Κολοσσός… από τον πλανήτη Άρη!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ο Κολοσσός πέρασε νικηφόρα από το Αλεξάνδρειο για τρίτη φορά τα τελευταία τέσσερα χρόνια με 77-65 και πανηγύρισε την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι «θαλασσί» είχαν κορυφαίο για ακόμη μια φορά τον Τζέιμς, ο οποίος διέλυσε την άμυνα του Άρη πετυχαίνοντας 28 πόντους, με τον Αμερικανό να έχει άξιους συμπαραστάτες τον Χάγκινς που έκανε ότι ήθελε κάτω από τα καλάθια και τον Λίντεν που έκανε ίσως την καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του Κολοσσού.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς με ηγέτες στο σκοράρισμα τους Χάγκινς και Τζέιμς προηγήθηκε με 4-13 στο 5’ και ενώ στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι και είχαν 0/6 τρίποντα. Η επιθετική δυστοκία των «κίτρινων» συνεχίσθηκε σε όλη την πρώτη περίοδο με τους δύο Αμερικανούς του Κολοσσού να κυριαρχούν στους «αιθέρες» και να δίνουν έξτρα επιθέσεις στους «θαλασσί», οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται και με δώδεκα πόντους (9-17) περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Λίντεν και Τζέιμς με διαδοχικούς πόντους ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 9-25, σκορ που ήταν και αυτό με το οποίο «έκλεισε» η πρώτη περίοδος.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη κατάφεραν να μπλοκάρουν τον Άρη, ο οποίος ήταν προβλέψιμος επιθετικά και στηριζόταν αποκλειστικά στον Βεζένκοφ, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν τη διαφορά που είχαν «χτίσει» από το πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο 15-31 στο 13’. Ο Πρίφτης «ανακάτευε» συνεχώς την «τράπουλα» προκειμένου να βρει το δρόμο για την ανάκαμψη της ομάδας του, όμως ο Βεζένκοφ ήταν ο μοναδικός που κρατούσε τον Άρη στο παιχνίδι, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά με συνολικά 10 πόντους και 7 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Ο Κολοσσός έχασε την «επαφή» του με το καλάθι στα μισά του δεκαλέπτου δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πλησιάσουν στο σκορ στο 16’ (24-34), όμως μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στα επίπεδα της πρώτης περιόδου (28-43) με τον Τζέιμς να μοιάζει σε ακόμη ένα ματς ασταμάτητος.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Άρης μπήκε δυνατά και μείωσε σε 32-43, όμως ο Τζέιμς με πέντε διαδοχικούς πόντους επανέφερε την «τάξη» στο παιχνίδι (32-48). Με κορυφαίο τον Βεζένκοφ ο Άρης «μάζεψε» και πάλι τη διαφορά στο 25’ (37-48), μείωσε ακόμη περισσότερο στο 27’ (41-48), όμως η είσοδος του Χάγκινς έδωσε επιθετικές λύσεις στον Κολοσσό (41-55) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τους γηπεδούχους πάντως να καταφέρνουν να μειώσουν με τους Τόμας και Αντεγμπόγιε σε 48-55 στο 30’.

γηπεδούχοι με Βεζένκοφ και Πάσαλιτς διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως ο Τζέιμς έπαιζε «μόνος» στην επίθεση για τον Κολοσσό και τον κρατούσε σε απόσταση ασφαλείας από τον Άρη (55-66 στο 34’). Ο Λίντεν έδωσε «αέρα» 14 πόντων στο 35’ (55-69) και ο Χάγκινς διαφορά 16 πόντων στο 36’ (55-71), ο Άρης είχε και πάλι κακές επιλογές στην επίθεση, με τους «θαλασσί» να ελέγχουν εύκολα πια το παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι δεν φαίνονταν ικανοί να αντιδράσουν και το μόνο που κατάφεραν ήταν απλά να «μαζέψουν» τη διαφορά μέχρι το τέλος για το τελικό 65-77.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 9-25, 28-43 (ημ.), 48-55, 63-77

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Μαγκλογιάννης, Αναστόπουλος Αντ.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 8 (2), Μανωλόπουλος, Γκίκας, Ριντ 14 (1), Τόμας 3(1), Βεζένκοφ 21 (3), Νάιμικ 4, Μούρτος, Σίμτσακ 9, Αντεγκμπόγιε 6

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 5 (1), Καρίμ, Τζέιμς 28(3), Σμιθ 2, Στεφανίδης, Λίντεν 16 (2), Τσάμης 7, Χάγκινς 19, Μπούλιαν