβάδισμα και στο γ’ δεκάλεπτο. Στο φινάλε όμως, οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου πίεσαν στην άμυνα, ανέβασαν τα κατακόρυφα την απόδοση τους και πανηγύρισαν τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 7-6, 14-20(ημ.), 23-25, 47-34
Διαιτητές: Καλογερόπουλος- Γαρίνη
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Λαού): Ντογκούς 6(1), Μπαλτζή 4, Ρούσου 16(1), Πετσοπούλου, Χαζηδαβιτίδη 20(3), Αμπαζάι 1, Ζουμπά, Σταυράκη.
ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ ΛΕΣΒΟΥ (Καραμανώλης): Τρακέλλη 7(1), Κατσούρη Ι. 4, Κατσούρη Μ. 5, Στυλιανίδου 2, Καμίνη 2, Φωτέλλη, Ταμπάκου 14.