Νικητής ο Rosner στο διεθνές τουρνουά σκουός

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, ο Γερμανός Simon Rosner κατέκτησε το διεθνές τουρνουά squash που διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου SHERATON ο Ροδιακός Όμιλος Τοιχοσφαίρισης.

Στον μεγάλο τελικό των επαγγελματιών επικράτησε με 2 – 1 (7-11 11-6 11-8) του Αιγύπτιου Karim Abdel Gawad. Ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που είχε να προσφέρει πολλές συγκινήσεις και υψηλού επιπέδου θέαμα σε όσους το παρακολούθησαν. Σε ότι έχει να κάνει με τις γυναίκες, την πρώτη θέση κατέκτησε η επαγγελματίας Δανέζα Line Hansen η οποία στον τελικό νίκησε τη Γερμανίδα Sina Wall με 3 – 1 (11-4 9-11 11-9 14-12). Και αυτός ο αγώνας ήταν πάρα πολύ καλός και όσοι το παρακολούθησαν χειροκρότησαν στο τέλος τις προσπάθειες και των δυο παικτριών. Συγκλονιστικός ήταν ο Έλληνας Φαμπιάν Καλαϊτζής ο οποίος επανήλθε με τον καλύτερο τρόπο μετά τον πρόσφατο σοβαρό τραυματισμό του στο πόδι. Έπαιξε στον τελικό της Α1 Κατηγορίας απέναντι στον Βρετανό Jeremy Michael Harris και αφού κατέθεσε ψυχή, πανηγύρισε τη νίκη με 3 – 0 (13-11 13-11 11-8) και κατρέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία του. Ο Καλαϊτζής έπαιξε έξυπνα και βασίστηκε στη μεγάλη του εμπειρία για να μπορέσει να πάρει τη νίκη.

Όσον αφορά τους Ροδίτες αθλητές, ο Γιώργος Αγγούριας κράτησε ψηλά τη σημαία του Ροδιακού Ομίλου Τοιχοσφαίρισης μιας και έφθασε στον τελικό της κατηγορίας Α2 όπου και ηττήθηκε από τον φορμαρισμένο Βαγγέλη Λεμονάκη με 3 – 1 (4-11 11-8 11-8 13-11).
Η Άννα Τομάζου που πήρε μέρος σε ένα πολύ δύσκολο ταμπλό, όπως αυτό των γυναικών, άφησε πολύ καλές εντυπώσεις φθάνοντας ως τον ημιτελικό αλλά εκεί έπεσε πάνβω στην επαγγελματία τη Δανέζα Line Hansen η οποία ήταν και το Νο 1 της διοργάνωσης. Φυσιολογικά λοιπόν ηττήθηκε με 3 – 0 (11-6 11-5 11-6).

Στα plate της Α2 και της Β’ Κατηγορίας αξίζει να σημειωθεί ότι νικητές ήταν δυο Ροδίτες. Ο Βασίλης Μπαρδής και ο γερόλυκος Νώντας Κατσαρός αντίστοιχα. Ο πρώτος νίκησε με 3 – 1 (13-11 11-6 4-11 11-6) τον  επίσης Ροδίτη Θοδωρή Χατζηστρατή και ο δεύτερος τον συμπατριώτη του Αντώνη Ηλιόπουλο με 3 – 2 (11-2 6-11 6-11 11-9 11-4).