Κύπελλο Δωδεκανήσου: Δύο εκπλήξεις

Τέσσερα παιχνίδια έγιναν για το Κύπελλο Δωδεκανήσου, με τις δύο αναμετρήσεις να αφορούν την 2η φάση του ομίλου της Ρόδου και τις άλλες δύο την 1η φάση του ομίλου των Νήσων.
Εκπλήξεις σημειώθηκαν σε δύο παιχνίδαι, καθώς οι φαινομενικά αδύναμες ομάδες της Β’ Κατηγορίας, προκρίθηκαν σε βάρος ομάδων της Α’ Κατηγορίας. Ο λόγος για την Α.Ε. Κω που επικράτησε του Νικαγόρα με σκορ 4-3 και τον Ηρακλή Λάρδου που επιβλήθηκε της Δόξας Ψίνθου με σκορ 1-0.
Στα άλλα δύο παιχνίδια, τα αποτελέσματα κρίνονται φυσιολογικά, με τον ΔΙ.ΑΣ. να επικρατεί στην Κάλυμνο του Α.Ο. Βαθύ με 5-0 και την Α.Ε. Κατταβιάς του Αγίου Γεωργίου στο γήπεδο της Μαλώνας με σκορ 1-0.
Άγιος Γεώργιος- Α.Ε. Κατταβιάς: 0-1
Στην 3η φάση του Κυπέλλου Δωδεκανήσου προκρίθηκε η Α.Ε. Κατταβιάς, έπειτα από την νίκη της με σκορ 1-0 σε βάρος του Αγίου Γεωργίου στο γήπεδο της Μαλώνας. Το τέρμα που έκανε την διαφορά για τους «κιτρινόμαυρους» του Μανώλη Φραντζή σημείωσε στο 58ο λεπτό ο Κώστας Ανανιάδης.
Ηρακλής Λάρδου- Δόξα Ψίνθου: 1-0
Εκμεταλλευόμενοι τον παράγοντα έδρα, οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή Λάρδου επικράτησαν της Δόξας Ψίνθου με σκορ 1-0, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Το γκολ για την ομάδα του Γιώργου Σταυριανού πέτυχε στο 35ο λεπτό ο Κωνσταντίνος Μπεννούρ.
Α.Ο. Βαθύ- ΔΙ.ΑΣ.: 0-5
Επιβάλλοντας τον ρυθμό του από το πρώτο λεπτό, ο ΔΙ.ΑΣ. δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Α.Ο. Βαθύ με σκορ 5-0 και προκρίθηκε στην 2η φάση του θεσμού στον όμιλο Νήσων.
Τα γκολ της ομάδας του Γιάννη Μανούσογλου σημείωσαν οι Δημήτρης Πης ( 29ο και 40ο λεπτό, το πρώτο από το σημείο του πέναλτι), Γιώργος Αρκούδας ( 45ο και 73ο λεπτό) και Κώστας Δουγέκος ( 55ο λεπτό).
Α.Ε. Κω- Νικαγόρας: 4-3
Σκοράροντας όλα τα τέρματά της στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Α.Ε. Κω επιβλήθηκε του Νικαγόρα Κεφάλου με σκορ 4-3 και προκρίθηκε στην 2η φάση της διοργάνωσης.
Τα τέρματα για τους «βυσσινί» σημείωσαν οι Πασχάλης Βασιλειάδης ( 30ο λεπτό), Μανώλης Κεφαλιανός ( 33ο λεπτό), Γιώργος Κεφαλιανός ( 37ο λεπτό) και Δήμος Κώστογλου ( 41ο λεπτό), ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Μάκης Ζερβός ( 32ο λεπτό), Μιχάλης Στρατής ( 73ο λεπτό) και Γιάννης Φούσκας (90ο λεπτό).