Δεν άντεξε ο Κολοσσός, ήττα από τον Ολυμπιακό!

Την ήττα με σκορ 87-69 γνώρισε ο Κολοσσός από τον Ολυμπιακό, στο σημερινό παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής στη Basket League. Οι «θαλασσί» κοίταξαν στα μάτια τους Πειραιώτες, οι οποίες όμως είχαν την ποιότητα να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν άνετα στην επικράτηση.
Πολύ καλή εικόνα είχε ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο του αγώνα με τον Ολυμπιακό… Οι «θαλασσί» κοίταξαν στα μάτια τους «ερυθρόλευκους» παρά το κακό ξεκίνημα τους στην Καλλιθέα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε δυνατά (0-6 στο 2’) και 5-13 (5’) με τρίποντο του Παπανικολάου. Με την είσοδο του Φλόιντ στο παρκέ, ο Κολοσσός αντέδρασε και μετέτρεψε το 11-18 σε 16-19, που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη κατάφερε να μειώσει στην ελάχιστη διαφορά (20-21 στο 13’) με τον Φλόιντ να φτάνει σε διψήφιο αριθμό, αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές με τους Σλούκα και Μάρτιν και έκανε το σκορ 22-31 (15’). Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με τους Ουίλιαμς και Μαργαρίτη (27-31), αλλά ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και με όπλο την υπεροπλία του μέσα στη ρακέτα (τεράστιες υψομετρικές διαφορές…), κατάφερε να ξεφύγει με 32-44 στο ημίχρονο. Στο διάστημα αυτό ο Ολυμπιακός πήρε 14 περισσότερα ριμπαουντ (10-24), αλλά και είχε οκτώ περισσότερα λάθη, με τον Κολοσσό να κάνει μόλις και τους «ερυθρόλευκους» 11.’
Στο β’ ημίχρονο οι «θαλασσί» μπήκαν δυνατά στο παρκέ και αρχικά άφησαν για τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο τον Ολυμπιακό. Μείωσαν σε 38-44 με σερί 6-0, ενώ ο Ντόρσεϊ πέτυχε το πρώτο καλάθι των Πειραιωτών. Ο Ουίλιαμς με τρίποντο έκανε το 41-46, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με τους Ουόκαπ και Ντόρσεϊ ανέβασε στροφές και ξέφυγε στο σκορ. Οι «ερυθρολευκοι» με επιμέρους σκορ 4-17, ξέφυγαν στο γ’ δεκάλεπτο με 45-63 και ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση- νίκη.
Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα είχε τυπική σημασία, με τον Ολυμπιακό να κρατάει εύκολα το υπέρ του προβάδισμα (52-70 στο 33’ και 63-77 στο 38’) και να παίρνει τη νίκη, συνεχίζοντας την παράδοση κόντρα στους Ροδίτες, όπου μετράει 31 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια εντός και εκτός έδρας.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-19, 32-44(ημ.), 45-63, 69-87
Διαιτητές: Τσαρούχα- Συμεωνίδης- Καρπάνος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος, Πράπας 4, Καμπούρης, Μομίροφ, Ουλιαμς 11(3), Μαργαρίτης 2, Μπιλλής, Μίλερ 19(1), Τιλί 5, Φλόιντ 21(1), Χατζηδάκης 2, Ποτ 5.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 13(2), Έισι 3(1), Ντόρσι 9(1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 10(1), Φαλ 6, Σλούκας 14(3), Μάρτιν 13, Πρίντεζης 5(1), Παπανικολάου 5(1), Ζαν- Σαρλ 9(1).