Άνετο «διπλό» του Διαγόρα στη Λέρο

Εύκολο έργο είχε ο Διαγόρας στη Λέρο κόντρα στην τοπική Αθλητική Ένωση, την οποία και νίκησε με 4-0, και παραμένει στην πρώτη θέση της κατάταξης του 1ου ομίλου της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries μετά από οκτώ αγώνες.

Πριν την έναρξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι τίμησαν τον Γ.Σ. Διαγόρα για την προσφορά του στο Δωδεκανησιακό ποδόσφαιρο, με το παιχνίδι να ξεκινάει με ολιγόλεπτη καθυστέρηση. Οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να αναλάβουν από το ξεκίνημα τα «ηνία» του αγώνα και το κατάφερε, κρατώντας την μπάλα στην κατοχή του την περισσότερη ώρα στο πρώτο μέρος, κάτι που του επέτρεψε να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Γκούτογλου για να σκοράρει.

Τελικά και αφού οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή φάση στο 13’ (Γιαννουκάς) και στο 25’ (Σαββελίδης), που «έβγαλε» ο αντίπαλος τερματοφύλακας, ο Διαγόρας ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 35ο λεπτό με το πλασέ του Ζουρούδη. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους και ο αρχηγός του «γηραιού» ήταν αυτός που στο πρώτο λεπτό της επανάληψης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και της έδωσε σημαντικό αβαντάζ για την επικράτηση. Τη νίκη και τους τρεις βαθμούς για τον Διαγόρα «κλείδωσε» ο Σαλαμαστράκης στο 66’, σκοράροντας με κεφαλιά και πετυχαίνοντας με αυτόν τον τρόπο το 0-3.

Το ματς είχε ουσιαστικά «τελειώσει» μετά τρίτο γκολ των «κυανέρυθρων», όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν και σε τέταρτο γκολ στο 82’ με το σουτ του Καρπαθάκη, ο οποίος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Διαγόρα.

*Διαιτησία: Ωραιόπουλος, Βουλγαράκης, Μαυρουδής.

ΑΕ Λέρου: Γκούτογλου, Καστής, Φουντουκάκης (76’ Τσιοφύλλας), Κουρεβέλης, Παπαχρήστου, Τσάτσος, Ηλίας, Γκούβας (85’ Αλεξόπουλος), Γιαννουκάς, Φουντής, Καράγκιολης (66’ Δράκος)

Διαγόρας: Ταμπάσης, Προβατίδης, Παπαδημητρίου (37’ λ.τ. Μπαούρης), Θεοδοσίου, Ανδράλας (75’ Πεταυράκης), Καπουράνης, Μαΐλης (62’ Καρπαθάκης), Σαλαμαστράκης, Σαββελίδης, Ζουρούδης, Αλημπάς