Συμμετοχή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ομάδων

Αύριο θα ξεκινήσει το εσωτερικό πρωτάθλημα Ρόδου στον Όμιλο του νησιού μας, με τη συμμετοχή περισσότερων από 60 αθλητών. Η συνέχεια του πρωταθλήματος θα δοθεί την προσεχή Δευτέρα και Τρίτη, στο ξενοδοχείο Semiramis, που φιλοξενεί τον σύλλογο.

Η Ελληνική Ομοσπονδία Μπριτζ διοργάνωσε το 50ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ομάδων «ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΡΑΛΛΗΣ» 2016 στις 18-20 Μαρτίου στην Αθήνα.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ομάδων διεξήχθη σε τέσσερις κατηγορίες, 1-6, 1-9, 1-11 και 1-16 (Όπεν).Οι είκοσι ομάδες που αποτελούνται από τέσσερις έως και έξι αθλητές σε κάθε κατηγορία χωρίστηκαν σε δύο ομίλους των δέκα ομάδων και έδωσαν την Παρασκευή και το Σάββατο εννέα αγώνες για την κατάταξη στους Ομίλους. Την Κυριακή οι πρώτοι δύο σε κάθε Όμιλο έδωσαν μεταξύ τους χιαστί  αγώνα νοκ άουτ για τις θέσεις 1-4 . Η τρίτη και η τέταρτη ομάδα σε κάθε Όμιλο έδωσαν χιαστί αγώνα νοκ άουτ για τις θέσεις 5-8 και ούτω καθεξής για όλες τις θέσεις. Παράλληλα διεξήχθη και ο αγώνας Δεύτερης Ευκαιρίας (Concolation) για όσες ομάδες δεν πέρασαν στον Τελικό και θέλουν να αγωνιστούν σε Πανελλήνιο επίπεδο.

Ο Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου εκπροσωπήθηκε σε όλες τις κατηγορίες.

Στην κατηγορία 1-16 (Όπεν) συμμετείχαν στον Τελικό είκοσι ομάδες  από τους προημιτελικούς που έγιναν σε όλους τους Ομίλους στην Ελλάδα. Από τον   Όμιλο Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου προκρίθηκαν  δύο ομάδες. Η ομάδα Κελεπέρα με τους  αθλητές Κωστα Κελεπέρα,  Νίκο Βρούχο, Γιάννη Καβαλάκη, Μανώλη Ράμο και η ομάδα Σιμάτη με τους αθλητές Θάνο Σιμάτη, Αντώνη Μπόνη, Άκη Κοφινάκο, Στέφανο Σιδηρόπουλο. Οι ομάδες μας αγωνίστηκαν στον Β΄ Όμιλο την Παρασκευή και το Σάββατο δίνοντας εννέα αγώνες. Η ομάδα Κελεπέρα με μία εξαιρετική απόδοση κατέκτησε την 2η θέση και η ομάδα Σιμάτη κατέλαβε την 9η θέση. Την Κυριακή οι πέντε πρώτες ομάδες από κάθε Όμιλο αγωνίστηκαν για τις θέσεις 1-10 με πέντε αγώνες  και οι επόμενες πέντε ομάδες για τις θέσεις 11-20.  Η ομάδα Κελεπέρα ξεκίνησε πολύ καλά με τρεις νίκες διατηρούσε την τρίτη θέση όμως στον τέταρτο αγώνα η κούραση της τετραμελής μας ομάδας απέναντι στις υπόλοιπες εξαμελής ομάδες οδήγησε σε βαριά ήττα 20-0. Στον τελευταίο αγώνα παρόλο που τον κέρδισαν δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την βαριά ήττα του τέταρτου αγώνα και κατέκτησαν την όγδοη θέση ενώ η ομάδα Σιμάτη κατέλαβε την 18η θέση.

Στην κατηγορία 1-11 συμμετείχε η ομάδα Μαυρονικόλα με τους αθλητές Ιωάννη Μαυρονικόλα, Δημήτρη Πιρπιρή, Κική Χατζηιωάννου και Φώτη Παληγιάννη.

Στην κατηγορία 1-9 συμμετείχαν δύο ομάδες από τον Όμιλο σε σύνολο είκοσι (20) συμμετεχόντων ομάδων. Η ομάδα Καλοπήτα με τους αθλητές Βάιο Καλοπήτα, Σμαράγδα Δημητρά, Έλενα Τσαβαρή, Βασίλη Ράμο και η ομάδα Βίκυ Φυσίκα, Σάκη Κλέτσα,  Σεβαστή Ματθαίου, Αντώνη Αγγελάκο  που κατέλαβαν την 5η θέση και 9η θέση αντίστοιχα.

Στην κατηγορία 1-6 συμμετείχε η ομάδα Παλογιαννίδη με  τους αθλητές Μάκη Παλογιαννίδη, Λένα Χητά, Δήμητρα Χατζησάββα και Στέλιο Μακέστα κατέλαβαν την 14η θέση σε σύνολο είκοσι (20) συμμετεχόντων ομάδων.

Στον αγώνα Δεύτερης Ευκαιρίας (Concolation) στην κατηγορία 1-9 συμμετείχε η ομάδα Ρόδος με τις αθλήτριες Ναταλί Δουλγέρη, Ειρήνη Τσιμπιδάκη, Δέσποινα Μπονιάτη και Μάρω Σταυρή που κατέκτησαν την 1η θέση.

Την Τρίτη 15 Μαρτίου διεξήχθη η 5η ημερίδα ζευγών κατηγορίας 1-9 με την συμμετοχή 13 ζευγών. Τα αποτελέσματα είναι ως εξής:

1. Μπονιάτη Δ. – Σταυρή Μ.                               69,44%
  2. Σιμάτη Μ. – Βολτατζής Γ.                           57,22%
  3. Ματθαίου Σ. – Αγγελάκος Α.                          56,66%
  4. Φυσίκα Π.                    – Βολονάκης Π.                         52,38%
  5. Χατζηνικόλας Σ. – Στεφανής Π.                            52,22%

Ο Όμιλος Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου συμμετέχει με 7 άλλους ομίλους στο ταυτόχρονο τουρνουά ζευγών κατηγορίας 1-9 που διοργανώνει ο Όμιλος Πνευματικού Αθλητισμού Φιλοθέης σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Μπριτζ κάθε Τρίτη. Στο σύνολο 8 Ομίλων και 87 ζευγών που συμμετείχαν στην ημερίδα με τις ίδιες ακριβώς διανομές τα αποτελέσματα των αθλητών μας διαμορφώθηκαν και είναι τα παρακάτω: