Με τη συμμετοχή του κόσμου να φτάνει στο 75% σε σχέση με τον πρώτο γύρο της αναμέτρησης και με ποσοστό 58,3% η Φώφη Γεννηματά ήρθε πρώτη στα Δωδεκάνησα λαμβάνοντας 1.603 ψήφους έναντι 1.148 του Νίκου Ανδρουλάκη.
Στις κάλπες προσήλθαν την Κυριακή περίπου 2.760 Δωδεκανήσιοι έναντι 3.600 στον πρώτο γύρο, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι στη Σύμη με απόφαση της Επιτροπής Εκλογικού Αγώνα δεν στήθηκαν κάλπες λόγω των καταστροφών που υπέστη το νησί από τη θεομηνία της 13ης Νοεμβρίου. Στο Ροδίνι στήθηκαν δύο κάλπες, έναντι τριών στον πρώτο γύρο της αναμέτρησης.
Η εκλογική αναμέτρηση διεξήχθη ομαλά, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Τα αποτελέσματα από όλο το νομό έγιναν γνωστά στις 21:30.
Στο νησί της Ρόδου η Φώφη Γεννηματά έλαβε 920 ψήφους συνολικά και ο Νίκος Ανδρουλάκης 667. Να σημειωθεί ότι στον πρώτο γύρο (12/11/2017) στο νησί της Ρόδου η Φώφη Γεννηματά συγκέντρωσε 1.020 σταυρούς προτίμησης και ο Νίκος Ανδρουλάκης 573.
Στην Κω η Φώφη Γεννηματά έλαβε συνολικά 267 ψήφους και ο Ν. Ανδρουλάκης 234. Στον πρώτο γύρο (12/11/2017) είχε έρθει πρώτη η Φώφη Γεννηματά με 231 σταυρούς και δεύτερος ο Νίκος Ανδρουλάκης με 198.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα από όλο τον νομό Δωδεκανήσου:
ΠΟΛΗ ΡΟΔΟΥ (Ροδίνι)
1Η Κάλπη
Φώφη Γεννηματά: 235
Νίκος Ανδρουλάκης: 138
ΛΕΥΚΑ/ΑΚΥΡΑ: 8
ΠΟΛΗ ΡΟΔΟΥ (Ροδίνι)
2Η Κάλπη
Φώφη Γεννηματά: 194
Νίκος Ανδρουλάκης: 100
ΛΕΥΚΑ/ΑΚΥΡΑ: 4
ΙΑΛΥΣΟΣ
Φώφη Γεννηματά: 81
Νίκος Ανδρουλάκης: 50
ΚΡΕΜΑΣΤΗ
Φώφη Γεννηματά: 54
Νίκος Ανδρουλάκης: 65
ΛΕΥΚΑ/ΑΚΥΡ: 2
ΣΟΡΩΝΗ
Φώφη Γεννηματά: 41
Νίκος Ανδρουλάκης: 29
ΕΜΠΩΝΑΣ
Φώφη Γεννηματά: 17
Νίκος Ανδρουλάκης: 20
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Φώφη Γεννηματά: 39
Νίκος Ανδρουλάκης: 20
ΑΦΑΝΤΟΥ
Φώφη Γεννηματά: 57
Νίκος Ανδρουλάκης: 148
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Φώφη Γεννηματά: 71
Νίκος Ανδρουλάκης: 34
ΛΙΝΔΟΣ
Φώφη Γεννηματά: 59
Νίκος Ανδρουλάκης: 32
ΝΟΤΙΑ ΡΟΔΟΣ (ΓΕΝΝΑΔΙ)
Φώφη Γεννηματά: 72
Νίκος Ανδρουλάκης: 31
ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟ
Φώφη Γεννηματά: 14
Νίκος Ανδρουλάκης: 38
ΤΗΛΟΣ
Φώφη Γεννηματά: 49
Νίκος Ανδρουλάκης: 8
ΚΑΡΠΑΘΟΣ (ΠΗΓΑΔΙΑ)
Φώφη Γεννηματά: 34
Νίκος Ανδρουλάκης: 26
ΚΑΡΠΑΘΟΣ (ΔΙΑΦΑΝΙ)
Φώφη Γεννηματά: 3
Νίκος Ανδρουλάκης: 6
ΚΑΣΟΣ
Φώφη Γεννηματά: 38
Νίκος Ανδρουλάκης: 41
ΛΕΥΚΑ/ΑΚΥΡΑ 1
ΧΑΛΚΗ
Φώφη Γεννηματά: 24
Νίκος Ανδρουλάκης: 2
ΤΗΛΟΣ
Φώφη Γεννηματά: 49
Νίκος Ανδρουλάκης: 8
ΝΙΣΥΡΟΣ
Φώφη Γεννηματά: 7
Νίκος Ανδρουλάκης: 14
ΠΑΤΜΟΣ
Φώφη Γεννηματά: 57
Νίκος Ανδρουλάκης: 16
ΚΩΣ (ΠΟΛΗ)
Φώφη Γεννηματά: 117
Νίκος Ανδρουλάκης: 74
ΚΩΣ (ΑΦΕΝΔΙΟΥ)
Φώφη Γεννηματά: 34
Νίκος Ανδρουλάκης: 15
ΚΩΣ (ΠΥΛΙ)
Φώφη Γεννηματά: 13
Νίκος Ανδρουλάκης: 37
ΚΩΣ (ΚΑΡΔΑΜΑΙΝΑ)
Φώφη Γεννηματά: 15
Νίκος Ανδρουλάκης: 67
ΚΩΣ (ΑΝΤΙΜΑΧΕΙΑ)
Φώφη Γεννηματά: 41
Νίκος Ανδρουλάκης: 32
ΚΩΣ (ΚΕΦΑΛΟΣ)
Φώφη Γεννηματά: 47
Νίκος Ανδρουλάκης: 09
ΚΑΛΥΜΝΟΣ
Φώφη Γεννηματά: 95
Νίκος Ανδρουλάκης: 40
ΛΕΥΚΑ/ΑΚΥΡΑ: 1

ΠΑΤΜΟΣ
Φώφη Γεννηματά: 57
Νίκος Ανδρουλάκης: 16
ΛΕΡΟΣ
Φώφη Γεννηματά: 85
Νίκος Ανδρουλάκης: 21

ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ
Φώφη Γεννηματά: 10
Νίκος Ανδρουλάκης: 35
Όπως προκύπτει από τα αποτελέσματα, ο κ. Νίκος Ανδρουλάκης πρώτευσε στα Δωδ/νησα, στα εξής τμήματα: Εμπωνα, Αφάντου, Κρεμαστή, Καστελόριζο, Κάρπαθος-Διαφάνι, Κάσος, Νίσυρος, Κως-Πυλί, Κως-Καρδάμαινα, Αστυπάλαια και η κ. Φώφη Γενημματά σε όλα τα υπόλοιπα.

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ