Ήττα του Γ.Σ. Δωδεκάνησος από τον Άτλαντα!

Καλύτερος ήταν ο Άτλας Αθηνών και κέρδισε στην Καλλιθέα τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος με 54-40, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για την Α1 Κατηγορία με αμαξίδιο. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χατζηδάκη, οι Αθηναίοι ανέβασαν στροφές μετά το α’ δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη κόντρα στους Ροδίτες, που προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την υπέρβαση. Ο Άτλας προηγήθηκε με 13-16 στο α’ δεκάλεπτο, ενώ παίζοντας πολύ καλά άμυνα στη συνέχεια περιόρισε τα «όπλα» του Γ.Σ.Δ. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πέτυχαν με το ζόρι τέσσερις πόντους, δεν πήραν βοήθειες από τον Γκρέι και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +11 στο ημίχρονο (17-28). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο β’ ημίχρονο με τον Άτλαντα να ελέγχει το ρυθμό και να συντηρεί διψήφια διαφορά (29-42 στο 30’). Στο φινάλε του αγώνα, οι Αθηναίοι κράτησαν πάλι τη διαφορά και πήραν τη νίκη, που δικαιούνταν, με βάση την εικόνα τους στο παρκέ. Ο Άτλας Αθηνών θα διεκδικήσει με τον Παναθηναϊκό τον φετινό τίτλο στην Α1 Κατηγορία, ενώ θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι τη νέα σεζόν θα γίνουν αλλαγές στο ρόστερ της ροδίτικης ομάδας.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-16, 17-28(ημ.), 29-42, 40-54
Διαιτητές: Αθανασόπουλος Α.- Ξανθός
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μαρουλλάκης- Μποσγανάς): Χατζηκαντής, Χαμαντί 15, Χεναγκίρ 10, Χατζηδημητρίου Μ. 5, Γκρέι 6, Στεργιόπουλος 4.
ΑΤΛΑΣ ΑΘΗΝΩΝ (Μαστρογιάννης): Χατζηδάκης 26, Μίνα 2, Θανάση, Πάουελ 10, Ράσα 6, Ντομγκιόνι 6, Γκοτζαράι, Μιτσουμότο 1, Κωνσταντινόπουλος 3,
ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Το Ηράκλειο κέρδισε την Α.Ε.Κ. με 57-56 στο ντέρμπι παραμονής και πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Α1 Κατηγορία με αμαξίδιο. Πλέον το εξ αναβολής παιχνίδι των δύο ομάδων στην Αθήνα, θα κρίνει και την παραμονή στην κατηγορία. Στις άλλες αναμετρήσεις κέρδισαν τα φαβορί… Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 73-59 του Μεγάλου Αλεξάνδρου και ο Άτλας Αθηνών πέρασε νικηφόρα από τη Ρόδο (54-40 τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος).