Α’ Κατηγορία: Νίκες για τους γηπεδούχους

Με την διεξαγωγή δύο αναμετρήσεων, ολοκληρώθηκε την Τρίτη το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, με τον Διαγόρα Βατίου να υποδέχεται την Δόξα Καρδάμαινας και τον Φοίβο Κρεμαστής να φιλοξενεί την Α.Ε. Κω.
Κρεμαστενοί και Βατενοί πρόσθεσαν τους τρεις βαθμούς της νίκης στην συλλογή τους, καθώς επιβλήθηκαν των «βυσσινί» με σκορ 4-0 και των μελανόλευκων» με σκορ 2-0, αντίστοιχα.
Ο Διαγόρας Βατίου μπήκε αποφασισμένος στο παιχνίδι, προκειμένου να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, με την ομάδα του Γιάννη Καμπούρη να κάνει το 1-0 μόλις στο 18ο λεπτό με αυτογκόλ του Κώστα Μουνούχου, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Καρδάμαινας έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε ο Ζαχαρίας Μποϊλής στο 63ο λεπτό, με τους Βατενούς στο 72ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιχάλη Μόσχου να διαμορφώνουν το τελικό 2-0.
Ο Φοίβος δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Α.Ε. Κω στο γήπεδο Κρεμαστής, καθώς κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Τάσο Κιοσέογλου, με τον Σταύρο Τσουλάκο στο 45ο λεπτό να κάνει το 1-0 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κρεμαστενοί πέτυχαν ακόμα δύο τέρματα με τον Σεγκνίς Πρέτσι στο 84ο και 86ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.