Γ’ Εθνική Κατηγορία: Νίκες για Α.Σ. Ρόδος και ΓΑΣ Ιάλυσος

Με του τρεις βαθμούς της νίκης συνέχισαν την πορεία τους στον 4ο όμιλο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας ο Α.Σ. Ρόδος και ο ΓΑΣ Ιάλυσος.
Για την εμβόλιμη 7η αγωνιστική, οι «τοξοβόλοι» επικράτησαν εκτός έδρας του Φοίνικα Νέας Επιδαύρου με το ευρύ 4-2, ενώ τα «ελάφια» επιβλήθηκαν δύσκολα στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας του Παναργειακού με σκορ 1-0.
Α.Σ. Ρόδος- Παναργειακός: 1-0
Στα «τρίποντα» επέστρεψε ο Α.Σ. Ρόδος έπειτα από την ισοπαλία στο τοπικό ντέρμπι με τον ΓΑΣ Ιάλυσος, καθώς επιβλήθηκε στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας του Παναργειακού με 1-0.
Τα «ελάφια» ήταν καλύτερα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιούργησαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο τις σπατάλησαν , με συνέπεια να αγχωθούν, καθώς τα λεπτά περνούσαν.
Ότι δεν κατάφεραν οι ποδοσφαιριστές του Α.Σ. Ρόδος, το πέτυχε ο Καπετανάκης του Παναργειακού, ο οποίος στο 75ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 υπέρ των «ελαφιών».
Α.Σ. Ρόδος: Μανουσάκης, Παντίδος, Σουλάι, Νικολόπουλος, Τρόκα, Βογιατζήςς Β., Γκίνο, Τσούτσης (89ο Κανταρτζής), Κάμπα (58ο Μουζακίτης), Τζουανάκης (70ο Μπουσμπίμπα), Μπαρμπαρούσης.
Παναργειακός: Μποζιονέλος, Πατσιαβούρας, Σακελλαρόπουλος, Βήτος, Πλαστουργός, Τσιράκης (67ο Λιακόπουλος), Παιδάκης, Μαρίνης, Καπετανάκης, Μαλισσόβας, Τσάνι.
Φοίνικας Νέας Επιδαύρου- ΓΑΣ Ιάλυσος: 2-4
Σπουδαία βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο ΓΑΣ Ιάλυσος στο δημοτικό γήπεδο Νέας Επιδαύρου σε βάρος του τοπικού Φοίνικα με σκορ 4-2.
Οι «τοξοβόλοι» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στην αρχή της αναμέτρησης, αντέδρασαν και κατάφεραν έως το 62ο λεπτό να σημειώσουν τέσσερα τέρματα, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά το «τρίποντο».
Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό σε όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά και να δημιουργούν ευκαιρίες, με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να αποδεικνύεται πιο αποτελεσματικός.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στον 11ο λεπτό με τον Μούγιο αιφνιδιάζοντας τους «τοξοβόλους», που ωστόσο ανέβασαν την απόδοσή τους στην συνέχεια και έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση με σουτ του Γκέζου στο 22ο λεπτό. Πέντε λεπτά αργότερα (27ο ) ο ΓΑΣ Ιάλυσος πήρε… κεφάλι στο σκορ με σουτ του Νάνι, με τον Εμπούμπα στο 34ο λεπτό να κάνει το 3-1. Ο Γεωργίου στο 62ο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 70ο λεπτό σε 4-2 με τον Δαρδάνη που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Φοίνικας Νέας Επιδαύρου: Διασσινός, Μούγιος (89ο Αποστολάκης), Καρέλης, Καπλατζής Χ. (58ο Δαρδάνης), Τριμπόνιας (89ο Μπούκουρης), Παπαϊωάννου, Καπλατζής Π., Χατζησοφρωνίου (78ο Θωμάς), Μπίτζης (78ο Κουιμέλης), Γεωργίου, Μερκούρης.
ΓΑΣ Ιάλυσος: Τσιγάρος, Γκέζος, Γεωργιάδης, Χατζησάββας (82ο Δελαπόρτας), Εμπούμπα (89ο Σάββας), Γιώργου, Γεωργίου (75ο Ιντρίζι), Χατζηνικόλας, Τερζίου, Μαχαίρας (75ο Γεωργιάδης Γ.), Νάνι (82ο Καρπαθάκης).